Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

OnePlus 9/9 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
598 replies to this topic

#1
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Se pare ca în luna martie va fi lansat noul telefon de la oneplus, și va avea certificare IP68. Și Un preț de ~900$ în China.

Performance
Octa core (2.84 GHz, Single Core + 2.42 GHz, Tri core + 1.8 GHz, Quad core)
Snapdragon 888
8 /12 GB RAM

Display
6.55 inches (16.64 cm)
402 PPI, AMOLED
120 Hz Refresh Rate

Camera
50/108 MP + 20 MP + 12 MP Triple Primary Cameras
LED Flash
16 MP Front Camera

Battery
4500 mAh
Warp Charging
USB Type-C Port

Mai multe
https://www.techrada.../news/oneplus-9

https://trak.in/tags...ive-images/amp/

https://www.gizmochi.../oneplus-9-pro/

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca-ar avea o camera decenta si setari de volte pentru Romania, chiar ar fi o alternativa buna la Galaxy...

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Incet, incet, ajung si telefoanele astea sa sara de 1000 de coco...

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Telefoanele astea erau interesante cand erau la 350-400$, alternative la flagshipurile de 7-800$.
Acum ca sunt si astea la 1000e, nu inteleg cine le-ar mai cumpara.
Ca hardware si software si support oricum sunt inferioare unui iphone sau Galaxy S/Note.

#5
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Daca nu pun o camera foarte buna pe ambele modele o sa aiba probleme mari de tot mai ales ca acum sunt la fel de scumpi ca si concurenta.
Sper sa nu mai mearga in directia gresita in care pun o camera slaba pe OP9.

E totusi penibil ca Pixel 4a,  iPhone SE sau Galaxy S20 sa aiba o camera mai buna ca OP8/8T.
O sa fie interesant daca ii copiaza si ei pe Apple si renunta la incarcator, e o magarie mare, toti fac teatru ca ii intereseaza mediul cand ei sunt numai dupa bani si lanseaza multe modele in fiecare an.

Edited by Papillon_, 21 January 2021 - 14:43.


#6
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Ca suport software și hardware cred ca sunt peste  orice telefon de la Samsung. La acest capitol pe Android, nu cred ca au rival, poate doar telefoanele celor de la google.

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Really?
Eu ma duc la ESD si intr-o ora imi repara telefonul.
Unde pot face asta pentru un Oneplus?

Iar ca hardware la ce mai exact sunt mai buni?
Spre ex s20 Ultra fata de OP 8 pro

#8
fire08

fire08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.03.2008
Dupa parerea mea, Oxygen OS ofera o experienta mai placuta si mai rapida chiar si decat Google Pixel.
Iar la nivel hardware nu e cu nimic mai prejos decat un Samsung/iPhone. Poate doar la camere. Dar sa vedem ce imbunatatiri aduce seria 9 in acest sens. Iar ca un avantaj hardware ar fi incarcarea rapida care e printre cele mai rapide de pe piata. As mentiona eu si Alert Slider, unic in lumea Android, extrem de util dupa parerea mea.

Astept cu mare interes seria 9, poate fac si eu upgrade de la al meu Oneplus 6. Daca vor introduce wireless charging si camere mai bune (fara cele care conteaza doar la numar) pe Oneplus 9, iar pretul va fi la nivelul lui 8T, cred ca va fi un best buy.

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu am oneplus și sunt ff mulțumit. sigur îmi cumpăr 9 nici nu discut
am și samsung și nu suport bloatware-ul și interfața aia..  până și fonturile îmi displac

nu mă interesează așa mult camera că nu sunt pasionat de poze. mă interes rapiditate și software optimizat și poate partea de audio.. și încărcarea fast

#10
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 Nenea Zap, on 21 ianuarie 2021 - 14:32, said:

Telefoanele astea erau interesante cand erau la 350-400$, alternative la flagshipurile de 7-800$.
Acum ca sunt si astea la 1000e, nu inteleg cine le-ar mai cumpara.
Ca hardware si software si support oricum sunt inferioare unui iphone sau Galaxy S/Note.

Mai bine cumperi un flagship SH de la amanet, un S9,S10, etc.

#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 fire08, on 21 ianuarie 2021 - 14:55, said:


Iar la nivel hardware nu e cu nimic mai prejos decat un Samsung/iPhone. Poate doar la camere.
De câțiva ani singura diferența dintre telefoane e dată de camere.
Ca procesor, toate au același snapdragon.
Dar camerele fac diferența între s21 ultra și s21 sau s20 ultra.
Deci asta înseamnă hardware inferior in 2021: camere mai slabe.
Iar la capitolul ăsta nu au excelat niciodată cei de la oneplus.


#12
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010

 Nenea Zap, on 21 ianuarie 2021 - 14:53, said:


Iar ca hardware la ce mai exact sunt mai buni?
Spre ex s20 Ultra fata de OP 8 pro

A, aici e meeting între fanii Samsung și oneplus.

Hai să îți răspund eu: Procesorul ar fi cel mai evident lucru al lui S20 care se încingea în draci și asta ți-o spun sigur că am testat personal două.

Cred că le-a luat 5-6 luni și update-uri consecutive până când au reușit să le facă să nu se mai încingă dar și să ofere o performanță mi-a slabă comparativ cu Snapdragon de pe Oneplus.
Nu zic că la început erau peste Snapdragon.

Exynos 990 probabil e următorul fail al Samsung după pocnitorile de Note 7.


#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
De acord cu tine ca Exynos 990 a fost fail major.
Nu vreau sa duc discutia inspre Samsung vs Oneplus, asa ca ma retrag.
Imi mentin afirmatia ca nu le vad rostul ca telefoane la 1000e cat timp sunt sub Samsung ca hardware si ca support clienti.
Sa spunem ca software ar fi mai bune OP.

#14
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Oho, aici sunt total de acord. Dpdv preț cam tot ce sare de 3000 de lei pentru mine e un "Nu" hotărât.
Oricât de fan al Oneplus aș fi.
Samsung a reușit să spele păcatele lui Exynos 990 cu S20 FE ce vine cu Snapdragon.

Aștept și Oneplus să vedem ce o să lanseze.
Presimt că o să ducă pe la 950-1000 de euro op9 pro, 720-750 de Euro op 9 și Nord ( dacă se lansează în același timp cu seria 9) undeva la 450-500 ca să aibă spațiu pentru ceva la 300-350 de euro cum e N10 5G.



#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Pai OP8 Pro de 256GB a iesit la pretul de 1000 de euro deci nu e nici o surpriza ca OP 9 Pro o sa fie tot 1000.
Eu sper doar ca OP9 sa il mentina la pretul de 600 de euro cat e 8T si sa nu scoata incarcatorul.

Samsung cu S21 pe langa softul mai slab plin de aplicatii si interfete inutile au redus rezolutia, scos cardul de memorie, incarcatorul si au pus un plastic ieftin pe el...
Varianta de baza zici ca e telefon de 500 de euro nu de 840 cat cer pe el.

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 Nenea Zap, on 21 ianuarie 2021 - 14:32, said:

Telefoanele astea erau interesante cand erau la 350-400$, alternative la flagshipurile de 7-800$.
Acum ca sunt si astea la 1000e, nu inteleg cine le-ar mai cumpara.
Ca hardware si software si support oricum sunt inferioare unui iphone sau Galaxy S/Note.
se observa ca nu ai avut tangenta serioasa cu aceste modele. poate nu ar strica sa fi mai moderat putin in afirmatii

 Papillon_, on 22 ianuarie 2021 - 11:50, said:

Samsung cu S21 pe langa softul mai slab plin de aplicatii si interfete inutile au redus rezolutia, scos cardul de memorie, incarcatorul si au pus un plastic ieftin pe el...
Varianta de baza zici ca e telefon de 500 de euro nu de 840 cat cer pe el.
de parca la s20 il setai pe 1440p... cand majoritatea il seta pe 1080p 120hz.
daca clientii au acceptat si nu au facut scnadal asta e rezultatul...

 xtremealex15, on 21 ianuarie 2021 - 20:09, said:

Aștept și Oneplus să vedem ce o să lanseze.
Presimt că o să ducă pe la 950-1000 de euro op9 pro, 720-750 de Euro op 9 și Nord ( dacă se lansează în același timp cu seria 9) undeva la 450-500 ca să aibă spațiu pentru ceva la 300-350 de euro cum e N10 5G.

defapt intre op9 si nord va mai fi un op9 lite

 Nenea Zap, on 21 ianuarie 2021 - 19:33, said:

De acord cu tine ca Exynos 990 a fost fail major.
defapt si generatiile anterioare lui au fost fail major

 fire08, on 21 ianuarie 2021 - 14:55, said:

Dupa parerea mea, Oxygen OS ofera o experienta mai placuta si mai rapida chiar si decat Google Pixel.
Iar la nivel hardware nu e cu nimic mai prejos decat un Samsung/iPhone. Poate doar la camere. Dar sa vedem ce imbunatatiri aduce seria 9 in acest sens. Iar ca un avantaj hardware ar fi incarcarea rapida care e printre cele mai rapide de pe piata. As mentiona eu si Alert Slider, unic in lumea Android, extrem de util dupa parerea mea.
Astept cu mare interes seria 9, poate fac si eu upgrade de la al meu Oneplus 6. Daca vor introduce wireless charging si camere mai bune (fara cele care conteaza doar la numar) pe Oneplus 9, iar pretul va fi la nivelul lui 8T, cred ca va fi un best buy.

wireless charging doar la 9pro, ca anul trecut, si pretul la 9 va fi peste cel a lui 8t

 Nenea Zap, on 21 ianuarie 2021 - 14:53, said:

Really?
Eu ma duc la ESD si intr-o ora imi repara telefonul.
Unde pot face asta pentru un Oneplus?
stai acasa faci cerere online.
vine curierul il ea il duce in service.
il repara cei de acolo si il primesti tot via curieri frumos acasa.
totul la preturi decente (in caz ca nu e acoperit de garantie) si la o eficienta asemanatoare.

 Nenea Zap, on 21 ianuarie 2021 - 14:53, said:

Iar ca hardware la ce mai exact sunt mai buni?
Spre ex s20 Ultra fata de OP 8 pro
un scurt exemplu: wireless charging de 30W

#17
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

 Nenea Zap, on 21 ianuarie 2021 - 14:53, said:

Really?
Eu ma duc la ESD si intr-o ora imi repara telefonul.
Unde pot face asta pentru un Oneplus?

Iar ca hardware la ce mai exact sunt mai buni?
Spre ex s20 Ultra fata de OP 8 pro

Il repara, dar fac treaba de mantuiala. Am avut multetelefoane samsung si am fost de zeci de ori la ESD. Probabil calitatea produselor samsung o fi de vina.
Dar ca suport eu inteleg asa: am android 11 din septembrie 2020 oficial pe oneplus, merge impecabil, service-ul dureaza o saptamana, dar nu am avut probleme. Mi se par mult mai seriosi decat cei de la ESD care iti spun ca e normal sa tina bateria la telefon 2 ore daca ai netul activat.
Daca esti fanboy samsung, probabil ca o sa sustii sus si tare ca softul lor puturos e mai bun.
Dar na, bucura-te de samsungurile tale, nu stiu de ce mori tu de grija altora ca dau bani pe oneplus :)

#18
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
ne explici și de ce 7/7T încă nu au Android 11, deși S10 (telefon mai vechi) are încă de anul trecut? OnePlus își cam bagă picioarele în flagshipurile lor mai vechi de o generație.
pe lângă asta, ne explici și de ce 7T-ul meu e mereu cu două luni în urmă cu update-ul de securitate, pe când Samsung primește unul nou lunar?
și că tot vorbim de actualizările software, de ce Samsung poate să ofere 3 upgrade-uri majore și OnePlus nu?

eu rar am avut probleme hardware cu telefoanele mele până acum, cele mai multe probleme le-am avut la telefoanele LG (pete pe ecran la G2, bootloop la G Flex2), dar e OK, devizia de mobile LG e deja în faliment. în schimb, la LG/Samsung/Huawei îmi place că pot să pot să apelez la ESD cu câteva zile înainte să expire garanția și într-o oră am baterii și ecrane nou nouțe, dacă observ că s-a redus puțin autonomia sau am un pic de burn pe ecran (bateria o schimbă fără discuții, nici măcar nu o verifică). la OnePlus știu sigur că nu voi avea parte de așa ceva.

7T e primul și ultimul meu OnePlus, asta dacă OnePlus 9 nu e vreo minune de telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate