Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

mitsubishi pajero pinin 1.8 mpi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009
Buna colegi si la multi ani!
De putin timp sant proprietarul unui pajero pinin din 2003 motor 1.8 mpi cutie super select la care am cateva nelemuriri(probleme).
prima problema este consumul care cred ca e prea mare,la un stil de condus normal (on road) papa peste 11% este normal?
masina cred ca are ceva probleme la cale de rulare (roti diferentiale cutie) pentru ca simt ca ceva blocheaza motorul trage din greu si pe orizontala nu mai zic la deal abia urca si tind sa cred ca nu e motorul pentru ca in momentul in care cobor vreo vale si o scot din viteza pe liber in loc sa prinda viteza ea se reduce singura chiar daca e la vale. A mai patit cineva asa?  precizez ca nu are blocat etrier sau sabot,am verificat toate rotile suspendata pe cric si se invart.masina este echipata cu cauciucuri de teren  maxxis trepador sa fie asta cauza franari si consumul exagerat?
multumesc anticipat astept raspunsurile voastre

scuzati exprimarea poate nu-i cea mai gramaticala dar sper sa intelegeti

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
consum normal. rotile alea nu sunt pt strada, evident ca trage mai greu si consuma mai mult. nu ai zis ce dimensiune sunt...ma astept sa fie su supra dimensionate. motoru ala nu e cel mai stralucit nici el...

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

 aliusa, on 05 ianuarie 2021 - 18:47, said:

Buna colegi si la multi ani!
De putin timp sant proprietarul unui pajero pinin din 2003 motor 1.8 mpi cutie super select la care am cateva nelemuriri(probleme).
prima problema este consumul care cred ca e prea mare,la un stil de condus normal (on road) papa peste 11% este normal?
masina cred ca are ceva probleme la cale de rulare (roti diferentiale cutie) pentru ca simt ca ceva blocheaza motorul trage din greu si pe orizontala nu mai zic la deal abia urca si tind sa cred ca nu e motorul pentru ca in momentul in care cobor vreo vale si o scot din viteza pe liber in loc sa prinda viteza ea se reduce singura chiar daca e la vale. A mai patit cineva asa?  precizez ca nu are blocat etrier sau sabot,am verificat toate rotile suspendata pe cric si se invart.masina este echipata cu cauciucuri de teren  maxxis trepador sa fie asta cauza franari si consumul exagerat?
multumesc anticipat astept raspunsurile voastre

scuzati exprimarea poate nu-i cea mai gramaticala dar sper sa intelegeti
Consumul urban chiar atat e:

Consum - urban 11.1 (11.5) Litre/100 km)
Consum - extraurban 7.7 (8.1) Litre/100 km)

https://ro.autodata2...-120-hp/details

Edited by eug3n92, 05 January 2021 - 20:53.


#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai consumul mare e de la faptul ca merge "infranata". Daca chiar merge asa.
Schimba si tu uleiul in diferentiale.

Ce mi se pare ciudat, e combinatia MPi si superselect. Stiu ca SS era doar pe GDi.

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Motorul cred ca este 1,8 GDI mai repede decit MPI

#6
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

 Ion_Bumbu, on 05 ianuarie 2021 - 22:37, said:

Motorul cred ca este 1,8 GDI mai repede decit MPI
cand am cumparat-o fostul proprietar mi-a spus ca e mpi
multa lume mi-a spus acelasi lucru ca tine ca dar in urma a mai multor discuti pe un grup de facebook am inteles diferenta intre mpi si gdi adica gdi are acceleratie electronica (o clapeta pe care o misca un magnet prins pe un ax) si mpi are acceleratie mecanica (cu sarma cum aveau daciile)
a 2 a diferenta este ca pe gdi nu se poate monta instalatie gaz pe mpi da .Am fost cu masina la un servis care a verificat si mi-a facut pret pentru a monta gaz(ma cam sperie consumul)

 smoke, on 05 ianuarie 2021 - 19:39, said:

consum normal. rotile alea nu sunt pt strada, evident ca trage mai greu si consuma mai mult. nu ai zis ce dimensiune sunt...ma astept sa fie su supra dimensionate. motoru ala nu e cel mai stralucit nici el...
https://www.cauciucu...epador/R-199588 acestea sant cauciucurile cu care este echipata masina.precizez ca nu are chit de inaltare sau distantiere deci cauciucurile intra fara sa atinga si fara modificari
din cate am inteles intre mpi si gdi sant mai apreciate mpi pentru ca nu au clapeta de acceleratie care este destul de problematica

Edited by aliusa, 06 January 2021 - 21:18.


#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Diferentele sunt mai mari de atat. E vorba de tipul injectiei, nu doar de clapeta.

In caz ca n-ai citit deja
https://www.club4x4....superselect-etc

Edited by underb, 06 January 2021 - 21:34.


#8
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

 underb, on 06 ianuarie 2021 - 21:35, said:

Diferentele sunt mai mari de atat. E vorba de tipul injectiei, nu doar de clapeta.

In caz ca n-ai citit deja
https://www.club4x4....superselect-etc
multumesc mult pentru material,am ce citi si invata

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Daca si la vale se infraneaza, ai probleme la transmisie.
Nu ai vrut Duster, acu' pune bani deoparte pentru reparatii si combustibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate