Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ortodoxia si vaccinarea

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
367 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Observ in ultima vreme pe facebook ca se invart o gramada de persoane cu icoane puse la fotografia de profil sau prin profil, cu preocupari religioase ortodoxe si care sunt foarte vocale antivacciniste. Daca le replici ceva de cele mai multe ori fac un pas in lateral si posteaza ceva despre credinta. In mintea lor, din cate observ vaccinarea e in opozitie cu credinta.

Si in viata reala persoanele antivacciniste care le cunosc eu de dinainte de nebunia covid sunt si persoane religioase, care merg regulat la biserica, manastiri si cu duhovnic. Acu sesizez ca de cand cu pandemia parca au luat-o razna, in functie de nivelul de inteligenta sunt de la fricoase fata de efectele adverse ale vaccinului pana la conspirationiste sadea, cu cipare si eutanasierea populatiei.

Pana nu de mult erau la noi doar cateva secte extremiste la care noi, ortodocsii ne uitam ca la niste talibani religiosi, acu vad ca mai oricare religios ortodox are apucaturi din astea si face propaganda antivaccinista si in general are o atitudine retrograda militanta. Ce s-a intamplat, de unde atitudinea asta a bisericii? Am ajuns mai rau decat sectantii care pana nu de mult ii consideram dezaxati?

P.S. Sa nu mi-o bagati pe aia ca Daniel a dat el o declaratie de care n-a auzit nimeni, ne-am obisnuit cu politica asta duplicitara, una sa declare public, alta sa fie politica ce se face in biserica. se vede din avion care-i atitudinea bisericii, nu pacaleste pe nimeni.

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Intr-o tara de superficiali, antivaccinisti, ar fi bine ca cei cu minte sa se vaccineze , restul nu conteaza.

Am mai vazut eu reclame antivaccin prin Europa  pina au inceput decesele la copii, stiu e dureros

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Mda. Inca un topic de genul: hai sa ridicam mingea la fileu!

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Se duc în dudă și ortodocșii, selecția naturală își va spune cuvântul. Șobolanii vor părăsi corabia în următoarele decade și voi întemeia alte culte.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
În locul tău mi-as inchide contul Facebook și mi-as folosi timpul să citesc ceva util.
My two cents...

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFane, on 17 ianuarie 2021 - 15:39, said:

Sa nu mi-o bagati pe aia ca Daniel a dat el o declaratie de care n-a auzit nimeni
Pai declaratia e contradictorie daca o citesti. Ba din contra, in ochii religiosilor induce si mai tare nedumerirea, ba inclina balanta spre a nu se vaccina.

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
eu nu va inteleg pe voi, astia pro vaccin, faceti-l si asta e, lasati-i pe ailalti samoara in pacea lor

eu am avut boala asta idioata impreuna cu familia mea si in afara de pierderea gustului/mirosului pentru vreo cateva zile nu mi s-a parut cu nimic deosebita de o raceala seriosa sau o gripa, asa ca de ce sa ma vaccinez? Posted Image

sotia in afara de pierderea gustului/mirosului n-a avut alt simptom, fiica neavand niciun simptom

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdan1980_25, on 17 ianuarie 2021 - 15:53, said:

Mda. Inca un topic de genul: hai sa ridicam mingea la fileu!
Mda, de ce nu? Ce facem noi aici pe forum decat sa discutam chestii?

View Postdan210, on 17 ianuarie 2021 - 15:54, said:

eu nu va inteleg pe voi, astia pro vaccin, faceti-l si asta e, lasati-i pe ailalti samoara in pacea lor

eu am avut boala asta idioata impreuna cu familia mea si in afara de pierderea gustului/mirosului pentru vreo cateva zile nu mi s-a parut cu nimic deosebita de o raceala seriosa sau o gripa, asa ca de ce sa ma vaccinez? Posted Image

sotia in afara de pierderea gustului/mirosului n-a avut alt simptom, fiica neavand niciun simptom
Aici discutam faptul ca pana nu de mult pt probleme de sanatate mergeai la medic si “te cautai”. Acu popa le stie el mai bine.

Edited by Fane, 17 January 2021 - 15:59.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdan210, on 17 ianuarie 2021 - 15:54, said:

asa ca de ce sa ma vaccinez?
Pentru ca esti in continuare vector de propagare, nu ajuti la starpirea bolii, imi afectezi viata (vaccinul nu mereu are protectie 100%) punandu-ma sa ma vaccinez la un numar de luni etc. La boli contagioase nu mai merge individuala chestiunea, afectezi si viata celor din jur.

Edited by neagu_laurentiu, 17 January 2021 - 15:59.


#10
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013
Stii, Cheloo zicea: "Aduna 10 fraieri si prefa-te ca le faci minuni"...
Eu sunt de parere ca pot rezulta astfel de curente de opinie atunci cand unii cu creierul mic isi dau cu parerea despre un orizont larg. Ce e aiurea, ca astia prind la public. Si pe zi ce trece se ingroasa randurile.
Pai cand credinciosu' se duce la popa sa-l vindece de carie, dar e prea orb sa vada ca popa apeleaza la cele mai performate cabinete stomatologice, cand credinciosu face rata la banca sa-si inmormanteze neamu' fara sa vada ca popa nu are voie sa-i perceapa taxa, cand credinciosu suge lingura cu impartasanie dupa o baba plina de covid sau altele, ce sa ma mai mire?
Ce Doctori, Ce savanti? Ce cercetatori? Rahat vaccin, nu e aprobat BOR!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Io nu am văzut așa ceva pe fb.
Depinde ce prieteni ai acolo și la ce ai dat like.
Mie îmi apar doar mesaje cu mașini. ;) Știi de ce?

#12
curvymomylore

curvymomylore

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 06.03.2017
Defapt anormali sunt vaccinisti.
Vaccine exista abia de vreo 50 de ani si nu se stie efectul lor pe termen lung.
Si in acesti 50 de ani au fost multe cazuri de vaccine care au omorat oameni in loc sa ii vindece.
Abia peste 500 de ani putem evalua corect efectele.
E normal sa ai dubi daca ai urma de creer in cap.
Credinta oarba in vaccin este mai daunatoare decat islamismul

#13
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

View Postdorin_2k, on 17 ianuarie 2021 - 16:01, said:

Io nu am văzut așa ceva pe fb.
Depinde ce prieteni ai acolo și la ce ai dat like.
Mie îmi apar doar mesaje cu mașini. Posted Image Știi de ce?
Ca ai cautat subtitrarea la "gone in 60 seconds"? ;)

#14
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostFane, on 17 ianuarie 2021 - 15:39, said:

Observ in ultima vreme pe facebook ca ,,,
Ti-ai gasit si tu de lucru cu fb in ortodoxie . Un topic aiurea , bravos ! Nu va mai satura Dumnezeu sa comentati deciziile unora si altora .

#15
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

View Postcurvymomylore, on 17 ianuarie 2021 - 16:02, said:

...Abia peste 500 de ani putem evalua corect efectele....
Eu astept, am rabdare, sunt pregatit, CORESPUND

Quote

E normal sa ai dubi daca ai urma de creer in cap.
Credinta oarba in vaccin este mai daunatoare decat islamismul
Da, da, In DANEL e mantuirea!

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcurvymomylore, on 17 ianuarie 2021 - 16:02, said:

Vaccine exista abia de vreo 50 de ani
Zi 100 ca e mai aproape de realitate.

#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostKarhu, on 17 ianuarie 2021 - 15:54, said:

În locul tău mi-as inchide contul Facebook și mi-as folosi timpul să citesc ceva util.
My two cents...
Din pacate unii doar prin feisbuc traiesc si se manifesta , altfel viata ar fi trist!

Edited by DDooGG, 17 January 2021 - 16:05.


#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,531
  • Înscris: 30.10.2003

View Postneagu_laurentiu, on 17 ianuarie 2021 - 15:58, said:

Pentru ca esti in continuare vector de propagare, nu ajuti la starpirea bolii, imi afectezi viata (vaccinul nu mereu are protectie 100%) punandu-ma sa ma vaccinez la un numar de luni etc. La boli contagioase nu mai merge individuala chestiunea, afectezi si viata celor din jur.
A trecut un an, Nu cred ca mai merita efortul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate