Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Judecatoria termen raspuns

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am o contesteatie contraventie depusa in 20.06.2020 cu confimrare primire in 2 ex la o Judecatorie din tara,
Mi-a raspuns cu ceva hartii, a facut fond, iar pe 9.09 i-am trimis raspuns in 1exemplar si cerere judecare in lips cf art 583 cpc parca, am verificat.


Au confirmat priirea, am recipisa, dar din 9.09, le-ma tot trimis mail, nu raspund deloc. Procesul se judeca pe 14-15.10 din citatie, la care am raspuns .

E ok sa treaca peste 120 ziele fara raspuns?
Mai ales ca era termen la care am invocat articolul.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ce-ti spunem noi... ca e normal sau nu e irelevant (nu schimba absolut nimic)
justitia merge in ritmul ei
verifica starea procesului pe portalul instantelor

in principiu daca primesti citatie trebuie sa te duci
cererea este pentru judecare "si" in lipsa, nu in lipsa
ce articol ai invocat?
tu soliciti judecarea si in lipsa, faci o solicitare... e de competenta instantei daca tine cont de ea sau vrea sa te prezinti personal sau prin aparator

Edited by apocalipsul, 14 January 2021 - 16:14.


#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Intra pe portal.just.ro si vezi ce s-a intamplat cu dosarul tau.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Exact, daca stii numarul dosarului afli de acolo cand s-a judecat si solutia pronuntata.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pe scurt procedura e cam asa...
tu trimiti contestatia la judecatorie, ei o trimit intimatei care face o intampinare... judacatoria iti comunica intampinarea la care tu trimiti un raspuns la intampinare
abia dupa aia se poate judeca fondul

nu trebuie neaparat sa stii numarul dosarului... poti cauta dupa nume!

Edited by apocalipsul, 14 January 2021 - 16:35.


#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postapocalipsul, on 14 ianuarie 2021 - 16:35, said:

nu trebuie neaparat sa stii numarul dosarului... poti cauta dupa nume!

Doar sa nu ai numele si premunele foarte comune ca-ti gaseste sute de pagini :)

#7
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Daca are orice citatie/comunicare emisă in dosar găseste numărul de dosar pe ea.

#8
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Cu numărul de dosar indicat pe citație intri pe www.portal.just.ro și poți verifica stadiul dosarului.
Se poate ca pe citație să ai o parolă și să poți accesa dosarul în format electronic.

#9
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
am verificat, nu mi-au trimis nimic, desi le-am solictat in acel Raspuns documente la IPJ Sibiu.
De asemenea am dat argumentare clara legala.

Nu au comunicat nimic din august, si IPJ a solicitat tot in lipsa judecarea atunci, dar ghici ce intru ieri, la 4.11. a dat respingere dosar, desi este Fond, era abia la inceput de cocumnteare. SI NU MI_A TRIMIS NIMIC POSTAL, am verificat zilnic!!

Deci INSTANTA DIN AVRIG, sibiu. lucreaza in ilegalitate.
Am dreptul de a primi acel document, pe care instanta s-a sustras de la a-l comunica, deci acum trebuie sa caut articollele de lege in care sa cer raspunderea celor implicati.
"Deja am cautat, drepturile de informare a participantului la proces, si este clar ca se incalca flagrant.

Faptul ca au inchis cazul la documentul pe care l-am trimis, cu confimare primire, (plus emailuri directe). la solicitare documente este clar suspect. Voi publica si in social media cazul.

#10
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
LE-am trimis deja drepturile de comunicare, incalcate, si notificare ca voi contacta societati media pentur informarea larga a ceea ce se petrece in sistemul de justitie.

Odata ce eu am 7 zile teremne fix sa raspund la un document, sau 15 zile, exact asa obligatoriu are si instanta. In concluzie ,am citat legile si articolele din COnstitutie inclacate, si pot ajunge si la cererea raspunderii personale a angajatilor Judecatoriei Avrig, participanti la dosar.

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ei na? stai linistit! o sa-ti comunice si in scris la un moment dat...
platesti amenda, asta e! n-ai cai de atac!

#12
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Postapocalipsul, on 16 ianuarie 2021 - 08:10, said:

ei na? stai linistit! o sa-ti comunice si in scris la un moment dat...
platesti amenda, asta e! n-ai cai de atac!

As fi facut apel, dar la ce? Cand imi trimit, din 4.11 solutia?  

Cine raspunde in acest sistem? Noi. Noi raspundem pentru ca nu sunt in stare sa faca nici macar o comunicare, iar noi pierdem timp, am stat 1 saptamana sa le dau citatia.

#13
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Pai termenul pentru apel nici nu a inceput sa curga. Este de 30 de zile de la comunicare, nu de la pronuntare.

#14
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Postgeutz, on 20 ianuarie 2021 - 14:02, said:

Pai termenul pentru apel nici nu a inceput sa curga. Este de 30 de zile de la comunicare, nu de la pronuntare.

Am sunat azi ,si ce sa vezi?
Imi spun ca a fost comunicate pe 8 a 12-a . Cer numar recipisa, daca e asa, imi spune un numar, notat. Le-am spus ,sunt zilnic la adresa si am toate avizele, plicurile ridicate, am ridicat si ieri plic .

Am solicitat la posta si la Jud. Avrig sa-mi comnice dovada cu smenatura olografa persoanala de ridicare , sa vedem cine a semnat.  
Le-am trasnmis ca angajatii Judecatoriei sunt pasibili de raspundere in cazul ca dovada nu exista sau este neconforma  , si astept.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate