Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Om al străzii.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostMarianG, on 12 ianuarie 2021 - 22:56, said:

Succes
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/quoqqxGCph8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Am făcut inițial o solicitate la centrul pentru persoane fără adăpost "CA Rosetti" de unde am primit răspunsul "persoana poate fii internata aici doar cu acordul său"

Poate daca Politia ar veni cu un psiholog sa ateste lipsa discernamantului.
Doar instanta de judecata stabileste lipsa discernamantului! In prealabil se face o comisie de expertiza medicolegala psihiatrica la IML E treaba de durata chiar si cand e lumea interesata...

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbo00om, on 11 ianuarie 2021 - 17:41, said:


Chiar dacă nu are discernământ? Asta este nelămurirea mea, omul ate un handicap destu de grav, nu conștientizează situația in care se află, nu vorbeste coerent. Chiar nu se poate face nimic in legătură cu el si toată lumea așteaptă ca sa moară pe strada?
Nicaieri in lume, nu se poate face ceva  , in aeemenea cazuri, fara acordul celui in cauza sau a unei rude apropiate. NICAIERI

Am locuit, sa ma rog, am stat, din cauza muncii pe care o am, vreo cateva luni in Liverpool, Uk. Acel orasi, in ciuda faptului ca e unul foarte modern si aspectuos, cel pitin in centru, e plin de oani ai strazii care cersesc, 99 la suta dinei sun britanici din zona, restul irlandezi. Nu romani, nu arabi, nu rromi, nu negrei...ci britanici. Murdari, dorm pe strazimla propriu, prin zonele centrale, si sunt multi.

Intr o seara, destul de tarziu, mamintorceam de la restaurant si ma duceam catre hotelul unde eram cazat, m a abordat un boschetar de genul si mi a cerut niste bani. Eram dupa cateva pahare de vin, si avend un pic de curaj, l am intrebat...ce cauta acolo, e tanar, poate munci. A zis ca, din principiu, nu vrea sa munceasca pentru a nunplati taxe satului, nunconcepea sa dea bani statului. L am intrebat, de ce nu se duce lamun centru sa stea la caldura, la fel, mi a zis ca nu vrea. Politia ii maimalunga de pe unde dorm, dar nu ii ia cu forta sa ii duca in centre pentru ca...spre uimirea mea si a miltora....acesti oameni ai strazii...nu vor sa mearga, iar politia nu ii putea lua cu forta.

Daca chiar vrei sa faci tu ceva pentru acel om care zici ca are un handicap, fa o tu...i al acasa, da i sa manance, culca l intr un pat curat...si poti spune ca acel om a fost ajutat.

#21
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,628
  • Înscris: 15.01.2017

View PostKean, on 11 ianuarie 2021 - 18:13, said:

In tarile cu apa calda ar fi luat cu forta si dus la un centru de recuperare mai ales daca omul nu mai are discernamant.Dar in Romanica e prea mult de lucru sa-l speli,sa-l deparazitezi sa-i dai de mancare.
Germania re apa calda?

https://www.google.c...iw=1269&bih=742
Dar finlanda?

https://www.google.c...iw=1261&bih=737

dar norvegia?

https://www.google.c...1&bih=737&dpr=2

samd.

vorbiti fix ca sa nu adormiti.

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostKean, on 11 ianuarie 2021 - 18:13, said:

In tarile cu apa calda ar fi luat cu forta si dus la un centru de recuperare mai ales daca omul nu mai are discernamant.Dar in Romanica e prea mult de lucru sa-l speli,sa-l deparazitezi sa-i dai de mancare.
Vorbesti complet anapoda, prietene...esti stilul de om care nu a iesit din garsoniera lui inncare are doar un televizor si un filtru de cafea. Esti departe de a cunoaste lumea din jur.
Tara fara apa calda, e la tine in garsoniera , acolo...

Edited by cuculea, 18 January 2021 - 10:45.


#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Si pe mine ma roade problema oamenilor strazii, desi sunt destul de echilibrat. Daca vine unul zdravan dar cu tupeu sa faca mizerie la blocul meu il alung. Daca e unul chiar cu probleme incerc sa il ajut. E sfasietor sa ii vezi pe cei fara discernamant cum se autodistrug. Cel mai probabil ar trebui niste centre specializate pe relatia cu acestia, nu doar niste dormitoare comune. Relatia cu ei trebuie sa fie de durata, sa le castige increderea.

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie bagati cu forta la psihiatru.
Pana atunci, consider ca nu e responsabilitatea mea sa curat dupa el cand doarme sub balcon si lasa in urma plin de gunoaie. El nici nu ma respecta si eu ar trebui sa-mi fac griji ca i-e frig?
Un adult stie ce sa faca daca vrea sa doarma la caldura si sa manance de 3 ori pe zi, nu il obliga nimeni sa traiasca sub balconul meu.

Edited by Mizu, 18 January 2021 - 15:52.


#25
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostKean, on 11 ianuarie 2021 - 18:13, said:

In tarile cu apa calda ar fi luat cu forta si dus la un centru de recuperare mai ales daca omul nu mai are discernamant.Dar in Romanica e prea mult de lucru sa-l speli,sa-l deparazitezi sa-i dai de mancare.
California are apa calda? Ca homelessi are cat cuprinde.

#26
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbo00om, on 11 ianuarie 2021 - 18:23, said:


Exact asta zic și eu. Incerc de ceva timp sa gasesc o soluție pentru el, peste tot același răspuns. Un domn mi-a sugerat sa sun și sa il reclam pentru violență, asa ar putea fi luat cu forța si după o evaluare psihiatrica dus într-un centru gen Socola, cu regim penitenciar.
Din păcate nube deloc morală o astfel de abordare.
L-ai intrebat daca i-ar face lui cineva asa ceva, ce parere ar avea ? Oricum, cred ca este prea animal sa inteleaga.
Si cred ca facea parte din tagma aia, care turnau minciuni ca sa obtina beneficii. Plus ca stie cum se faceau pe vremuri "evaluarile psihologice" sau la ordin.

#27
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postclorel_utnapishtim, on 24 ianuarie 2021 - 03:56, said:

California are apa calda?

Ca homelessi are cat cuprinde.
Are, ca e aproape de Ecuator.

Si ce, s-au aglomerat si cer viza pentru Rusia?

#28
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postcuculea, on 18 ianuarie 2021 - 10:43, said:

Vorbesti complet anapoda, prietene...esti stilul de om care nu a iesit din garsoniera lui ,

Pretene,cred ca pot sa-ti fiu aproape bunic si am experienta de viata pe care tu poate nu o vei avea niciodata.Intro alta odine de idei ,am fost cativa ani taximetrist intrun oras maricel in Austria si am avut de a face si cu homelessi de aici.
Era unul care-si facea veacul in autogara pe bancile de asteptare care avea acoperis.Peste zi matura zona de chistoace si murdarie si il cunosteau toti.Elevii care asteptau autobuzul ii dadeau de mancare,la fel si altii.O data l-am dus cu taxiul si l-am intrebat de ce sta tot timpul acolo cand exista centru cu mancare calda si culcus gratis.A zic ca sta numai vara adica de prin aprilie pana la inceputul lui octombrie cand nu mai e asa cald peste noapte.In rest zice ca sta peste zi la centru dar nu prea bucuros ca majoritatea de acolo sunt alcolici iar el nu bea nu fumeaza.
Mi-a povestit de unul care s-a dilit asa in decursul anilor si a devenit imprevizibil si atunci a fost nevoie ca politia sa-l salte si sa-l duca la un ospiciu pentru reabilitare.
  Asa ca nu mai povestiti voi in plm care stati in metropola balcanica Bucuresti cum e in alte parti ale lumii.Normal ca sunt homlessi peste tot dar nu despre asta era vorba in thread.

#29
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu prea ar merge, ca multi oameni ai strazii se intorc in strada, aia e casa lor, pai a fost un caz pe canalul de YT al lui drAce, cum au ajutat unu om al strazii, chiar i-au gasit chirie sa stea, a stat un timp, oamenii i-au dat bani sa-si plateasca chiria, a promis ca se angajeaza, cucu, i-a dezamagit pe toti, s-a dus in strada iar si tragea aurolac pe nas. Moise il chema pe acela.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate