Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Denuntare unilaterala a uneia dintre parti - Ce inseamna defapt ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Salutare! In primul rand sper ca am postat bine, daca nu, rog un admin sa mute topicul in locul potrivit, multumesc!

O sa incerc sa fiu cat mai scurt si la obiect si cat mai explicit.

Un SRL vrea sa incheie cu mine (persoana fizica) un cotract de colaborare pe o perioada de 1 (un) an, eu fiind nevoit sa prestez niste servicii de publicitate iar ei la randul lor sa plateasca (ma plateasca) pentru aceste servicii.

1. Daca primesc un contract de colaborare de la ei, mai trebuie sa le ofer si eu un contract de colaboarare din partea mea ? Adica trebuie sa fie ceva reciproc, imi ofera ei contract, iar eu la randul meu le ofer alt contract?

2. In contractul lor mai este stipulat si urmatorul aspect " Acest contract se incheie pe o perioada de un an. In cazul in care dupa scurgerea acestui termen nu se incheie o noua conventie ori nu se denunta unilateral prezentul contract, aceasta se va considera reinoita si deci va continua sa produca efecte pe o noua perioada de 1 an"

Acum va intreb pe voi ce inseamna "denunta unilateral prezentul contract" ? Am cautat si eu pe internet si am gasit doar explicatii cu termeni juridici care ma depasesc nefiind din domeniu. Sa inteleg ca trebuie sa fie ambele parti de acord pentru incheieriea contractului sau doar una singura adica eu sau SRL-ul respectiv.

3. Tot in contractul de la ei mai este stipulat si urmatorul aspect " Prezentul contract va inceta prin: -acord scris al partilor
-denuntarea unilaterala a uneia dintre parti, cu un preaviz de 15 zile    lucratoare

Spre ex. daca dupa 4 luni nu mai sunt de acord si vreau sa reziliez contractul este posibil asa ceva??

Un alt lucru pe care l-am observat chiar in acest moment ar fi ca la suma totala pentru cele 12 luni nu s-a specificat daca sunt lei sau euro dar la suma/luna s-a specificat ca este in euro. Ar putea sa fie asta o problema?

Stiu ca poate pentru multi dintre voi lucrurile acestea sunt banale, dar eu incerc sa ma informez inainte de a semna ceva, nu vreau sa ma grabesc si sa fac o prostie.

Cum vi se par condtiile sunt normale, dubioase?

Edited by IloveHp, 28 January 2021 - 20:38.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca e ok.

1. Contractul este intre parti, nu vine fiecare cu contractul sau.
2. Denuntare unilaterala inseamana ca una din parti nu mai este de acord cu acel contract.
In cazul asta contractul are valabilitate un an. Daca la expirrare, nici o parte nu il denunta (vezi mai sus) el se prelungeste automat.
Intotdeauna denuntarea unui contract este bine sa fie facuta in scris si sa te asiguri ca ai dovada ca ai instiintat cealalta parte.

Edited by pasilla, 28 January 2021 - 20:50.


#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
1. Nu
2. Daca nu incheiati alt contract sau daca nu il incetati pe asta la terminarea lui se prelungeste pe inca un an. Unilateral inseamna ca oricare din parti poate renunta la contract. Prin notificare scrisa cu 15 zile inainte. Trebuie sa semneze ambele parti pt a perfecta contractul.
3. Da.

Ai primit un draft de contract. Faci adnotari cu ce nu-ti convine. Scrii clar ce bani, cand se platesc, cum se platesc. Cand iti place ce citesti il semnezi. Poti sterge datele firmei si ataseaza-l sa-l luam la puricat.

#4
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Mai pe romaneste. Nu zici nimic, se prelungeste pe.1.an de zile. Nu iti mai place tie sau lor, se inchide in 15 zile, daca nu mai vreti amandoi, se poate inchide pe loc. Atata timp cat ai scris un pret/luna, inumltesti cu 13 si afli pretul pe an. Atata timp.cat pretul e in euro, nu pot sa spuna ca in loc de 200euro ei vroiau sa zica 200 lei.

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postkopilu_198, on 28 ianuarie 2021 - 20:53, said:

Atata timp cat ai scris un pret/luna, inumltesti cu 13 si afli pretul pe an.

Wtf? Anul are acum 13 luni? Posted Image

@Initiator: De obicei, contractele astea nu sunt facute de juristi, in special daca nu e firma mare dar am vazut unele aparent absolut clare care contineau clauze foarte favorabile uneia din parti si nu era neaparat foarte vizibil faptul asta, cel putin la o lectura mai superficiala, eu zic sa citesti foarte bine tot ce scrie acolo, pot sa apara mici surprize. Daca descoperi vreun paragraf care e exprimat mai ambiguu nu te sfii sa iti zici parerea. Daca nu esti sigur, pune draftul de contract aici (fara date personale sau partea financiara desigur) si vedem ce e cu el.

#6
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Bun, am atasat cele mai importante lucruri scrise in contract, in rest nu era absolut nimic, adica sunt date cu caracter personal, intre cine si cine  se incheie contractul, cum se efectueaza plata.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   69.99K   27 downloads
  • Attached File  2.jpg   53.72K   27 downloads
  • Attached File  3.jpg   20.75K   21 downloads


#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Mda, din ala facut in pauza de cafea :) Nu scrie ce anume trebuie sa prestezi, sau aia pot sa ceara chestii random? Exista vreo anexa, sau unde se specifica asta?

#8
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Cum ți-au răspuns și colegii, acest contract se încheie când se dorește.
Ar trebui să te interesezi și de plata CAS și CASS dacă ai venituri echivalente cu 12 salarii minime brute anual. Aceste contribuții ar însuma minim 9366 lei anual și nu cred că-s opționale.
Dacă ai deja un contract de muncă, aceste contribuții nu mai sunt datorate și pentru contractul de colaborare.
Dar poate confirmă ori infirmă un coleg care cunoaște legea.

Edited by aiulianctin, 28 January 2021 - 22:11.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostIloveHp, on 28 ianuarie 2021 - 21:38, said:

Bun, am atasat cele mai importante lucruri scrise in contract, in rest nu era absolut nimic, adica sunt date cu caracter personal, intre cine si cine  se incheie contractul, cum se efectueaza plata.
sfatul meu: insista sa se mentioneze termene in zile lucratoare ("2 zile lucratoare" in loc de "48 ore"). nu de alta, dar poate vrei si tu sa pleci pe undeva in weekend :).

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Numeroteaza paginile. Vezi sa fie clauza de forta majora inserata. Specifica clar modalitatile (modalitatea) de plata, sumele lunare, anuale, data la care se face plata, contul/conturile in/din care se fac platile. Daca te referi la valute mentioneaza ca plata/factura se emite se face la cursul de schimb BNR din ziua platii. Doar dupa ce esti multumit de ce citesti semnezi.

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Da,este o anexa  in contract cu ce trebuie sa prestez, doar ca partea respectiva includea si date personale asa ca nu am postat. In rest sunt date in legatura cu plata, intre cine si cine se incheie contractul, ce metoda de plata se va folosi, nu am gasit nimic dubios, aceste lucruri erau singurele mele nelamuriri.

Asta am vrut sa stiu sigur, daca se poate incheia si inainte de 1 an, pentru ca na, poate totul la inceput este perfect iar dupa 2-3 luni nu te mai intelegi  si vrei sa renunti la contract.

O sa le spun sa specifice 2 zile lucratoare in loc de 48 de ore

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010

View PostIloveHp, on 29 ianuarie 2021 - 11:25, said:

Da,este o anexa  in contract cu ce trebuie sa prestez, doar ca partea respectiva includea si date personale asa ca nu am postat. In rest sunt date in legatura cu plata, intre cine si cine se incheie contractul, ce metoda de plata se va folosi, nu am gasit nimic dubios, aceste lucruri erau singurele mele nelamuriri.

Asta am vrut sa stiu sigur, daca se poate incheia si inainte de 1 an, pentru ca na, poate totul la inceput este perfect iar dupa 2-3 luni nu te mai intelegi  si vrei sa renunti la contract.

O sa le spun sa specifice 2 zile lucratoare in loc de 48 de ore
Acele 2 zile lucratoare conform contract pot fi vineri si luni. 48 de ore pot fi consecutive... :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate