Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Asus ZenBook 14 UX435 VS Huawei MateBook X Pro 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011
Care din cele 2 ultrabook-uri l-ati alege? Pretul e acelas 6500 RON. La design pare ca arata mai bine Huawei, dar Asus-ul e mai performant si are si display-ul ala in touchpad. Daca aveti si alte recomandari in acest buget sunt binevenite.

Asus ZenBook 14 UX435:

Display:14" 1920x1080
CPU: I7 1165G7 quadcore 2.8Ghz
RAM: 16 GB LPDDR4X
Stocare: SSD 1Tb
GPU: Intel Iris XE


Huawei MateBook X Pro 2020:

Display:13.9" 3000x2000
CPU:I7 10510U quadcore 1.8GHz
RAM: 16 GB LPDDR3
Stocare: SSD 1Tb
GPU: nVidia GeForce MX

Attached Files


Edited by Qwerty69, 01 February 2021 - 13:25.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Asus din start.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Singurul atu al Huawei-ului e autonomia mai mare, in rest il bate Asus-ul la toate capitolele...

Eu unu as merge pe Asus.

Rezolutia Huawei-ului e tare ciudata, si vezi ca are DDR3 fata de Asus care are DDR4.

Edited by mirel3003, 01 February 2021 - 13:33.


#4
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Clar mergi pe Zenbook 14 (UX425) .. design, constructie premium, procesor de generatie 11 (Tiger Lake) ce vine cu noua grafica Intel Iris Xe ce poate rula Overwatch 1080p Ultra in 82 fps average si are performante comparabile cu un MX350 dedicata, stocare 1tb ssd mai mult decat suficienta, vine si cu ThunderBolt 4 daca nu ma insel ce este de 8 ori mai rapid decat un usb 3.2 gen 1, ecran calitativ, sunet Harman Kardon (si prin asta am spus totul- se aude demential) !!
EDIT: Era sa uit are autonomie pana la 22 de ore!

Edited by VladVladd, 01 February 2021 - 13:37.


#5
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Mergi clar pe ASUS, procesor mai bun, display luminos 300 nits, plus ca ai si functia ScreenPad Plus.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
1) Asus vine cu camera IR, Huawei cu senzor de amprenta. Care e mai ok, tu stii pentru tine.

2) Asus are ScreenPad dar e un gimmick, l-am vazut, e interesant, dar sincer... Nu e ceva util sau usor de obisnuit la utilizare constanta. In plus ScreenPad/NumPad merg doar in Windows - in cazul in care Linux conteaza.

3) Huawei are in schimb un touchpad mai mare si mai placut, usor de utilizat - suprafata este placuta, alunecoasa, mai mare decat la Asus care e mata si mai mica.

4) Asus are ecran FullHD 16:9 care e relativ ok, 300nits.
Huawei are ecran 3K, rezolutie mult mai mare, 450nits vizibil mai luminos decat Asus, 100% sRGB, format 3:2 ceea ce e un MARE plus - o sa ai mai mult spatiu pe inaltime ceea ce conteaza mult - fiind mai mult continut afisat intr-o pagina web/document/etc. In plus, are touchscreen!

5) Huawei are tastatura iluminata, Asus... Nu stiu sigur, pe undeva apare ca ar avea, in alta parte nu, iar in poze nu se vede.

6) Sunt ok ambele pentru utilizare generala, light, browsing, office, conferinte, filme. Da, Asus e ceva mai performant decat Huawei. Dar ambele sunt mai slabe daca vei vrea sa faci lucruri mai solicitante precum editari foto/video pe drum sau altceva, inclusiv jocuri.

7) Ceva tot de 14", tot 6500lei, MULT mai performant, dar nu la fel de light sau elegant: https://www.emag.ro/...7/pd/DG4F1DMBM/

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu m-am uitat la modelele astea, dar parca as prefera unul 2 in 1, care sa vina cu stilou digital inclus ... si imi place si "sound bar-ul" Lenovo-ului:
https://altex.ro/lap.../TPC81Q90091RM/

Adica as mai citi una alta pe el si daca nu e ecranul detasabil macar sa pot da tastatura in spate sa nu ma incurce ... la fel cand folosesti pen-ul ... insa nu il gasesc pe stoc la pretul asta la care a fost la Altex ...

#8
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

View Postd4m4g3, on 01 februarie 2021 - 17:22, said:

7) Ceva tot de 14", tot 6500lei, MULT mai performant, dar nu la fel de light sau elegant: https://www.emag.ro/...7/pd/DG4F1DMBM/

Ma intereseaza ceva cat mai portabil si la care bateria sa tina cat mai mult... mai am un laptop de "Gaming" la care cand l-am scos din cutie bateria nu tinea mai mult de 2 ore.... mersi nu am nevoie de asa ceva.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostQwerty69, on 02 februarie 2021 - 08:55, said:

Ma intereseaza ceva cat mai portabil si la care bateria sa tina cat mai mult... mai am un laptop de "Gaming" la care cand l-am scos din cutie bateria nu tinea mai mult de 2 ore.... mersi nu am nevoie de asa ceva.
Pai ai studiat? Uite review la el: https://www.tomsguid...og-zephyrus-g14
"But it's no dream. As you’ll see in our Asus ROG Zephyrus G14 review, this is an awesome gaming laptop that's portable enough to go anywhere and powerful enough to play anything. It also offers some of the best battery life of any laptop, without compromising on style or capability."

"The Zephyrus G14 sounds almost too good to be true: More than 11 hours of battery life, awesome performance for gaming and VR, thermal management that never gets hot to the touch, and a design that can both satisfy gamers and look at home in more professional settings. All this, plus funky personalization features."

Singura chestie e sa-l updatezi complet la zi cu tot, instalezi utilitarele Asus, si totodata setezi corect incat pe baterie sa foloseasca iGPU, nu grafica dedicata. Ala e cel mai mare consumator, apoi ecranul il setezi la o luminozitate mai mica, nu 100% si cam aia e.

Oricum, per total e o varianta in acelasi buget, mult mai performant, cu baterie buna, etc. Gasesti multe review-uri.

Cat despre cele doua din postarea ta, nu ai precizat ca tot ce te intereseaza e bateria, dar oricum, ca pachet total - desi mai slab ca performanta, eu cred ca as alege Huawei datorita lucrurilor scrise in postarea anterioara. Si anume ecran mai mare/luminos/format mai bun/touchscreen, touchpad mai mare usor de utilizat. Astea conteaza enorm fiind laptop, pentru ca te uiti si interactionezi cu el constant. Altfel, sunt variante si mai ieftine, nu cu mult mai slabe - caz in care macar ai economisi ceva bani. Si bateria tot ok ar fi.

O alta varianta, COMPLET diferita, dar foarte performant, baterie foarte buna, constructie excelenta, tot, este Apple Macbook cu chip M1. SoC-ul asta M1 bazat pe ARM nu x86 ca restul procesoarelor e un salt incredibil - consum foarte mic, baterie excelenta, performanta foarte buna. Dar da, ai SSD mai mic si vine cu MacOS - daca nu te deranjeaza, e o solutie excelenta: https://altex.ro/lap...pd/LAPMYD82ZEA/

#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
As merge pe Huawei datorita punctului 4 mentionat de @d4m4g3.

Insa detest pozitionarea camerei sub tasta dintre F6 si F7.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate