Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

MoH-Above and Beyond

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gordon_93

gordon_93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.01.2021
Acest kit de jocMedal of Honor Above and Beyond tine "doar" 171 GB.O sa ajungem in 2-3 ani maxim sa nu ne mai ajunga spatiile de stocare de 1TB.Nu mai inteleg nimic.Spre ce se indreapta industria jocurilor?Tin minte ca acum 10 ani,cand aveai un hdd de 200GB copiai pe el pana te plictiseai,si nu reuseai sa-l umpli,si acum 200gb sunt ca o discheta de 1.44mb..
Mai inteleg 50-60 GB un kit dar deja 200 e mult prea mult,deja abereaza cam mult producatorii de jocuri.

#2
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Texturi 4K, detalii multe, hărți mari, jocurile nu mai arată ca acum 10 ani.
Eu am 4TB stocare plus SSD unde țin sistemul de operare, 1TB aveam în 2010 când vizionam doar 720p.
Ai 4TB la 500 lei, 3TB la 400 lei, 2TB la 300 lei maxim.

GTA V cred că are peste 100GB și e creat în 2013.

Edited by aiulianctin, 03 February 2021 - 20:48.


#3
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
problema ta fiind care? oricum nu cred ca ai cumparat jocul

#4
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021

View Postgordon_93, on 03 februarie 2021 - 20:19, said:

Acest kit de jocMedal of Honor Above and Beyond tine "doar" 171 GB.O sa ajungem in 2-3 ani maxim sa nu ne mai ajunga spatiile de stocare de 1TB.Nu mai inteleg nimic.Spre ce se indreapta industria jocurilor?Tin minte ca acum 10 ani,cand aveai un hdd de 200GB copiai pe el pana te plictiseai,si nu reuseai sa-l umpli,si acum 200gb sunt ca o discheta de 1.44mb..
Mai inteleg 50-60 GB un kit dar deja 200 e mult prea mult,deja abereaza cam mult producatorii de jocuri.
E normal, jocurile pretentioase cu grafica tot mai realistica ajung sa ceara componente din ce in ce mai avansate. Plus ca jocul asta este VR.

Totusi, de la 171 GB pana la 1 TB mai e cale lunga,de  vreo 10-20 ani distanta chiar. Nu e nimic gresit sa crezi ca producatorii de jocuri sunt mana-n mana cu producatorii din industria hardware.  Daca vrei sa joci Cyberpunk 2077 de exemplu, ori  iti iei noul PlayStation 5 ori iti cumperi PC cu  NVIDIA GeForce GTX 1060 cu 6GB VRAM, Intel Core i7-4790, 16 GB RAM si 100 GB SSD/HDD ca sa-l poti rula pe ultra la 60 fps.
Sau platesti 28 euro pentru abonamentul GeForce Now si il poti juca si la 60 fps si la 4k si cu RTX   ON  timp de 6 luni prin Cloud.

Si totusi, industria gamingului chiar stagneaza de mai bine de 10 ani pe partea de grafica. Faptul ca in 2021 inca mai poti juca  jocuri la setari minime cand ai quad core, 4-8 GB RAM, chiar e  mai mult decat generos.  Dar mai ales ca inca mai ai optiunea sa umbli la setari.  Daca industria era lacoma, nu te lasa sa joci pe low, medium sau high, te punea sa joci jocul cu totul pe ultra, si jocuri din alea  care   necesita un computer scump cu procesor de  20  nuclee, 40 de GB RAM si placa video de 30 VRAM, si de 10 TB. Gandeste-te ca asa computere nu vom avea nici peste 50 ani avand in vedere ritmul cu care progreseaza industria. Si totusi s-ar fi putut ajunge in situatia asta inca demult.  

Daca era ca toti sa inceapa sa scoata  jocuri cu grafica fotorealistica si motor grafic  ca-n Crysis si cu fizica ca-n GTA IV si Far Cry 2 din 2008 , jocurile de azi ar fi fost mult mai avansate , la modul ca am fi ajuns acum sa avem realitati simulate in VR   in care nu puteam diferentia realitatea digitala cu cea a noastra. Dar jucatul ar fi fost un lux pentru multi dintre noi si accesibila exclusiv alora bogati.  Inclusiv consolele ar fi fost demult istorie.  
Sau cine stie, probabil s-ar fi dezvoltat demult cloud gamingul si n-am mai fi avut nevoie de hardware deloc.

Cert e ca industria  gamingului  inca progreseaza cu pasi marunti.

#5
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@andreiioan2000: glumesti cand zici ca poti juca cyberpunk 2077 pe gtx 1060 pe ultra in 60 fps.

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.09.2008
@gordon_93 asta e si motivul pt care am renuntat la stocare jocuri si filme pd hd ori sa mai joc titluri single player.
Tu te plangi de spatiul de stocare dar parerea mea e ca au apus vremurile in care jocurile se instalau pe hdd.
Sunt limitari evidente si cand auzi suferinta prin care trece hdd se duce tot cheful. Incearca sa instalezi World Of Tanks pe hdd si ai sa vezi cat dureaza pana il arunci la gunoi.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate