Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Poze disparute iOS 14.3

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Buna seara! Detin un iPhone 11 din noiembrie 2020. Cand l-am luat mi-am transferat toate pozele din telefonul vechi cu ajutorul iTunes, de pe PC (aprox. 30GB poze&video). Pozele apareau in telefon, totul in regula, insa dupa ce am efectuat update la iOS 14.3, mi-au disparut pozele din galerie, le-am cautat la ascunse, la recently deleted..nimic, deci exclus sa le fi sters din greseala, era imposibil. Ce este ciudat ca ele ocupa spatiu in telefon, iar la storage mi le vede ca ''others''. Precizez ca iCloud este off, telefonul are destul spatiu liber. Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu am patit asta si din cauza de situatii ca cea de sus recomand iCloud, fac totul prin el si economisesc si stocare in telefon, cumparand cele mai mici versiuni. Ai incercat un restart? Eventual o sincronizare noua cu iTunes.

#3
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Nefericită idee să dezactivezi iCloud.

#4
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Poti ascunde pozele, poate e asta.
https://www.techrada...-ipad-in-ios-14

#5
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Ce te opreste sa nu-i restaurezi back-upul facut cu iTunes?

#6
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Pozele nu sunt ascunse, am verificat. Eu înțeleg ca e mai safe pe iCloud, pozele le am din fericire undeva pe un HDD, însă eu voiam sa stiu de ce au dispărut..am plătit stocare 128gb, vreau să-mi țin Pozele in telefon, de ce sa mai plătesc abonament la iCloud?

#7
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Ca sa nu ai probleme in caz ca iti crapa telefonul

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Cred ca faci o confuzie: la Others NU ai poze, ci ai fisiere cache, logs si alte fisiere pe care iOS le foloseste.

Ce ai facut tu este ca ti-ai sincronizat prin iTunes anumite foldere din calculator (in cazul tau poze) cu telefonul. Astfel ele au aparut pe telefon. Posibil sa fi facut un reset sau altceva la telefon si sa iti fi disparut acel folder (pentru ca el nu se salveaza in iCloud chiar daca il ai activat - apropos activeaza-l la loc; de ce l-ai dezactivat?)

Conecteaza telefonul la iTunes si da-i o sincronizare. Daca folderul cu poze a ramas in calculator o sa ti-l sincronizeze. Daca l-ai sters din calculator e naspa ca ti l-ar fi scos si de pe telefon la sincronizare (de asta trebuie sa fii mereu atent ca acel folder din calculator sa ramana exact asa cum vrei sa ai fisierele in telefon).

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postalex_bv2001, on 19 ianuarie 2021 - 00:41, said:

Pozele nu sunt ascunse, am verificat. Eu înțeleg ca e mai safe pe iCloud, pozele le am din fericire undeva pe un HDD, însă eu voiam sa stiu de ce au dispărut..am plătit stocare 128gb, vreau să-mi țin Pozele in telefon, de ce sa mai plătesc abonament la iCloud?

Te-ai calicit la 4.5 lei pe luna pentru 50GB. Fa calculele pentru diferenta de stocare.

Ontopic; restaureaza ultimul backup. Ar trebui sa mearga.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Daca pozele erau sincronizate dintr-un folder de pe calculator, prin iTunes, nu le face backup iCloud! Trebuie sa ramana in acel folder pe PC si apoi sa le resincronizeze prin iTunes.

#11
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016
Buna seara,
Aceeasi problema o am si eu. Nu mai am poze mai vechi de aprilie 2016.......
Am avut platit tot timpul icloud. Acum am chiar 2TB de date si ocupat 283 GB.
Nu inteleg unde sunt pozele????
Are cineva idee?
Eu vreau sa le scriu la Apple.
Am platit in toti anii astia si acum  nu mai am pozele.
O parte am reusit sa le salvez pe calculator si pe un hard extern, dar majoritatea sunt pierdute cred.
Am pierdut poze din Turcia, Grecia, Franta, concedii la munte sa mare.
Asta este garantat o problema de la Apple.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E posibil sa fi fost șterse din greșeală din icloud? Adică ai pe laptop instalat icloud și sa fi șters cineva de acolo (chiar și din greșeală)?

Ar fi utila și o întrebare la Apple. Nu prea știu cum ar dispărea asa în neant pozele.

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

 medgidia1971, on 18 februarie 2022 - 19:34, said:

Nu mai am poze mai vechi de aprilie 2016.......

Am platit in toti anii astia si acum  nu mai am pozele.

Sansele sunt de 0.00001% sa fie de vina Apple. In majoritatea covarsitoare a cazurilor userul a facut ceva ce nu trebuia sa faca. Poti sa intrebi la Apple si posibil sa identifice unde/cand ai facut ceva...

Dar cum ai mutat datele de pe un telefon pe altul in anii trecuti? Pozele le aveai salvate individual in icloud sau doar parte din back-up-ul total facut de telefon?

#14
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016
Nu este nici o greseala. Au fost sterse de Apple. Probabil ca au pierdut data pe servere.
Nu puteam sa sterg anii intregi din icloud.
Stergi din greseala o poza sau un set de poze. Dar sute de poze nu cred.
Cred ca toata lumea este de acord cu asta.
Am numai device-uri Apple conectate la cloud.
Pozele au fost facute cu telefoanele iPhone in decursul anilor.
Am avut: iPhone 5, 5s, 6, 6s, 10, si 12 pro.
Spun ca nu este o greseala sa sterg eu ceva deoarce am iCloud-ul de familie.
Si pozele de pe telefonele sotiei si copilului sunt in aceeasi situatie.
Adica nu mai au poze decat din 2016 incoace. Nimic inainte de 2016.
O sa scriu maine la Apple.

Nu stiu de ce nu pot edita greselile cauzate de editor si de tastaura scrise mai sus.
Cand dau editare imi spune ca nu am acces la aceasta functie.
Daca stie cineva ce inseamna asta sa-mi spuna si mie?

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Eu am poze in iCloud de prin 2009 sau ceva de genul asta.
Daca lipsesc pozele la toata lumea (din contul tau) inseamna ca ai facut ceva setare gresita. Nu exista sa dispara de pe server: aia nu au un PC peste care sa verse “tanti de la curatenie” apa si sa piarda datele tale. Au redundanta si tot ce trebuie ;-)
…sa ne spui cand iti explica Apple ce ai facut de fapt gresit :-)


BTW: nu ai abumele hidden?

https://support.appl.../en-gb/HT205891


#16
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016

 Xman_ghio, on 25 februarie 2022 - 00:13, said:

Eu am poze in iCloud de prin 2009 sau ceva de genul asta.
Daca lipsesc pozele la toata lumea (din contul tau) inseamna ca ai facut ceva setare gresita. Nu exista sa dispara de pe server: aia nu au un PC peste care sa verse “tanti de la curatenie” apa si sa piarda datele tale. Au redundanta si tot ce trebuie ;-)
…sa ne spui cand iti explica Apple ce ai facut de fapt gresit :-)


BTW: nu ai abumele hidden?

https://support.appl.../en-gb/HT205891


Am scris la Apple si astazi la 8.30 trebuia sa ma sune.
Cum v-a sunat pe voi asa m-a sunat si pe mine.
Este de tot rasul asistenta tehnica de la Apple.
Intrebarea mea este cum poate cineva sa stearga ani intregi din cloud. Orice cloud, nu numai cel de la Apple.
Singura chestie este sa nu platesti abonamentul si dupa perioada de gratie sa-ti stearga ei partial sau total datele.
Eu asa vad treaba. Doar ca eu am platit tot timpul pentru stocare.
Am stocare si pe Dropbox. Dar nu am incarcat multe dintre poze doarece nu credeam ca se poate intampla asa ceva la Apple.

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Eu de vreo 10 ori am apelat suportul Apple si de fiecare data in cateva minute. Ai aplicatia de suport, programezi un apel Apple si te suna ei exact cand ai programat.

…si nu dispare nimic din senin. Sunt N variante datorita carora puteau sa dispara (sau sa fie ascunse) pozele si video. Ai verificat linkul de mai sus?

#18
medgidia1971

medgidia1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.02.2016

 Xman_ghio, on 26 februarie 2022 - 22:56, said:

Eu de vreo 10 ori am apelat suportul Apple si de fiecare data in cateva minute. Ai aplicatia de suport, programezi un apel Apple si te suna ei exact cand ai programat.

…si nu dispare nimic din senin. Sunt N variante datorita carora puteau sa dispara (sau sa fie ascunse) pozele si video. Ai verificat linkul de mai sus?
Ce pot sa spun. Felicitari ca te-au sunat. Pe mine nu m-a sunat nimeni. Am avut programare si nu cred ca mai am chef de suportul Apple. O sa schimb marca de telefon incepand cu urmatorul. In mod cert nu am sters eu sute de poze din iCloud. Ca doar nu eram dus cu capul sa-mi sterg pozele.
Ma enerveaza cand unii spun ca au patit ceva si altii spun ca nu este asa.....
Pai ce vrei sa fac sa-ti dovedesc ca este asa?
Am spus mai sus ca au disparut ani intregi.
Am fost in Grecia, Turcia, din nou Grecia si Turcia si apoi Franta si Austria.
Asta in decurs de 4-5 ani.
Am verificat si telefonul sotiei si al copilului. La ambele au sterse toate pozele mai vechi de 2016.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate