Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Streaming Youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011
Salut! Vreau sa ma apuc de gaming pe YouTube am un i3 9100f cu 1050ti,16 gb ddr4 achizitonat recent si doresc sa mai iau un elgato hd60 s+ cu stream deck,green screen si key light. Ce ziceti merita?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cat te astepti sa castigi?

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 kenzorwings, on 31 ianuarie 2021 - 13:29, said:

Salut! Vreau sa ma apuc de gaming pe YouTube am un i3 9100f cu 1050ti,16 gb ddr4 achizitonat recent si doresc sa mai iau un elgato hd60 s+ cu stream deck,green screen si key light. Ce ziceti merita?
Iti trebuie un sistem mai puternic, cu ce ai poti juca doar titluri mai vechi, acum multi joaca in 4K cu toate la maxim.....

#4
gordon_93

gordon_93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.01.2021
marea majoritatea a streamerilor destepti inca joaca la full hd.Inca nu e pregatita lumea de 4k adevarat nici macar acum in 2021.Sunt putini streameri care-si permit sa faca stream la 4k.Trebuie sisteme puternice pt 4k nu gluma,mai ales daca joci de exemplu battlefield 4 unde sunt 64 de playeri pe serverul acela.Iti dai seama ca daca mai faci si stream la 4k cu atatia playeri ce iese?Una e sa joci solo player la 4k unde de abia scoti 60 fps,si alta e sa joci pe servere unde sunt multi playeri,focuri de arma,explozii etc,unde in fighturi poti avea si 20 fps.Nu toata lumea are de la gtx 2080TI in sus,SLi ,crossfire.Full HD mi se pare suficient pt content youtube.Noi romanii avem o problema la mansarda, sa fim fuduli degeaba cu 4k-ul asta,cand strainii inca fac stream pe fhd.Oare sunt mai prosti ca noi aia sau mai saraci?
Pe de alta parte multi nu vor sa inteleaga ca 4k e perceptibil de la ecrane cu diagonale foarte mari.Ca sa te bucuri cu adevarat de rezolutia acea sisa distingi ceva trebuie sa ai ecran de la 80 inchi in sus,ca nu intelegi nimic pe ecrane de 30-32 inchi asa cum au majoritatea.Pt ecrane mici 4k,din pct meu de vedere  sunt doar bani dati in vant,atat.

#5
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011

 dani.user, on 31 ianuarie 2021 - 14:11, said:

Cat te astepti sa castigi?

In primul rand sa-mi scot investitia si mai apoi ca un salariu decent.

 gordon_93, on 31 ianuarie 2021 - 19:27, said:

marea majoritatea a streamerilor destepti inca joaca la full hd.Inca nu e pregatita lumea de 4k adevarat nici macar acum in 2021.Sunt putini streameri care-si permit sa faca stream la 4k.Trebuie sisteme puternice pt 4k nu gluma,mai ales daca joci de exemplu battlefield 4 unde sunt 64 de playeri pe serverul acela.Iti dai seama ca daca mai faci si stream la 4k cu atatia playeri ce iese?Una e sa joci solo player la 4k unde de abia scoti 60 fps,si alta e sa joci pe servere unde sunt multi playeri,focuri de arma,explozii etc,unde in fighturi poti avea si 20 fps.Nu toata lumea are de la gtx 2080TI in sus,SLi ,crossfire.Full HD mi se pare suficient pt content youtube.Noi romanii avem o problema la mansarda, sa fim fuduli degeaba cu 4k-ul asta,cand strainii inca fac stream pe fhd.Oare sunt mai prosti ca noi aia sau mai saraci?
Pe de alta parte multi nu vor sa inteleaga ca 4k e perceptibil de la ecrane cu diagonale foarte mari.Ca sa te bucuri cu adevarat de rezolutia acea sisa distingi ceva trebuie sa ai ecran de la 80 inchi in sus,ca nu intelegi nimic pe ecrane de 30-32 inchi asa cum au majoritatea.Pt ecrane mici 4k,din pct meu de vedere  sunt doar bani dati in vant,atat.

FHD am zis si eu ca e suficient mai ales la ce joc-uri o sa stream-uiesc eu. Eu ma refeream la aparatura daca e ok si daca e fiabila cu ce am eu. In combinatia cu placa de captura o sa fac stream si de pe un ps4 conectat la placa cu pc camere web etc. Legat de monitor ma gandesc sa trec pe un Benq 24 inch 144hz 1ms sau ceva gen 27 inch tot 144hz 1 ms.

 maladetz, on 31 ianuarie 2021 - 17:41, said:

Iti trebuie un sistem mai puternic, cu ce ai poti juca doar titluri mai vechi, acum multi joaca in 4K cu toate la maxim.....

Nu cred ca imi trebuie 4k pentru Among Us,CS:GO samd =)) Eu ma refeream daca e fiabila placa de captura cu sistemul pe care-l am. Intentionez sa fac si de pe un ps4 stream

#6
gordon_93

gordon_93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.01.2021
rezolutia de FHD pt. stream  este excelenta,si o sa tina mult si bine de acum incolo, nu are moarte prea curand si pe buna dreptate chiar este o rezolutie excelenta,indiferent ca ne pregatim de 8k si respectiv 16k in viitorul apropiat.Degeaba scot astia si 100k atat timp cat nu ai cu ce sa sustii acele rezolutii aberant de mari.Rezolutiile acelea sunt facute mai mult pt televiziune pt ecrane cat casa si sa te uiti la un film atat,au cu totul alt target,si intr-adevar pt. un nr restrans de excentrici sau de copii de bani gata care dau pe 2 placi video rtx 3090 cat dai pe o masina+casa,si de banii aia iti mai ramane sa te si insori.Ma uitam chiar acum si vad ca preturile placilor video iar ai luat-o la vale,si de data asta vad ca rau de tot.Au inceput iar astia cu minatul cu rigurile se pare...

#7
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011

 gordon_93, on 31 ianuarie 2021 - 21:03, said:

rezolutia de FHD pt. stream  este excelenta,si o sa tina mult si bine de acum incolo, nu are moarte prea curand si pe buna dreptate chiar este o rezolutie excelenta,indiferent ca ne pregatim de 8k si respectiv 16k in viitorul apropiat.Degeaba scot astia si 100k atat timp cat nu ai cu ce sa sustii acele rezolutii aberant de mari.Rezolutiile acelea sunt facute mai mult pt televiziune pt ecrane cat casa si sa te uiti la un film atat,au cu totul alt target,si intr-adevar pt. un nr restrans de excentrici sau de copii de bani gata care dau pe 2 placi video rtx 3090 cat dai pe o masina+casa,si de banii aia iti mai ramane sa te si insori.Ma uitam chiar acum si vad ca preturile placilor video iar ai luat-o la vale,si de data asta vad ca rau de tot.Au inceput iar astia cu minatul cu rigurile se pare...

Total adevarat.. Am 1050ti sunt multumit de ea ���� in curand un 144hz si tot full hd joc e suficient. Daca vreau sa se vada mai real traiesc realitatea nu virtual.

#8
gordon_93

gordon_93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.01.2021
pai sa stii ca esti mai castigat cu un monitor fhd cu rata de improspatare de 144hz decat cu o struto-camila 4k cu 60hz.gamerii adevarati care fac stream vor prefera intotdeauna  rata de refresh cat mai mare la ecran decat 4k.

#9
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021

 kenzorwings, on 31 ianuarie 2021 - 13:29, said:

Salut! Vreau sa ma apuc de gaming pe YouTube am un i3 9100f cu 1050ti,16 gb ddr4 achizitonat recent si doresc sa mai iau un elgato hd60 s+ cu stream deck,green screen si key light. Ce ziceti merita?
Daca iti imaginezi ca o sa te imbogatesti in timp ce filmezi sa te joci, poti sa ai si sistem de PC care sa coste 50000 dolari si sa faci streaming  in 4k, ca tot nu o sa ai vizualizari si  abonati daca nu apari "TU" si nu ai o camera/webcam si microfon.
Dar ca tine sunt inca vreo cateva 40 milioane de canale de gaming care pot sa ofere acelasi continut.  Chiar crezi ca o sa scoti bani  multi asa usor?  
Iti vorbesc din experienta, iti trebuie 1000 de abonati si 4000 ore de vizualizare ca sa partici la programul de parteneriat cu You Tube ca sa-ti monetizezi clipurile si la inceput nu o sa prea scoti bani decat din reclame. Mai avantajos e cu Patreon sa primesti donatii. Si scoti fie nimic, fie de un covrig.  Trebuie sa astepti mult timp sau sa ai un talent, ceva de interes si autentic, ca de exploituri la Fortnite , faze tari la GTA 5 sau FIFA  sau de orase construite in Minecraft e satula lumea.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 andreiioan2000, on 01 februarie 2021 - 10:30, said:


Daca iti imaginezi ca o sa te imbogatesti in timp ce filmezi sa te joci, poti sa ai si sistem de PC care sa coste 50000 dolari si sa faci streaming  in 4k, ca tot nu o sa ai vizualizari si  abonati daca nu apari "TU" si nu ai o camera/webcam si microfon.
Dar ca tine sunt inca vreo cateva 40 milioane de canale de gaming care pot sa ofere acelasi continut.  Chiar crezi ca o sa scoti bani  multi asa usor?  
Iti vorbesc din experienta, iti trebuie 1000 de abonati si 4000 ore de vizualizare ca sa partici la programul de parteneriat cu You Tube ca sa-ti monetizezi clipurile si la inceput nu o sa prea scoti bani decat din reclame. Mai avantajos e cu Patreon sa primesti donatii. Si scoti fie nimic, fie de un covrig.  Trebuie sa astepti mult timp sau sa ai un talent, ceva de interes si autentic, ca de exploituri la Fortnite , faze tari la GTA 5 sau FIFA  sau de orase construite in Minecraft e satula lumea.
Tot cam din cauza asta am renunțat și eu, am avut o tentativă insa într-adevăr trebuie sa vii cu ceva original....

#11
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011

 andreiioan2000, on 01 februarie 2021 - 10:30, said:

Daca iti imaginezi ca o sa te imbogatesti in timp ce filmezi sa te joci, poti sa ai si sistem de PC care sa coste 50000 dolari si sa faci streaming  in 4k, ca tot nu o sa ai vizualizari si  abonati daca nu apari "TU" si nu ai o camera/webcam si microfon.
Dar ca tine sunt inca vreo cateva 40 milioane de canale de gaming care pot sa ofere acelasi continut.  Chiar crezi ca o sa scoti bani  multi asa usor?  
Iti vorbesc din experienta, iti trebuie 1000 de abonati si 4000 ore de vizualizare ca sa partici la programul de parteneriat cu You Tube ca sa-ti monetizezi clipurile si la inceput nu o sa prea scoti bani decat din reclame. Mai avantajos e cu Patreon sa primesti donatii. Si scoti fie nimic, fie de un covrig.  Trebuie sa astepti mult timp sau sa ai un talent, ceva de interes si autentic, ca de exploituri la Fortnite , faze tari la GTA 5 sau FIFA  sau de orase construite in Minecraft e satula lumea.


Da din ce am analizat treaba sta cam asa. Daca ai imagine(daca esti deja cunoscut cat de cat prin media) poti sa faci stream si din curte ca prinzi la public chiar si cu un unboxing la sosete ca ex. Daca esti no name,poti sa ai tehnologie de ultima ora ca nu prea te baga nimeni in seama. Ba mai degraba prietenii,ori familia ajung sa fie invidiosi. Gen ia uite-l si pe asta dar dupa ani de munca tot judecat o sa fii ca gen nu faci nimic relevant cu viata ta,ca pierzi timpul. Iar dupa ce acumulezi ca de unde ai =))

 maladetz, on 01 februarie 2021 - 16:14, said:

Tot cam din cauza asta am renunțat și eu, am avut o tentativă insa într-adevăr trebuie sa vii cu ceva original....

La asta ma gandeam ceva natural,original,oricum gameplay-uri in fundal cu abonatii si om mai vedea :))

#12
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021
Incercati sa va inspirati de la altii.
MaxInfinite era si el un anonim, dar pentru ca stie sa comenteze pe fundal si sa faca caterinca in timp ce se joaca,  a adunat fani si castiga ceva bani doar jucandu-se. Face vizualizari multe din testat moduri la GTA V.
https://www.youtube....Infinite/videos

Codrin Bradea aka SATANA  a ajuns notoriu pentru ca injura la inceput si mai facea parodii despre religie si politica, s-a bagat si in cantat. I-au inchis odata canalul si a trebuit sa renunte la injurat pentru a-i ridica suspendarea, acum doar se joaca jocuri noi. Castiga bani din promovarea site-ului  G2A.  
https://www.youtube....SatanaYT/videos

IULIUTMx joaca un singur joc.   Si are mii de vizualizari.  
https://www.youtube....r/IULITM/videos

Raphael testeaza jocuri noi, indie si stranii, dar inedite
https://www.youtube....aphahell/videos

SergiuHellDragoon se axeaza pe jocuri de strategie si razboi.  
https://www.youtube....ragoonHQ/videos


Toti erau anonimi inainte.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru mine sunt si acum dar, aia e, poate nu-s in publicul tinta. :)

#14
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021

 sorin147, on 04 februarie 2021 - 21:51, said:

Pentru mine sunt si acum dar, aia e, poate nu-s in publicul tinta. Posted Image
Cand ai 2-3 milioane de abonati  nu prea te mai  poti considera "anonim".
La asa abonati si cu sute de mii de vizualizari per clip, cica castigi mii de dolari pe luna din You Tube.
Evident, platesti si taxe si impozite, dar cu  2000-3000 dolari tot ramai in buzunar.  
Mai mult decat iti poate oferi salariul mediu din Romania pe piata muncii, fie la stat, fie la privat.

#15
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011

 andreiioan2000, on 04 februarie 2021 - 18:02, said:

Incercati sa va inspirati de la altii.
MaxInfinite era si el un anonim, dar pentru ca stie sa comenteze pe fundal si sa faca caterinca in timp ce se joaca,  a adunat fani si castiga ceva bani doar jucandu-se. Face vizualizari multe din testat moduri la GTA V.
https://www.youtube....Infinite/videos

Codrin Bradea aka SATANA  a ajuns notoriu pentru ca injura la inceput si mai facea parodii despre religie si politica, s-a bagat si in cantat. I-au inchis odata canalul si a trebuit sa renunte la injurat pentru a-i ridica suspendarea, acum doar se joaca jocuri noi. Castiga bani din promovarea site-ului  G2A.  
https://www.youtube....SatanaYT/videos

IULIUTMx joaca un singur joc.   Si are mii de vizualizari.  
https://www.youtube....r/IULITM/videos

Raphael testeaza jocuri noi, indie si stranii, dar inedite
https://www.youtube....aphahell/videos

SergiuHellDragoon se axeaza pe jocuri de strategie si razboi.  
https://www.youtube....ragoonHQ/videos


Toti erau anonimi inainte.


Asta zic si eu. Exemple sunt multe daca stai sa te gandesti. Selly din vlog a dat-o in muzica si film deci? The sky is the limit!. Daca muncesti incet incet ajungi unde iti propui.Mersi frumos!

#16
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021
Uite cum se face un walkthrough, cu comentariu pe fundal.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xCk0T-0Z3cU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Clipul asta are 27 milioane de vizualizari, fiind cel mai vizionat clip de walkthrough din istoria platformei You Tube.  

Uite si un clip care nu are comentariu, dar are vreo 11 milioane de vizualizari, cel mai vizualizat clip fara comentariu din istoria You Tube. Deci cam trebuie sa comentezi, sa fii tu prezent.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DAuFB0zuU70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Trebuie sa pui titlul jocului, walkthrough, partea, plus harta si in paranteza pui platforma pe care te joci.  Poti sa pui si placa video daca e una scumpa.  
La descriere trebuie sa scrii ceva. Cu toate ca nu citeste mai nimeni, uite ca e cam obligatoriu, altfel algoritmii de pe You Tube  nu-ti promoveaza clipul.  
Neaparat butonul de SUBSCRIBE si sa pui link in descriere.  
Pune un link catre pagina canalului de Twitter,  Facebook sau Instagram.
Daca ai un brand, un magazin , un produs de promovat, pui link.

Pui apoi link cu canalul si link cu pagina canalului  de pe o retea de socializare.
Spui si detaliile despre joc- cand s-a lansat, producatorul, anul lansarii.
Si mare atentie ce pui la TAG. Trebuie sa umpli spatiul ala de 500 de caractere. Cu cat mai multe tag-uri relevante cu clipul, cu atat mai bine. Atentie, nu pune SEXY, sau alte balarii fiindca  algoritmii de pe You Tube nu-ti vor promova clipul.

Mare atentie si la varsta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate