Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cofraj de scandura vs cofraj doka

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Salut,

O sa incep cat de curand constructia unei case, care v-a avea beciul si camera tehnica cel mai probabil in subsol. Intrebarea este care din cele doua variante este rentabila ca si cost: inchirierea cofrajelor doka, sau achizitia scandurii pentru a cofra "old style".
Avantajele sunt clar la Doka, daca vorbim de rapiditatea punerii in functiune a cofrajului, sau de cat de aspectuos v-a arata lucrarea( fara scurgeri de lapte din beton).

Multumesc pentru raspunsuri anticipat.



#2
wertys

wertys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.07.2017
Daca ai bani pentru Doka, vei economisi ulterior mult timp și manopera. Daca analizezi, cu Doka ieși mai ieftin per total, doar investiția inițiala e mai mare. Scândura are avantajul ca o refolosești la șarpantă.

#3
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Mai recuperezi pe dracu sa pui la sarpanta...astea-s vorbe de ale lui dorel!Ca sa ia lucrarea...

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Aveai alta alternativa pentru beci exceptand subsolul?

#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 raducut123, on 09 februarie 2021 - 07:48, said:

Mai recuperezi pe dracu sa pui la sarpanta...astea-s vorbe de ale lui dorel!Ca sa ia lucrarea...

Casa mea are 180mp amprenta si planseu de lemn. Tot planseul si o buna parte din sarpanta sunt facute cu lemnul folosit la cofraj. Refolosirea implica manopera suplimentara pentru ca trebuie sa scoti cuiele de vreo 2 ori si ceva grija suplimentara la decofrat, dar daca vrei, se poate. Au ramas si vreo 3 m3 de tocatura, dar nu exista lucrare fara pierderi.

Am intalnit si dorei care vor doka, ca ei se grabesc si nu stau sa scoata cuie. Nu cred ca preferinta asta ii face pe unii meseriasi. Trebuie sa iti faci un calcul in care sa tii cont ca o sa ai pierderi la scanduri, manopera in plus si sa vezi in ce caz esti mai ieftin. In cazul meu ieseam mult mai scump cu doka si nu am nicaieri beton aparent ca sa conteze aspectul.

Alt lucru de care trebuie sa tii cont este ca cei de la depozitele de lemn se intampla sa mai ciupeasca la cantitate, mai ales daca cumperi scandura nedimensionata. Trebuie sa ai grija ca ce livreaza sa fie ce ai platit.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 raducut123, on 09 februarie 2021 - 07:48, said:

Mai recuperezi pe dracu sa pui la sarpanta...astea-s vorbe de ale lui dorel!Ca sa ia lucrarea...
La sarpanta nu, dar ca sa-si faca Doreii schela sa puna termosistemul, cam da.

 Scurthea211, on 09 februarie 2021 - 08:53, said:

Am intalnit si dorei care vor doka, ca ei se grabesc si nu stau sa scoata cuie.
Majoritatea n-au chef sa le scoata si prefra sa le indoaie si sa bata altele.

Quote

Alt lucru de care trebuie sa tii cont este ca cei de la depozitele de lemn se intampla sa mai ciupeasca la cantitate, mai ales daca cumperi scandura nedimensionata. Trebuie sa ai grija ca ce livreaza sa fie ce ai platit.
De calitate, nu mai vorbim.
Daca nu esti atent cand incarci, iti iei scandura sparta si cu coaja, gramada.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
ani buni am mâncat grătărele făcute cu scândura rămasă :)
întâi fu utilizată la fundație, apoi la stâlpi și planșee, apoi iar la stâlpii mansardei
apoi au ars pe arta grătarului...

chestia aia, doka, îți face suprafața netedă și te vor înjura la tencuire :)

#8
wertys

wertys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.07.2017
Nu prea se mai tencuiește în zilele noastre. Rigips la interior, termosistem la exterior. Vor fi stâlpii și planșeul perfect cu doka, dacă ai un om priceput la lucrare!

#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Daca sunt bani, mergeti pe cofraje doka. Astfel rezultatul final va fi net superior fata de cofrarea cu scandura.

#10
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Am o oferta de 10 lei/mp pe saptaman. Aste0t si alte oferte de la cei care au doka spre inchiriere.
1. Nu am nevoie de scandura decat la acoperis, pentru ca placa peste nivel v-a fi beton(asa ca nu o sa imi prea foloseasca daca o sa merg pe varianta cu scandura).
2. Marele argument pentru mine ar fi lipsa de timp, fiindca o sa imi iau concediu 2 luni cand o sa ma apuc de constructie si sper sa o ridic pana la nivel de acoperis in timpul asta, deci as folosi Doka ca sa mearga mai repede treaba.
3.Nu stiam de suprafetele netede dupa ce folosesti doka( dar oricum o sa tencuiesc interior-exterior) asa ca nu prea ma deranjeaza.

Acum intrebare la o casa parter de 150mp construiti, cam cati m3 de scandura trebuie si cam care e costul pe m3?

#11
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 gushpi, on 09 februarie 2021 - 12:05, said:

ani buni am mâncat grătărele făcute cu scândura rămasă :)
ĂŽntâi fu utilizată la fundație, apoi la stâlpi și planșee, apoi iar la stâlpii mansardei
apoi au ars pe arta grătarului...

chestia aia, doka, ĂŽți face suprafața netedă și te vor ĂŽnjura la tencuire :)

M-am gandut si eu sa folosesc tocatura la gratar dar parca au prea mult lapte de ciment pe ele. Cum la chimie am fost praf nu stiu ce iese daca arzi cimentul. Planul momentan e sa I le duc lu bunica mea sa le bage in soba.

#12
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Scurthea211, on 09 februarie 2021 - 20:44, said:

M-am gandut si eu sa folosesc tocatura la gratar dar parca au prea mult lapte de ciment pe ele. Cum la chimie am fost praf nu stiu ce iese daca arzi cimentul. Planul momentan e sa I le duc lu bunica mea sa le bage in soba.
Laptele ala de ciment e cel mai bun tratament anti insecte/putregai pentru lemn .

#13
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Octaviansiiu, on 09 februarie 2021 - 18:55, said:

Am o oferta de 10 lei/mp pe saptaman. Aste0t si alte oferte de la cei care au doka spre inchiriere.
1. Nu am nevoie de scandura decat la acoperis, pentru ca placa peste nivel v-a fi beton(asa ca nu o sa imi prea foloseasca daca o sa merg pe varianta cu scandura).
2. Marele argument pentru mine ar fi lipsa de timp, fiindca o sa imi iau concediu 2 luni cand o sa ma apuc de constructie si sper sa o ridic pana la nivel de acoperis in timpul asta, deci as folosi Doka ca sa mearga mai repede treaba.
3.Nu stiam de suprafetele netede dupa ce folosesti doka( dar oricum o sa tencuiesc interior-exterior) asa ca nu prea ma deranjeaza.

Acum intrebare la o casa parter de 150mp construiti, cam cati m3 de scandura trebuie si cam care e costul pe m3?

Nu prea merge sa estimezi pe baza amprentei.  Ori iti face structuristul un necesar in PT ori te apuci cu proiectul in fata de socoteli. Conteaza ce perimetru are casa, cat de adanca e fundatia, cat e elevatia ,cati stalpi ai, ce dimensiuni au, ce dimensiuni au grinzile. E un calcul care ia ceva timp.

In conditiile in care am negociat toata cantitatea cu un singur distribuitor ( vreo 12 m3 de scandura, dulapi, patrati, grinzi, rigle  si ce am mai avut pe la acoperis), acum 2 ani metru cub de scandura nedimensionata a fost 700 lei. Dar la suprafata ta, dispusa doar pe parter cu placa de beton peste, nu cred ca o sa renteze sa cumperi scandura pt ca nu ai unde sa o refolosesti pe toata.

 motanul13, on 10 februarie 2021 - 07:57, said:

Laptele ala de ciment e cel mai bun tratament anti insecte/putregai pentru lemn .

Confirm. De 1 an stau neacoperite si nu a putrezit nimic. Dar nici nu prea am ce sa fac cu ele ca sunt numai capete.Au maxim 70-80 de cm.

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Scurthea211, on 10 februarie 2021 - 08:13, said:

Confirm. De 1 an stau neacoperite si nu a putrezit nimic. Dar nici nu prea am ce sa fac cu ele ca sunt numai capete.Au maxim 70-80 de cm.
Mobilier de gradina.
Dat o perie si apoi un sadolin peste.

 motanul13, on 10 februarie 2021 - 07:57, said:

Laptele ala de ciment e cel mai bun tratament anti insecte/putregai pentru lemn .
Da, dar nu prea e bine sa mananci carnea care o primit fum de la asa ceva...

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 wertys, on 09 februarie 2021 - 16:24, said:

...termosistem la exterior. .

chiar și așa, cine nu tencuiește SUB polistiren, greșește!

 Scurthea211, on 09 februarie 2021 - 20:44, said:

Cum la chimie am fost praf nu stiu ce iese daca arzi cimentul.

nu ai tu la grătar temperatura necesară arderii cimentului!
lemnul va arde, iar cimentul se va sedimenta pe fundul grătarului

 Hunor_66, on 10 februarie 2021 - 09:23, said:

Dat o perie si apoi un sadolin peste.

sadolinul mi se pare inutil de scump...
mai bine lazură groasă de kober :)



#16
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Din propria mea experienta, Köber este o mare porcarie.
Sadolinul este de departe mai de calitate.

#17
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010

 Scurthea211, on 10 februarie 2021 - 08:13, said:

Nu prea merge sa estimezi pe baza amprentei.  Ori iti face structuristul un necesar in PT ori te apuci cu proiectul in fata de socoteli. Conteaza ce perimetru are casa, cat de adanca e fundatia, cat e elevatia ,cati stalpi ai, ce dimensiuni au, ce dimensiuni au grinzile. E un calcul care ia ceva timp.

In conditiile in care am negociat toata cantitatea cu un singur distribuitor ( vreo 12 m3 de scandura, dulapi, patrati, grinzi, rigle  si ce am mai avut pe la acoperis), acum 2 ani metru cub de scandura nedimensionata a fost 700 lei. Dar la suprafata ta, dispusa doar pe parter cu placa de beton peste, nu cred ca o sa renteze sa cumperi scandura pt ca nu ai unde sa o refolosesti pe toata.



Confirm. De 1 an stau neacoperite si nu a putrezit nimic. Dar nici nu prea am ce sa fac cu ele ca sunt numai capete.Au maxim 70-80 de cm.

Buna ziua. Mai stiti cumva firma de inchiriere cofraje? Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate