Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Nelamuriri racordare gaze la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Iarasi, daca....:)
Daca e coloana pe care au proiectat-o si platit-o vecinii care s-au debransat ar putea fi posibil, daca e dimensionata corespunzator, se completeaza proiectul si platesti inclusiv despagubire vecinilor.
Dar: daca apartamentul pe care il vrei este bransat la centralizat iar e discutabil...nu stiu daca se mai fac debransari ca vine iarna, ar trebui acordul asociatiei etc.

View PostGabyF, on 12 octombrie 2023 - 15:08, said:

Nu, este teava care duce la vecini pentru centrala termica. Vanzatorul n-a avut gaze.


#38
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Racordul individual pentru furnizarea de gaz nu are a face cu debranșarea.
Dar racordul trebuie dimensionat pentru 1 consumator (aragaz) sau mai mulți (aragaz + centrală sau aragaz + x convectoare).
Debranșarea se poate face și ulterior (cât timp va fi legal permis).

#39
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Blocul n-a avut din start gaze, nu e vorba de debransare. Am spus ca "Vanzatorul n-a avut gaze."

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Probabil 1600 este doar manoperă+proiect.
Sau partea cu valoare de despăgubire pentru cei conectați deja la coloană.

#41
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Îmi cer scuze că am adus în discuție ipotetică debranșare de la o ipotetică încălzire centralizată. Am presupus că se dorește instalarea unei CT pe gaze, nu doar aragaz.
Doar de curiozitate, ce sistem de încălzire folosește apartamentul in cauză?

#42
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 27.09.2006
Calorifere cu apa de la Radet

Edited by GabyF, 12 October 2023 - 21:41.


#43
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View Postsfantu.dracu, on 12 octombrie 2023 - 16:43, said:

Racordul individual pentru furnizarea de gaz nu are a face cu debranșarea.

View PostGabyF, on 12 octombrie 2023 - 16:54, said:

Blocul n-a avut din start gaze, nu e vorba de debransare. Am spus ca "Vanzatorul n-a avut gaze."

View Postcrocko.dilul, on 12 octombrie 2023 - 18:20, said:

Îmi cer scuze că am adus în discuție ipotetică debranșare de la o ipotetică încălzire centralizată. Am presupus că se dorește instalarea unei CT pe gaze, nu doar aragaz.
Doar de curiozitate, ce sistem de încălzire folosește apartamentul in cauză?

View PostGabyF, on 12 octombrie 2023 - 21:40, said:

Calorifere cu apa de la Radet

Am inteles, in sfarsit. Se doreste bransament la gaze pentru aragaz, prajit cartofi si altele asemenea.

#44
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postcrocko.dilul, on 12 octombrie 2023 - 18:20, said:

Îmi cer scuze că am adus în discuție ipotetică debranșare de la o ipotetică încălzire centralizată. Am presupus că se dorește instalarea unei CT pe gaze, nu doar aragaz.
Doar de curiozitate, ce sistem de încălzire folosește apartamentul in cauză?
Nu-i bai. Ideea e că te poți racorda individual, fără să faci și demersurile pentru debranșare în același timp. Dar pentru debranșare ulterioară este necesar ca proiectul să fie făcut pentru a susține mai mulți consumatori. Numărul consumatorilor va fi trecut în proiect.

#45
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
In sfarsit a dat Sfantu' si au venit sa ne traga si noua gaze, la scara mea! Firma care trage pe casa scarii a zis ca ne costa 6000 de lei/scara, deci impartit la 15 apartamente ar fi 400 lei. Pt. inauntru, in apartament, ne costa 2800 de lei ca sa traga tevile la aragaz si unde va fi centrala +taxa pt. emiterea aprobarii 160 lei+ taxa punere in functiune 165 lei. Cum vi s epare? E ieftin, e scump? As gasi mai ieftin la altii?
Apartamentul meu fiind la parter, au zis ca mai bine sa imi traga teava de aragaz prin spatele blocului, pe la iesirea din spate, si ca nu are rost sa traga de pe hol unde va fi coloana principala, sa mai gaureasca deasupra usii si dupa aia sa treaca prin tot holul pana la bucatarie. Nu am inteles prea bine cum va trage, va trage derivatie direct de la cutia principala din fata blocului sau?
Am vorbit cu patronul, i-am aratat apartamentul, eu am chiuveta si plita in locul in care era camara, intrandul de la bucatarie. Acolo va fi centrala. Si a zis ca daca vreau sa ramana acolo si plita/aragazul, atunci trebuie sa scot usa care da din bucatarie in acea camara, ca altfel nu accepta aia de la Distrigaz ca trebuie sa aiba aer mult (am si geam spre afara, si pe langa geamul ala va intra conducta din afara dupa cum va spuneam mai sus).

Attached Files



#46
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Îți trebuie o gaură suplimentară neacoperită, dacă pui și centrală. Aceasta are rol de priză de aer, necesar întreținerii arderii.

O poți face în zid sau în fereastră.

#47
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Fac geamlacul ala mai mare, gen 60x60 si dau usa de la acea camara jos, cum mi-a zis omul, si o sa sparg si un perete care nu e de sustinere, pt. a avea acces mai facil direct din bucatarie. Sa aibe si ei loc ca lumea sa monteze centrala cand vor veni. Acolo e spatiul destul de stramt si e greu de manevrat stanga dreapta, mai ales ca va ramane aragazul tot acolo, langa chiuveta +centrala. Nu mai scot chiuveta in bucatarie asa cum era initial cand a fost mutata in chicineta aia, pt. ca apoi tb. spart cam mult sa faca invers legatura cu scurgerea. Singurul lucru care mi-a zis mesterul e ca va trebui mutat apometrul mai la dreapta pt. ca o sa cumpar si o masca de chiuveta si asa cum e pus acum nu am loc, plus ca va trebui sa aiba si aia spatiu cand vor trage tevile pt. apa calda si rece de la centrala la chiuveta. Si mi-a zis sa vorbesc cand ne monteaza apometrele radio sa-i spun aluia daca poate el sa mi-l mute mai la dreapta (dar asta ar insemna ca tb. sa aiba ala la el un pic de teava si scula de lipit teava. Daca nu, sa vorbesc cu el sa vina in alta zi, pana vine mesterul si imi muta el cum mi-a zis.

#48
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Degeaba faci geamul mai mare. Se consideră că îl ții închis. Trebuie gaură neastupată.

#49
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
La bunica-mea la casa nu mi-au mai facut absolut nicio gaura in plus, cum zici tu! Au vazut ca am montat geam la camara si atat. Singura gaura pe care au dat-o cei care au montat centrala a fost cea pt. evacuarea de la centrala, atat! Iar la bloc, la bucatarie, pe langa geamlacul ala, am oricum geam la bucatarie, deci vor fi geamurile unul langa altul. (nu o sa mai fie despartite de usa de la camara, care dispare, asa cum a spus omul). Oricum, stiu ei ce au de facut cand vin sa monteze centrala, mai e cale lunga pana atunci. In prima faza trag doar tevile de fier si imi da drumul la aragaz.
Intr-adevar, am observat ce spui tu si la unii vecini la casa, ca au gaura aia suplimentara (acoperita dupa aceea cu un capac de plastic tip sita de aerisire rotund), dar nu la toata lumea! Iar la blocuri, la celelalte scari care au deja trase gaze inca de acum 3 ani, chiar m-am uitat pe sus langa evacuare si tot asa, nu aveau toti acea gaura suplimentara. Probabil le impune in fct. de spatiul respectiv unde e montata centrala, daca li se pare lor ca spatiul e prea ingust sau geamul prea mic.

Edited by toto_riina, 19 November 2023 - 08:57.


#50
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
O intrebare: am inteles ca din momentul in care iti trage tevile de pe casa scarii in casa, si pana cand iti da drumul efectiv la gaze, mai dureaza, circa o luna. E adevarat, sau dureaza mai putin? Banii trebuie sa ii dau acum toti, ~3150 de lei (fara contributia la coloana, aia e alta poveste), si am inteles ca includ si pif-ul si contoarul. Intrebarea e: el poate sa imi dea chitanta si acte acum, sau mi le da abia atunci, cand vine sa dea drumul la gaz (contractul cu Engie si celelalte cheltuieli etc)? Sa ii dau banii fara chitanta? Totusi e o suma mare...Ne da cel de la firma ceva la mana, sau administratora, dupa aceea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate