Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Granituire cu sau fara revendicare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
As avea nevoie de cateva pareri cine a mai trecut prin asa ceva sau stie mai multe detalii din dreptul civil. Acum 6 ani am cumparat o casa veche cu ceva curte. In contractul de vanzare cumparare scria clar ca terenul este delimitat de cladirile vecinilor si garduri ceea ce era si in starea de fapt. Acum 3 ani am adus un topograf sa fac masuratorile pentru incadrarea unei noi constructii. La masuratori am observat ca defapt 50 de cm de langa cladirea vecinului A sunt  ai lui dar in fapt ii folosesc eu, neexistand nici un gard. De buna credinta am discutat cu el si m-am oferit sa-i dau banii pe teren, si sa ma ocup eu de tot ceea ce inseamna acte pentru a demonta aceea parcela si a o adauga in proprietatea mea, nefiind o suprafata extrem de mare aproximativ 10-15 mp. Vecinul a refuzat si a spus ca nu are oricum nevoie de ea dar nici de bani si ca mi-o lasa spre folosire eu avand mare nevoie deoarece este trecerea auto de pe drumul public prin curtea mea intre casa mea si cladirea lui la garajul care e situat mai spre mijlocul terenului. EU am insistat sa fac actele la notariat insa am fost refuzat. Peste cateva luni ma trezesc cu el si-mi spune ca-mi lasa panglica de pamant daca mut eu stalpul dintre propietati conform cu cadastru adica aproximativ 50 de cm de locul actual. SIncer nu am inteles eu de ce, da daca poarta se deschidea la un unghi mai mare de 90 de grade adica si peste cei 50 cm ai lui inca puteam intra cu masina prin curte. Problema a fost ca mutarea stalpului rezulta schimbarea compleata a portilor auto si pietonale ceea ce a necesitat timp si bani din aceasta cauza  inca nu am facut-o. La ultima discutie insa dansul a vrut sa mutam si gardul dintre stalp si cladirea lui cumva pe diagonala dar de data asta cererea lui imi limiteaza accesul auto pana in garaj iar aici am zis stop si bineinteles am fost la un avocat. Avocatul m-a sfatuit sa deschid un demers de granituire. Eu sunt multumit cu starea de fapt cand ii folosesc acel teren si nu imi doresc schimbata. Problema este ca linia de hotar sa o schimb in cadastru sau sa incerc sa ajung intr-o oarecare legalitate. Mentionez ca dupa masuratorile topografului mi-au iesit vreo 25 de mp in minus diferenta dintre masurata si in acte deci si cu accea panglica a vecinului tot ies pe minus. Dar nu ma deranjeaza foarte mult. Problema este accesul auto in propria curte pana la garaj.

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai eu am inteles ca e terenul lui ! Ca nu iti convine tie a alta treaba .

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Sorintech, on 03 ianuarie 2021 - 18:45, said:

Problema este accesul auto in propria curte pana la garaj.
Dacă nu vrea să vândă rămâne să-ți iei o mașină îngustă, cum ar fi BMW Isetta.
Case solved.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate