Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

A.U.R., Proiectul de Tara, membri, simpatizanti

* * * - - 25 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14583 replies to this topic

#73
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postargonaut, on 02 ianuarie 2021 - 18:25, said:


Nu stiu, nu ma pricep.
Am avut si noi si le-am vandut altora, am si construit pentru vanzare, dar asta in urma cu niste ani.
Ce pot sa-ti spun in legatura cu forajul marin este ca nu platforma e importanta, e vorba de tehnica si tehnologia de explorare si apoi cea de exploatare (care ca sa avanseze au nevoie de cercetare), plus transportul pe uscat.
Si mai sunt doo chestii numite EXXON si VALDEZ.
Pe care, dupa cum spuneam, daca nu le bagi in seama, petrolul tau ajunge la suprafata cu pretul benzinei.
Nu-s nici sondor, nici pompagiu, nu mă pricep. Prin alte țări ce moduri de extracție si rafinare a resurselor petroliere există? Mă gândesc că e posibilă să poti exploatarea în participațiune, să existe o companie unde statul român să aibe x% din acțiuni și niște investitori y%.

#74
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAlltrack, on 02 ianuarie 2021 - 18:14, said:

Cat poate sa coste o platforma marina de extractie , cam 1-2 MIG-uri ''d'alea'' prabusite , cat 1 - 2 avioane ''d'alea noi'' de 30 de ani sau cam 1 - 2 fregate ''d'alea noi'' de 50 de ani ???
Depinde cine o face. Depinde cu ce tehnologie. Care depinde la ce adincime vrei sa forezi. Nu e ca si cum ar fi o fabrica de platforme, faci comanda pe net pt. "platforma extractie gaz de la 5000 m adincime" si iti trimite factura proforma acasa. E vorba de cunostinte, pe care le au firmele de extractie si care le folosesc ca sa extraga ei, nu cred ca fac platforme la cerere.

#75
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAlltrack, on 02 ianuarie 2021 - 18:28, said:

De acord ! Sa le vindem palatele mafiotilor si sa luam platforme marine .
Sa desfiintam tot felul de regii de protocol si sa facem spitale .
Sa desfiintam un milion de ambasade din sedii luxoase si sa ramana la grad de consulate...ca oricum nu fac nimic si sa facem autostrazi .
Sa ramana parlamentul la 300 bicameral , sa desfiintam sutele de secretari de stat si alte functii de bullshit , sa desfiintam CA-urile cu salarii de zeci de mii de euro si sa cumparam utliaje de ultima generatie pentru extractia aurului .
Pot continua pe cateva pagini , SE POATE ORICE !!!
Confiscarea extinsă a averii pentru cei care au furat.
AI furat o sumă? Dacă ești prins dai de 3 ori înapoi.

Pe urmă, sunt bune și măsurile luate de Viktor Orban în Ungaria. Gen taxat băncile.

Și că tot mă întreba cineva pe celălalt topic cum vor apărea bănci cu capital românesc, ca să le înlociască în parte pe cele străine, răspunsul e: nu știu, dar sunt foarte curios să văd cum va face Viktor Orban în Ungaria treaba asta. Vrea ca 60% din băncile din Ungaria să fie cu capital autohton. Poate avem de învățat ceva de la unguri.

Edited by neur0, 02 January 2021 - 18:34.


#76
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postneur0, on 02 ianuarie 2021 - 18:23, said:

Mamă ce mișto ar fi să confiscăm averile politicienilor, rudelor si prietenilor lor. Am putea investi banii, așa cum zici, în platforme de extracție. Posted Image

PS. știu că nu-i legal, constituțional etc., dar poate că n-ar strica o Constituție nouă, la un moment dat.

5. O politică externă regională şi globală de promovare a concilierii.Posted Image

Am trait cind la carma croia bugetul un cismar  poate apuc un buget facut de un scriitor Posted Image un revolutionar  che guevara

Un NU hotărât acelor corporaţii transnaționale care vin în Romania Posted Image

Edited by ciine, 02 January 2021 - 18:34.


#77
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postargonaut, on 02 ianuarie 2021 - 18:25, said:

Nu stiu, nu ma pricep.
Am avut si noi si le-am vandut altora, am si construit pentru vanzare, dar asta in urma cu niste ani.
AhahaaaaaPosted Image , deci cum se numeste cand tu ai tehnologia si o vinzi dar cand e vorba sa iti exploatezi propriile resurse...brusc nu se mai poate ? Crima economica ?

#78
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postneur0, on 02 ianuarie 2021 - 18:23, said:

Mamă ce mișto ar fi să confiscăm averile politicienilor, rudelor si prietenilor lor. Am putea investi banii, așa cum zici, în platforme de extracție. Posted Image
Cum faci asta? Probabil ca nu-si tin banii la saltea ca sa te duci in casa sa-i iei. In plus probabil ca nu detin asa de multi bani. Un politician cu 1 miliard de euro nu cred ca exista la noi.

#79
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View Postneur0, on 02 ianuarie 2021 - 18:29, said:

Nu-s nici sondor, nici pompagiu, nu mă pricep. Prin alte țări ce moduri de extracție si rafinare a resurselor petroliere există? Mă gândesc că e posibilă să poti exploatarea în participațiune, să existe o companie unde statul român să aibe x% din acțiuni și niște investitori y%.

Prin alte tari, in afara de ce-am spus sunt, dupa cum am spus EXXON si VALDEZ :)
Exact asta fac toti, incaseaza redevente, scosu' de petrol e problematic daca n-ai bani.

#80
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostDihorul Razboinic, on 02 ianuarie 2021 - 18:30, said:

Depinde cine o face. Depinde cu ce tehnologie. Care depinde la ce adincime vrei sa forezi. Nu e ca si cum ar fi o fabrica de platforme, faci comanda pe net pt. "platforma extractie gaz de la 5000 m adincime" si iti trimite factura proforma acasa. E vorba de cunostinte, pe care le au firmele de extractie si care le folosesc ca sa extraga ei, nu cred ca fac platforme la cerere.
Parcă a existat cândva o foarte bună expertiză și în România în domeniul instalatiilor de foraj petrolier și extracție...

View PostDihorul Razboinic, on 02 ianuarie 2021 - 18:33, said:

Cum faci asta? Probabil ca nu-si tin banii la saltea ca sa te duci in casa sa-i iei. In plus probabil ca nu detin asa de multi bani. Un politician cu 1 miliard de euro nu cred ca exista la noi.
Dă-mi o cameră izolată, 2 ore, o bucată de hârtie, un scaun, un laptop și două cabluri electrice...

#81
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

View Postneur0, on 02 ianuarie 2021 - 18:27, said:


Confirm, e plin de pluseriști.

...
E plin pe naiba. Aia sint maxim 20%. Restul....restul abia stiu literele alfabetului dar o admira pe Veorica, Dragnea si mai nou sint auriti...;)


#82
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postgeo76com, on 02 ianuarie 2021 - 18:24, said:


Tu esti nascut probabil ieri sau poate nu ai auzit si vazut concentratia de prosti de pe retele sociale. Fenomen inceput de la mirc continuat de YM si de HI5 si slefuit de facebook, tiktok, instagram...

Acu vreo săptămână, nu chiar ieri.
Am văzut acea concentrație, da, bazinul electoral traditiinal al USR, nu ?
Vrei să spui că astea două partide isi împart niste proști in mod egal ?
Sau ca la USR sunt de 2 ori mai mulți proști, avand in vedere procentul de la alegeri ?

#83
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006

View Postneur0, on 02 ianuarie 2021 - 18:27, said:

Confirm, e plin de pluseriști.


Nu a furnizat un program economic, doar câteva idei. Despre cum și ce ar fi frumos să fie și să se facă. Dar dacă ești răuvoitor poți interpreta orice tendențios.

Te doare mintea. E descrisa lumea ideala in viziunea lor.
Ca atare, fiecare a inteles ce a vrut.

Edited by cumparator, 02 January 2021 - 18:41.


#84
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostAlltrack, on 02 ianuarie 2021 - 18:33, said:

AhahaaaaaPosted Image , deci cum se numeste cand tu ai tehnologia si o vinzi dar cand e vorba sa iti exploatezi propriile resurse...brusc nu se mai poate ? Crima economica ?

Omule, nu platforma, fierul ala plutitor, inseamna tehnologie.
In explorare se fac o gramada de investigatii, seismologie, foraje de explorare, geofizica de sonda. Toate astea ca sa stabilesti cu exactitate conturul zacamantului.
Daca dai bun de exploatare pentru o locatie si aia nu-i unde trebuie, te poti sinucide linistit, la cati bani se pierd in momentul descoperirii.
Iar tot ce ti-am insirat inseamna din nou, tehnologie, tehnica, know-how si cercetare, plus BANI :)

#85
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postneur0, on 02 ianuarie 2021 - 18:36, said:

Parcă a existat cândva o foarte bună expertiză și în România în domeniul instalatiilor de foraj petrolier și extracție...
Se mai aplica tehnologia de atunci in zilele noastre, la adincimile resurselor actuale? Ceva imi spune ca era cam veche si atunci.

#86
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

View PostCovertTwo, on 02 ianuarie 2021 - 18:38, said:



Acu vreo săptămână, nu chiar ieri.
Am văzut acea concentrație, da, bazinul electoral traditiinal al USR, nu ?
Vrei să spui că astea două partide isi împart niste proști in mod egal ?
Sau ca la USR sunt de 2 ori mai mulți proști, avand in vedere procentul de la alegeri ?
Citeste mai sus. Pluseristii sint minoritari. Daca erau majoritari nu existau haur, psd, pnl....

#87
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostDihorul Razboinic, on 02 ianuarie 2021 - 18:39, said:

Se mai aplica tehnologia de atunci in zilele noastre, la adincimile resurselor actuale? Ceva imi spune ca era cam veche si atunci.
Habar nu am, oricum nu mai contează.

#88
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011

View Postargonaut, on 02 ianuarie 2021 - 18:33, said:


Prin alte tari, in afara de ce-am spus sunt, dupa cum am spus EXXON si VALDEZ Posted Image
Exact asta fac toti, incaseaza redevente, scosu' de petrol e problematic daca n-ai bani.

Ar fi de stiut cam cat e costul de extractie , transport etc...
Pe urma mai au si amortizarea utilajelor de foraj , daca nu or fi deja amortizate.
Cat e procentul ala de redeventa din pretul litrului de petrol extras?
Parca se vehicula intre 4 % si 12% , depinzand de o serie de factori.
Practic lumea ar fi interesata cam cat din profitu curat iti revine tie ca tara.

#89
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ce să citesc mai sus, @geo76, ce ai spus tu ?
Păi ce ești, vreun guru, să emiți postulate ?
Învață să vb întâi, fără să te repezi prima dată cu atacuri la persoană și abia apoi cere să ti se ia in calcul ce spui.

Edited by CovertTwo, 02 January 2021 - 18:44.


#90
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009

View PostAlltrack, on 02 ianuarie 2021 - 18:28, said:


Pot continua pe cateva pagini , SE POATE ORICE !!!

Imi place ,esti optimist si aspirational.Posted Image
Trebuie doar sa ai vointa:
https://www.digi24.r...cuitori-1422441
Ce , noi n-am facut linia de metrou drumul taberei in 9 ani ?
Deci putem.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate