Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Angajare in UK dupa 1 ianuarie 2021 - viza si sistem cu puncte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007
Salutare tuturor,

Haideti sa adunam aici toate informatiile pe care le cunoastem - legate de modalitatile de angajare dupa data de 1 ianuarie 2021.
Stim cu totii ca e vorba de un sistem cu puncte si ca este nevoie de minim 70 pentru acordarea vizei.
Printre cerinte regasim :
- Salariu in functie de domeniu, semnificativ mai mare decat minimul pe economie;
- Engleza la nivelul cerut de angajator;
- Oferta de munca de la un "sponsor" recunoscut. Treaba cu sponsor suna ciudat dar cel mai probabil se refera la angajator (corectati-ma daca gresesc);
- Calificare;
Mai sunt si altele...

Haideti sa dam un exemplu:

1. X vrea sa plece in UK si are o oferta de munca de la o agentie pentru un job in depozit. Salariul este minim pe economie sa zicem, mai jos de minimul solicitat pentru oferirea vizei. Engleza ceruta de angajator este basic-ul basicului. Calificare nu se cere pentru ca jobul nu presupune decat rezistenta fizica. Dupa cum se stie foarte bine, la aceste joburi englezii nu se inghesuie. Ce se intampla in aceasta situatie? X este respins de la viza, englezul nu vrea jobul, postul ramane vacant si angajatorul ramane fara om?


As vrea sa adunam informatii concrete, fara linkuri din tabloide focusate pe rautati, fara informatii vagi sau replici acide care nu isi au rostul.
Stiu ca situatia este recenta si au trecut doar cateva zile de cand a inceput sa se aplice (o saptamana mai exact, daca nu calculam zilele libere de dupa revelion) dar poate gasim oameni in aceasta situatie care vor sa ne povesteasca experienta lor.

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

Quote

englezul nu vrea jobul

Inclusiv șomerii din UK ? N-as fi asa sigur.

I-ai pus pe toti in aceeasi oală, cu acelasi statut. Cu aceleasi pretenții de job.
Mai devreme sau mai tarziu, somerii vor lucra. Si sunt milioane. Somajul e temporar, nu permanent.

Rezolva problema imigratiei... cu somerii. Scapa de ambele probleme deodata, se anuleaza reciproc. How 'bout that.

Edited by AdiTwism, 10 January 2021 - 21:59.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Schimba titlul in "Angajare in UK pentru cei fara pregatire". Nu de alta, dar nu cred ca o asistenta sau un medic are aceleasi dileme existentiale precum cel care trage cu spatele. Recomandarea mea este sa nu transformati o situatie/experienta personala intr-una generala, pentru ca e posibil sa dea cu virgula.

Si nu, nu vor ramane fara angajati. Se vor gasi solutii la orice problema. Plus ca nu trebuie sa fie neaparat romani aia care trag cu spatele - mai exista indieni, pakistanezi etc etc.

Edited by dexterash, 10 January 2021 - 21:46.


#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdexterash, on 10 ianuarie 2021 - 21:46, said:

Plus ca nu trebuie sa fie neaparat romani aia care trag cu spatele - mai exista indieni, pakistanezi etc etc.
aia-s majoritatea cu off licence, mate! Posted Image

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sunt, desigur, si cu pravalii destui - ca doar nu degeaba sunt cati sunt (si nu ma refer doar la cei veniti temporar, ci si la cei stabiliti), da' sunt destui si pe la livrari, UBER, curieri, taxi, depozite. Cel putin din ce am observat si aflat eu. Si acum nu mai e avantajul romanesc de "zburat cu buletinul". Asa ca...

Revenind la subiect: va creste nitel concurenta pe joburile low-skilled, inclusiv cu problemele de acum legate de Covid. Asta e, suarta.


https://www.gov.uk/g...skilled-workers

Quote

There is no general route for employers to recruit at or near the minimum wage.
Deci mai usor cu aia pe minim.

Edited by dexterash, 10 January 2021 - 22:04.


#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Parca citisem undeva ca trebuie sa ai o anumita pregatire ca sa-ti dea viza.Nu stiu cum e cu punctele.Dar sigur palmasii nu prea vor fi admisi sa lucreze pentru ca asta a fost una din cauzele pentru brexit.Dumpingul de forta de munca ieftina din est.

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

View PostKean, on 10 ianuarie 2021 - 22:32, said:

.Dumpingul de forta de munca ieftina din est.
Trebuia sa profite de el, nu sa-l restrictioneze.
Vad ei pe dracu in urmatorul cincinal.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Posttioopedi, on 10 ianuarie 2021 - 22:56, said:

Trebuia sa profite de el, nu sa-l restrictioneze.
Pe naiba profiti de dumping. Care tara crezi ca o duce mai bine? Una cu forta de munca ieftina, cu produse ieftine (Asia?!) sau una scumpa, de genul Danemarca / Norvegia / Suedia?

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cum adica salariul e o cerinta? Nu prea are logica prima chestie enuntata la "cerinte", asta cu salariul.

Initiator - dar vezi Irlanda, salariile sunt la fel sau chiar mai mari nitel, iar tara este in EU.

N-am inteles niciodata de ce ocoleste lumea Irlanda dar in schimb se duc toti buluc in UK.

Ca ideea, la recensamantul din Irlanda din 2016 au fost doar 29.000 de romani care l-au completat si au declarat ca stau acolo.
Estimarea fiind undeva la 60.000

Edited by cattavencu, 11 January 2021 - 09:45.


#10
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007
Am fost tot timpul de parere ca noi cei ce folosim activ acest forum (si altele) si care culegem dar si contribuim cu continut pe ariile care ne intereseaza - ne dezicem de o anumita atitudine care nu ne face cinste in general ca popor.
Si asta ar fi alcatuita din : mandrie nejustificata, aere de superioritate si mai sunt ... Posted Image

View Postdexterash, on 10 ianuarie 2021 - 21:46, said:

Schimba titlul in "Angajare in UK pentru cei fara pregatire".Posted Image Nu de alta, dar nu cred ca o asistenta sau un medic are aceleasi dileme existentiale precum cel care trage cu spatele. Recomandarea mea este sa nu transformati o situatie/experienta personala intr-una generala, pentru ca e posibil sa dea cu virgula.


Ai vrut sa scoti in evidenta ce anume? Ca "vaii, cum, nu ai pregatire? Pai daca nu esti pregatit, meriti sa mergi la coada vacii la Vaslui inainte s-o faci la Manchester...".
Cam asa a sunat si mi se pare nepotrivit complet. Nu vad valoarea adaugata in ceea ce ai vrut sa subliniezi.

Nici cele 13 colonii care au format SUA de astazi nu erau alcatuite doar din medici si asistente.
Sau poate exista persoane ce lucreaza intr-un domeniu care nu are aplicabilitate acolo, cum ar fi administratia publica din Romania de exemplu.
Daca faci sa zicem Administratie Publica in tara de exemplu, si inveti in facultate doar legi, n-o sa poti echivala nimic in nicio alta tara, deci o vei lua de la 0.
Sau poate ai cunostinte foarte puternice intr-un domeniu anume, ai experienta dar nu vrei sa tintesti din prima spre domeniul respectiv pentru ca nu esti confortabil cu engleza ta.
Desi o cunosti foarte bine este posibil - din ratiuni de ne-exersare - sa nu te simti stapan din prima cand mergi intre vorbitori experimentati sau chiar nativi.

Nu e nicio rusine sa o iei de la 0 niciodata in viata.

Multumesc celor care au incercat sub o forma sau alta sa contribuie, chiar si doar cu un link.
Astept in continuare experiente/informatii/discutii concrete.

#11
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007

View PostAdiTwism, on 10 ianuarie 2021 - 21:44, said:

Inclusiv șomerii din UK ? N-as fi asa sigur.

I-ai pus pe toti in aceeasi oală, cu acelasi statut. Cu aceleasi pretenții de job.
Mai devreme sau mai tarziu, somerii vor lucra. Si sunt milioane. Somajul e temporar, nu permanent.

Rezolva problema imigratiei... cu somerii. Scapa de ambele probleme deodata, se anuleaza reciproc. How 'bout that.
Inteleg si intr-un mod ideal asa s-ar intampla.
Practic tu vrei sa zici ca cei ce stau degeaba in acest moment vor fi luati de manuta si dusi frumos la munca acolo unde imigrantii pe care ii foloseai pana de curand, au acum interzis (sau ma rog, niste piedici in a aplica).
Treaba asta nu prea functioneaza intr-o democratie autentica.
Realitatea este ca (,) cu cat localitatea in care stai in UK este mai aproape de Londra, cu atat numarul de colegi englezi de la locul de munca este mai mic.
Imi povestea un prieten care locuia/lucra la o distanta considerabila de Londra ca, la munca de jos (centru logistic) a avut ca si colegi printre polonezi, romani &co, si 2 englezi care au rezistat doua respectiv 3 saptamani desi era o munca foarte usoara pe care noi romanii nu am considera-o grea nici daca am avea experienta 0 cu munca fizica.
Ei vad joburi relativ ok pentru noi ca fiind inexistente. Cam cum am vedea noi de exemplu sa lucram in RO la o spalatorie auto...

View Postcattavencu, on 11 ianuarie 2021 - 09:34, said:

Cum adica salariul e o cerinta? Nu prea are logica prima chestie enuntata la "cerinte", asta cu salariul.

Initiator - dar vezi Irlanda, salariile sunt la fel sau chiar mai mari nitel, iar tara este in EU.

N-am inteles niciodata de ce ocoleste lumea Irlanda dar in schimb se duc toti buluc in UK.

Ca ideea, la recensamantul din Irlanda din 2016 au fost doar 29.000 de romani care l-au completat si au declarat ca stau acolo.
Estimarea fiind undeva la 60.000

Poate nu am fost suficient de precis. Cand am trecut la cerinte "salariul", m-am referit la faptul ca au impus gasirea unui job cu un anumit salariu, semnificativ mai mare decat minimul pe economie.
Irlanda este o varianta pentru cine doreste in principiu munca sezoniera. Ceva de genul "plec 2-3 ani, fac o suma de bani, vin acasa". Pe termen lung, UK ofera anumite oportunitati si sanse reale de a creste, daca esti muncitor. Cel putin oferea, pana de curand. De asemenea, in UK cam in fiecare oras important exista o comunitate solida de romani (stiu ca poate fi si un lucru bun, si un lucru rau in acelasi timp), lucru ce iti ofera un plus de confort psihologic.

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostCosmin5, on 13 ianuarie 2021 - 19:10, said:

Nici cele 13 colonii care au format SUA de astazi nu erau alcatuite doar din medici si asistente.
Ah, da, desigur, pentru ca UK este ceva regat in formare, din vreo 4 colonii, care asteapta colonialisti. Logica-beton, nu?

UK a zis simplu: va asteptam atata timp cat e nevoie de voi pe piata locala. Si asta o demonstrati prin oferta de munca + salariul peste minim. As simple as that. Care-i problema?

#13
Jerusalem77

Jerusalem77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2020
Salut.

sistemul de puncte e acolo cu un rost, britanicii s-au saturat de oameni fara nicio pregatire si care nici nu cunosc limba locului, dar capuseaza sistemul fara sa aduca plus valoare.

Cat priveste muncile de rezistenta fizica, sper ca digitalizarea si tehnologizarea sa continue cat mai accelerat si de acum inainte.

Revenind la limba, nu inteleg de ce ar merge unii intr-o tara unde nu cunosc limba locului. Sau daca merg, de ce nu merg intr-o tara cu limba asemanatoare cu limba romana - de exemplu spaniola sau italiana.

Mi se pare normal ca o parte importanta din sistemul de puncte sa fie cunoasterea limbii locale.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostJerusalem77, on 13 ianuarie 2021 - 23:00, said:

Sau daca merg, de ce nu merg intr-o tara cu limba asemanatoare cu limba romana - de exemplu spaniola sau italiana.
Pai asa au facut initial. Da' s-a cam terminat cu capsunareala pa Italea si Spanea. In plus, salariile de Spania nu mai au aceeasi valoare in Romania ca in anii 2000+.

#15
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View PostJerusalem77, on 13 ianuarie 2021 - 23:00, said:

Salut.

sistemul de puncte e acolo cu un rost, britanicii s-au saturat de oameni fara nicio pregatire si care nici nu cunosc limba locului, dar capuseaza sistemul fara sa aduca plus valoare cersetori si infractori din Europa de Est.
...

There, I've fixed it for you.

#16
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Bună ziua la toți.
Mă interesează dacă există cineva care se ocupă cu actele in Anglia.
Nu am fost niciodata in UK.

Vreau sa ajun acolo, in contrucții, orice, numai sa fiu primit legal.
De ce acte am nevoie? In cat timp se rezolvă, se poate rezolva și care este prețul să ajungi acolo?
Mulțumesc.

#17
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Nu se ocupa nimeni de acte.cauta alta tara cel mai bine.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Depinde ce inseamna "a se ocupa de acte". Legal, doar cu o oferta de munca si cu toate conditiile indeplinite poate ajunge in UK. Si cu actele il poate ajuta angajatorul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate