Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Masti faciale cu standard FFP2, KN95, N95, IIR, etc - care e standardul?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria incepand cu ziua de astazi este obligatoriu sa porti masca FFP2. Diferenta intre FFP2, KN95 si N95 sunt standardele de productie.

FFP2 este standardul european, facut dupa ordonanta EU.
KN95 sunt dupa standardul asiatic si sunt produse in China.
N95 sunt dupa standardul american.

KN95 si N95 au o rata de flitrare de 95% fata de FFP2 care are "doar" 94%. Toate mastile sunt testate cu clorid de sodium si FFP2 suplimentar si cu ulei de parafina (lucru irelevant cand vine vorba de COVID).

FFP3 au rata de filtrare de 99% dar in comparatie cu FFP2 nu protejeaza pe cei din jur, ci doar pe tine. Motiv pentru care nu sunt permise. Chiar si asa mastiile FFP2, KN95 si N95 sunt conceput intr-un context industrial si se folosesc impotriva COVID-ului mai mult din punct de vedere psihologic (ca si cum multi s-ar proteja mai mult cand stau cu masca pe bot).

#20
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

 costeld69, on 25 ianuarie 2021 - 15:58, said:

D.p.d.v. constructiv, al etanseitatii si functionalitatii, masca chirurgicala  e diferita de un "respirator".
(probabil tu numesti masca chirurgicala = clasica iar respiratorul = masca tip bot)
Chiar in link-ul tau de mai sus ai o legatura catre: Infographic - Understanding the Difference, Surgical Mask, N95 Respirator (cdc.gov)
UnderstandDifferenceInfographic-508-page-001.jpg
Da, masca chirugicala (masca clasica) si nu respirator (tip bot).

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 business11, on 25 ianuarie 2021 - 15:59, said:


FFP3 au rata de filtrare de 99% dar in comparatie cu FFP2 nu protejeaza pe cei din jur, ci doar pe tine. Motiv pentru care nu sunt permise.

Evident ca nu-i protejeaza pe ceilalti , deoarece au valva pt. expirare ( chit ca si pt inspirare ai nevoie de forta suplimentara pt a trage aerul prin filtru, dar cea de expirare ajuta la indepartarea mai rapida a aburilor si aerului cald - astfel reducand condensului pe viziera si ochelari).
Insa peste FFP3 poti sa mai pui si doua FFP2 care sa acopere valva, plus o pereche de chiloti negri, plus o portavoce cu care sa strigi la vanzatoare sa-si scota ceara din urechi cu penseta chirurgicala si aspirator, nu cu betigase cu vata care imping ceara in timpan...
Sau si mai bine, din valva FFP3 pui furtun de aspirator si pui filtre FFP2 mai departe ca sa scapi de condens. Portavocea devine insa necesara si nu mai e nevoie sa tipi la nimeni sa se curete in urechi...

Edited by loock, 25 January 2021 - 16:33.


#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017

 business11, on 25 ianuarie 2021 - 15:59, said:

In Austria incepand cu ziua de astazi este obligatoriu sa porti masca FFP2. Diferenta intre FFP2, KN95 si N95 sunt standardele de productie.

FFP2 este standardul european, facut dupa ordonanta EU.
KN95 sunt dupa standardul asiatic si sunt produse in China.
N95 sunt dupa standardul american.

KN95 si N95 au o rata de flitrare de 95% fata de FFP2 care are "doar" 94%. Toate mastile sunt testate cu clorid de sodium si FFP2 suplimentar si cu ulei de parafina (lucru irelevant cand vine vorba de COVID).

FFP3 au rata de filtrare de 99% dar in comparatie cu FFP2 nu protejeaza pe cei din jur, ci doar pe tine. Motiv pentru care nu sunt permise. Chiar si asa mastiile FFP2, KN95 si N95 sunt conceput intr-un context industrial si se folosesc impotriva COVID-ului mai mult din punct de vedere psihologic (ca si cum multi s-ar proteja mai mult cand stau cu masca pe bot).

Hai sa zicem ca pentru austrieci nu e o problema pretul lor, dar sunt suficiente stocuri? Sau se merge pe premisa ca oamenii le vor refolosi?

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 george_alexandru, on 25 ianuarie 2021 - 16:38, said:


Hai sa zicem ca pentru austrieci nu e o problema pretul lor, dar sunt suficiente stocuri? Sau se merge pe premisa ca oamenii le vor refolosi?

Pai in primul rand au scos tva-ul pentru mastiile ffp2, in al doilea rand toate supermarketurile dau 3 zile la rand masti gratis, si ulterior se vor vinde cu 59centi bucata. Made in Austria.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trai pe vatrai Posted Image

#25
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
uite ce folosesc eu cam de la inceputul pandemiei.
Is un pic cam scumpe dar cu imi trag de urechi aiurea
https://www.emag.ro/...2/pd/D1L7P3MBM/

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Daca are cineva nevoie de masti FFP2 in Romania sa imi scrie, am 150 masti acasa, care le vand incl. transport in Romania cu 110EUR. Cu certificat european, etc.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 ccdsah, on 25 ianuarie 2021 - 19:38, said:

uite ce folosesc eu cam de la inceputul pandemiei.
Is un pic cam scumpe dar cu imi trag de urechi aiurea
https://www.emag.ro/...2/pd/D1L7P3MBM/
Nu sunt medicale sunt de santier/protectie civila.
Astea sunt medicale: https://www.emag.ro/...e/pd/D63Z43MBM/

Edited by andreic, 25 January 2021 - 21:48.


#28
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

 business11, on 25 ianuarie 2021 - 19:41, said:

Daca are cineva nevoie de masti FFP2 in Romania sa imi scrie, am 150 masti acasa, care le vand incl. transport in Romania cu 110EUR. Cu certificat european, etc.
Daca nu sunt de tip bot, trimite-mi o poza in PM cu ele sau cutia lor (ce scrie pe cutie). Ms.

#29
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
- tipuri de masca:
Attached File  masca.jpg   157.44K   9 downloads
sursa: https://emag-video2...._1414631414.mp4

#30
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Sunt curios cum o sa verifice organele legii respectarea deciziei. Adica.. merge omul pe strada cu masca sub nas, cum e moda printre oameni; si vine politistul si il intreaba daca e FFP2; da, domne e buna; stai asa, ca eu zic ca nu e buna; ba e buna. La anvelope te uiti dupa un fulg, dar, la masca cum faci ? Poate nu toate au eticheta, poate am bonul/certificatul de conformitate acasa /la cosul de gunoi/in soba; poate port 2 masti (Uite-l pe presedintele americii aici - https://www.irishtim...etter-1.4467191) si aia buna e in interior; ce o sa faca, o sa ma puna sa dau masca jos sa verificam daca e buna sau nu? Si apoi o sa iti dea amenda pentru nepurtarea mastii :D
Mi se pare un pic de abuz aici....dar, pandemie, nu mai respectam toate libertatile oamenilor pentru ca e criza. Ca recomandare inteleg, dar, ca obligativitate... nu prea as fi de acord. Colegul nostru ce traieste in austria spune ca FFP2-ul bun se fabrica in Austria; insemana ca e mai degraba o masura economica, decat sanitara (masca noastra e mai buna decat cea chinezeasca/vietnameza, telefonul nostru e mai sigur decat cel chinez, si dai si legi care sa specifice asta, in timp ce lupti pentru un comert liber...).

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 romanasu, on 26 ianuarie 2021 - 18:20, said:

si vine politistul si il intreaba daca e FFP2
Se vede daca are bot sau nu.

 romanasu, on 26 ianuarie 2021 - 18:20, said:

insemana ca e mai degraba o masura economica, decat sanitara
Nu, e una sanitara, se fabrica si in China.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 romanasu, on 26 ianuarie 2021 - 18:20, said:

Sunt curios cum o sa verifice organele legii respectarea deciziei.
Nici eu nu pricep. Noroc ca la noi nu au luat asemenea decizie !

#33
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Am auzit o stire stilele astea.. care mi-a adus aminte de topicul asta.
https://www.euronews...made-in-austria
https://bilyonaryo.c...obed-for-fraud/
Aparent, o firma autriaca care produea masti ffp2, avea nsite prieteni/rude prin guvernul care a facut ffp2-ul obligatoriu; apoi, firma a fost prinsa schimband etichetele unor masti chineze pe care le vandea la suprapret, ca fiind calitate austrica.
Se pare ca oamenii sunt oameni... nu doar in Romania. Partea buna, e ca austriceii ar primi 5 teste anti covid gratis prin farmacii, din partea guvernului. E un pic de coruptie, dar, totusi, mai dau si la cetateni cate ceva, ca sa nu faca scandal.

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Ce spui tu aici sunt conspiratii.

Guvernul a introdus standardul FFP2 la masti atunci cand te afli in interiorul unei cladiri (supermarket, magazine haine samd) si in transportul in comun. Supermarketurile au pus la dispozitie la inceput masti gratuit, ulterior le-au vandut. Fiecare supermarket isi putea alege dupa preferintele proprii de unde cumpara mastiile. 90% din supermarketuri cumparau din China, doar supermarketul Spar, Interspar si Eurospar (grupul Spar) cumparau si vindeau de la firma austriaca Hygiene Austria. Intr-adevar seful companiei este casatorit cu sefa de cabinet a cancelarului austriac. Daca are vreo legatura nu se stie si nici nu exista vreo dovada (posibil).

Intre timp s-a aflat faptul ca astia de la Hygiene Austria cumparau din China, le stampilau ca fiind produse in Austria, le combinau cu cele intr-adevar produse in Austria si le vindeau mai departe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate