Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre mAh acumulator aparat foto

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013
Buna ziua ! Va rog sa imi spunrti daca pot cumpara un acumulator care are 1400 mAh DigiEye ,fata de cel original Fujifilm care are 1200mAh. Diferenta de 200 mAh  in plus poate dauna aparatului foto Fuji X-A5 ? Este vorba de acumulatorul model NP-W126s.Multumesc !

Attached Files



#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
diferenta nu va dauna
ce poate sa dauneze e o explozie sau ceva... datorata calitatii dubioase

#3
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
mAh mai multi inseamna capacitate mai mare, nu afecteaza functionarea, dar tine mai mult bateria. Deci e de bine.

Ce te intereseaza sunt cei 7.4V sa fie la fel ca la bateria originala. Volti mai mici, mu merge aparatul sau merge prost. Volti mai multi, se arde aparatul.

#4
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View Postapocalipsul, on 30 ianuarie 2021 - 09:02, said:

diferenta nu va dauna
ce poate sa dauneze e o explozie sau ceva... datorata calitatii dubioase
Ma gândesc in fiecare secunda la calitate .Originalul este peste 200 de lei .Mai ''aproape'' de buzunarul meu ar fi acumulatorii de la Patona...

View PostStecheru, on 30 ianuarie 2021 - 09:07, said:

mAh mai multi inseamna capacitate mai mare, nu afecteaza functionarea, dar tine mai mult bateria. Deci e de bine.

Ce te intereseaza sunt cei 7.4V sa fie la fel ca la bateria originala. Volti mai mici, mu merge aparatul sau merge prost. Volti mai multi, se arde aparatul.
Multumesc !

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostStecheru, on 30 ianuarie 2021 - 09:07, said:

mAh mai multi inseamna capacitate mai mare, nu afecteaza functionarea, dar tine mai mult bateria. Deci e de bine.

Ce te intereseaza sunt cei 7.4V sa fie la fel ca la bateria originala. Volti mai mici, mu merge aparatul sau merge prost. Volti mai multi, se arde aparatul.

In cazul topicului totul e ok.
Ambii acumulatori au 2 celule de 3.7V.


O mica corectie daca imi permiti.
Baterie cu tensiune mai mica - se umfla sau chiar ia foc daca e incarcata complet cu un incarcator pentru acu de 3.8V.
Baterie cu tensiune mai mare (3.8V) - e ok pentru ca incarcatorul original pt acu de 3.7V nu o va incarca mai mult decat pe cea originala. Desi acu de 3.8V au tensiunea de cut-off la 4.4V, cand e incarcat cu un charger pentru celule de 3.7V, incarcarea se va opri la 4.2V.


Sfatul meu pentru initiator este sa evite sa stocheze acu complet incarcat sau complet descarcat pentru perioade prea lungi de timp. Acu aftermarket sunt de obicei mai sensibili la chestia asta decat cei originali si se vor umfla.
E bine sa fie verificati din cand in cand pentru ca de obicei acu AM au autodescarcare mai rapida decat cei originali.

Ca o parere personala, ma indoiesc ca acu AM are capacitate mai mare.decat cel original. Poti verifica si cu un cantar treaba asta :)


PS. Nu stiu in ce conditii folosesti camera dar iti recomand sa eviti incarcarea unui acu care are mai putin de zero grade celsius. Il vei degrada rapid cu fiecare astfel de  incarcare.
Il poti folosi sau stoca rece dar nu-l incarca rece.

Edited by underb, 30 January 2021 - 09:54.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sustin si eu parerea colegului underb: "ma indoiesc ca acu AM are capacitate mai mare.decat cel original."
Daca pe un acu scrie o capacitate mai mare decat la cel original, cel mai probabil e minciuna si capacitatea reala probabil ca e cu mult mai mica decat a celui original. De evitat.
Eu am Acu Patona (tot de 7.4V), de care sunt multumit. Capacitatea notata pe el e mai mica decat la cel original si cred ca e reala (sau foarte aproape). Oricum e ok, pentru pretul lui. Eu recomand.

Edited by danpet, 30 January 2021 - 10:07.


#7
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View Postunderb, on 30 ianuarie 2021 - 09:48, said:

In cazul topicului totul e ok.
Ambii acumulatori au 2 celule de 3.7V.


O mica corectie daca imi permiti.
Baterie cu tensiune mai mica - se umfla sau chiar ia foc daca e incarcata complet cu un incarcator pentru acu de 3.8V.
Baterie cu tensiune mai mare (3.8V) - e ok pentru ca incarcatorul original pt acu de 3.7V nu o va incarca mai mult decat pe cea originala. Desi acu de 3.8V au tensiunea de cut-off la 4.4V, cand e incarcat cu un charger pentru celule de 3.7V, incarcarea se va opri la 4.2V.


Sfatul meu pentru initiator este sa evite sa stocheze acu complet incarcat sau complet descarcat pentru perioade prea lungi de timp. Acu aftermarket sunt de obicei mai sensibili la chestia asta decat cei originali si se vor umfla.
E bine sa fie verificati din cand in cand pentru ca de obicei acu AM au autodescarcare mai rapida decat cei originali.

Ca o parere personala, ma indoiesc ca acu AM are capacitate mai mare.decat cel original. Poti verifica si cu un cantar treaba asta Posted Image


PS. Nu stiu in ce conditii folosesti camera dar iti recomand sa eviti incarcarea unui acu care are mai putin de zero grade celsius. Il vei degrada rapid cu fiecare astfel de  incarcare.
Il poti folosi sau stoca rece dar nu-l incarca rece.
Am invatat lucruri foarte importante ! Multumesc !

#8
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
si garantie cat are daca costa 200 mai putin?

#9
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View PostRomi_, on 30 ianuarie 2021 - 10:55, said:

si garantie cat are daca costa 200 mai putin?
Nu mai cumpar acumulatorul cu 1400 mAh. Si eu cred ca e o minciuna .Cumpar de la Emag Jupio tip Fuji NP-W126S 1260 mAh.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate