Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Problema AirPods!

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
GoAhead

GoAhead

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.01.2017
Buna ziua si la multi ani, mai intai de toate, nu stiu daca este sectiunea potrivita pentru astfel de problema, daca cumva nu este va rog sa-mi spuneti!

Dupa cum spune si titlul acestiu topic am o mica/mare  problema depinde de unii cum o vad,
la castile pe care le-am achizionat anul trecut prin Octombrie, de pe un site numit 220Volts si anume casca dreapta se descarca mai repede decat cea stanga, initial nu am bagat de seama, dar cu timpul am observat ca problema persista si pe mine personal ma deranjeaza destul de mult.

Prima poza este facuta inainte de a trimite email la cei de la 220Volts
A 2 -a poza este facuta astazi inainte de-a scrie acest post
Raspunsul lor a fost sa ma duc la un service autorizat Apple, o alta persoana mi-a recomandat iStyle pt. ca ar avea contract cu Depanero, acuma poate mai aveti si voi alte idei!

Multumesc si o zi buna!

Attached Files



#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
In primul an ai garantie internationala Apple asa ca este ok.

As recomanda sa iti instalezi aplicatia Apple Support si sa contactezi supportul Apple - programezi telefonic cu ei, te suna si fac o verificare remote. Al doilea pas este sa te duci la iStyle (sau Depanero, dar personal mi se par mai nashpa) si sa le lasi pe garantie la verificare. Diferenta de incarcare nu mi se pare enroma (18% intre ele), dar este totusi o diferenta semnificativa. Ca idee cred ca mereu va fi o diferenta - nu exista 2 baterii perfect identice asa ca 3-5% mi s-ar parea normal.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Este oarecum normal in functie de modul de folosire, setari, etc.
Daca ai Siri activ teoretic microfonul de pe o casca asculta mereu, in convorbiri la fel cu microfonul. Plus comenzile touch care consuma si alea un pic acolo.

Dar bateriile se degradeaza in timp, nu ai ce face. E plin internetul de oameni cu aceiasi intrebare ca tine.
Poti incerca resetarea lor. Incarcarea completa/descarcarea completa (desi teoretic nerecomandat pe termen lung).
Altii au reusit sa schimbe castile la Apple, altii nu, dar nu inseamna ca au rezolvat problema neaparat.

Poti incerca dupa resetare completa, incarcare completa, etc sa vezi ce spune Apple in cazul tau in particular.

#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Ai aici un articol despre asta.

#5
GoAhead

GoAhead

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.01.2017
Multumesc tuturor, pentru raspunsuri am vorbit cu cei de la Apple Support si solutia pe care mi-au oferit-o, este cea de a incerca cu resetarea lor daca, nu si nu sa caut un service autorizat din apropriere.
O zi buna!

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Asta ti-am spus si eu, si era oricum destul de logic. Sper sa o rezolvi. :)

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Se descarca inegal când asculți muzica sau când vorbești la ele?
Dacă e vorba doar de muzica atunci e caz de garanție.
Dacă e de vorbit, e absolut normal căci numai o casca folosește microfonul în convorbire și aceea se va descarca mai repede.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am o problema asemanatoare, dupa 1 luna de la iesirea din garantie una dintre casti se aude semnificant mai incet decat cealalta. Din cate am vazut pe internet problema apare dese ori si cei de la Apple la fel mi-au recomandat un reset sau service. In service reparatia ma costa cica 49€ adica 33% din pretul initial, o bataie de joc.

#9
GoAhead

GoAhead

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.01.2017

 ro_explorer, on 07 ianuarie 2021 - 00:15, said:

Se descarca inegal când asculți muzica sau când vorbești la ele?
Dacă e vorba doar de muzica atunci e caz de garanție.
Dacă e de vorbit, e absolut normal căci numai o casca folosește microfonul în convorbire și aceea se va descarca mai repede.
Cand ascult muzica, atunci problema pare ar fii mai grava si cand ma joc de exemplu si folosesc si microfonul pentru a vorbi, in rest nu prea la filme sincer nu prea le-am folosit doar acuma de sarbatori fiind conectate la iPad am urmarit cu ele 4 din 5 episoade din Cernobil, dupa am trecut pe alea pe fir.

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

 ro_explorer, on 07 ianuarie 2021 - 00:15, said:

Dacă e de vorbit, e absolut normal căci numai o casca folosește microfonul în convorbire și aceea se va descarca mai repede.

Eu am selectat sa-mi aleaga microfoanele in functie de convorbire, aleator, si cand vorbesc se descarca egal. Diferenta este mare intre ele daca sunt folosite egal, trebuiesc schimbate. Se schimba in garantie fara verificari, Apple nu are un mod de a le testa, si le schimba pe ambele, intotdeauna.

#11
GoAhead

GoAhead

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.01.2017
Uitati alta problema mai grava s-a descarcat casca stanga la 11:12,apoi la 11:13 in nici un minut au plecat 19% asa din senin

Attached Files



#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Pai nu ar trebui sa le lasi sa se descarce sub 10%. Recomandarea pentru modelul Pro este de minim 20%. Am Airpods Pro de vreo 14 luni si le folosesc zilnic minim 2-3 ore. Bateria este identica la ambele...

Edited by 2Unlimited, 12 January 2021 - 11:52.


#13
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Cum sa nu le lasi sa se descarce sub 20%?
Stau cu ochii in telefon? Semnalul sonor avertizeaza la 10%.

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
La Airpods Pro semnalul sonor avertizeaza la 20%. Si apoi la 10%. Si apoi la 5%.
Sursa:
https://support.appl.../ro-ro/HT207012

#15
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Poate sunt eu surd dar niciodata nu l-am auzit la 20% si nici la 5%.
Doar o singura data la 10% si apoi se inchideau.

Edited by hyper1971, 12 January 2021 - 16:17.


#16
gaby_matei

gaby_matei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.05.2018
Eu am alta problema: casca stanga mi se deconecteaza deodata si nu se mai aude nimic. Rezolv doar daca sterg castile din telefon si le conectez inapoi. Insa, se intampla iar aceeasi situatie dupa un timp, deci trebuie safac acest lucru mereu ca sa mearga ambele.

#17
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Incearca la garantie. Nu este normal.

#18
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

 hyper1971, on 12 ianuarie 2021 - 16:17, said:

Poate sunt eu surd dar niciodata nu l-am auzit la 20% si nici la 5%.
Doar o singura data la 10% si apoi se inchideau.

Eu am aplicatie si imi apar si notificari. Semnalul sonor este mic si daca ascult muzica la un volum de peste 70% nu il aud. Aplicatia este doar prin JB. Imi arata notificari si pentru carcasa cand introduc castile in ea, daca are sub 20%. Este foarte utila. Ramaneam tot timpul cu carcasa neincarcata...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate