Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

MS DOS - Probleme cu memoria :-)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mă pricep, aşa că ideea e doar teoretică: nu se poate conecta la un computer mai nou care să fie un fel de server sau unitate itermediară? Foloseşti browserul vechi pe cel cu MS-D.O.S. pentru a te conecta la un computer mai nou cu un browser mai nou şi foloseşti browserul mai nou drept intermediar.
Dar 'Windows' vechi (3.1x, 95, 98) ai pus pe vreun computer?    :greedy:

#20
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Am pus si windowsuri vechi..destule. In anii 90 am avut un Amstrad PC (086) si dupa aceea un 386 si un 486. Fara CD-ROM. Instalam MS DOS si lucram cu Norton Commander sau Dos Navigator. Am sarit peste win 3.1 ca n-avea rost, din moment ce puteam rula 95. Atunci incercam sa avansez , acum ..ma duc inapoi. Cand aveam nevoie de windows, aveam un vecin care venea cu CD-ROM-ul..il instalam, dupa care ramaneam iara fara CD. Pana in momentul cand am reusit sa fac rost de un HDD mai maricel..si am copiat tot kit-ul pe hard. Mai apoi in timp, mi-am luat si primul meu CD-ROM.  Da..amintiri faine.

Apropos de browser..nu rezolv nimic asa. In final tot pe pe browserul in cauza ma conectez. Problema nu e, de unde vine netul ci cum il accesez.

Edited by Ravy, 06 February 2021 - 22:43.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cum il accesezi sa obtii ce?

Trebuie sa se inteleaga programele cu serverele. Vreun client FTP sau IRC poate merge si azi pe o retea necriptata (n-a evoluat mai deloc protocolul dealungul anilor) dar un browser vechi n-o sa stie metode moderne de criptare (acum 20 de ani erau slabe sau inexistente).

Sa zicem ca rezolvi criptarea cu un intermediar dar browserul vechi tot nu va stii ce sa faca cu mare parte din continutul modern al unei pagini.

Edited by dani.user, 06 February 2021 - 21:19.


#22
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
pai ce ziceam..nu merge.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Merge partial.

Mai mult ca sigur poti, de exemplu, descarca o imagine de aici: ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/ISO-IMAGES/12.2/

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 06 februarie 2021 - 16:04, said:

nu se poate conecta la un computer mai nou care să fie un fel de server sau unitate itermediară?
Un remote desktop ar fi posibil dar nu mai e nici un haz!

#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru unii... ar fi bine că ar putea emula.
Sunt curios ce a rezolvat colegul.

#26
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
In sensul asta n-am mai rezolvat nimic. Ma refer la retea/acces internet. De cateva saptamani lucrez la alt calculator.

Dar acest lucru oricum nu era o prioritate la asemenea calculator. Pe mine ma interesa MS DOS, jocurile, poate chiar un windows 98. Toate acestea le-am adus la viata. Deci mi-am atins scopul.

Cred ca am cam scos cat se poate din el. L-am optimizat cat am putut. Bineinteles ca mereu se poate si mai bine.
Probleme mici am cu SB 16 Vibra, care mai face figuri la unele joculete. CD_ROM-ul care ocupa memorie..deci mai exista loc de mai bine. Deci se mai poate jongla si cu hardware-ul.

Intre timp am gasit si un HDD de 4GB. O sa incerc o instalare proaspata pe acest HDD. In rest... dupa cum am zis. Momentan ma ocup de un Lenovo M58 LGA775 unde am schimbat Dual Core-ul cu un Quad si acum optimizez "racirea" noului procesor. Distractie in timpul liber Posted Image .

Va salut.

#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sper să instalez 98-le... dar să găsesc C.D. Deocamdată pe un computer post anii '90, că ce am avut vechi, am dat. Aş prefera ceva maxim 'Pentium' 3 pentru '98' pe viitor, ca să pot pune şi plăci I.S.A. - mă interesează în special S.C.S.I. - I.S.A. Dar au devenit de colecţie desktopurile astea şi mai găseşte unul la preţ decent... Frumos ar fi să am un hard de pe care să pot să aleg să bootez MS-D.O.S., 'Windows' 3.1x (asta se poate şi din D.O.S.) sau 'Windows' 98. Există emulatoare, dar la umblat uneori nu e acelaşi sentiment ca pe vremuri. Ce ne bucuram pe vremuri de P.C.-uri... acum că sunt banale, nu le mai băgăm aşa de mult în seamă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate