Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Poate un PFA incasa bani intr-un cont deschis pt administrator?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Din cîte știu un PFA nu plătește nici impozit, nici contribuții sociale. Alea se plătesc pe persoană fizică și de aia ți-au poprit conturile personale.

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postradunic, on 30 decembrie 2020 - 18:39, said:

Din cîte știu un PFA nu plătește nici impozit, nici contribuții sociale. Alea se plătesc pe persoană fizică și de aia ți-au poprit conturile personale.
PFA-ul plateste impozit, CAS si CASS. La incasari (daca este pe real) sau la norma (adica impozit pe toata suma, CAS si CASS la salariul minim pe economie pe 12 luni).

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ești sigur că nu confunzi persoana fizică autorizată cu persoana fizică? În codul fiscal la contribuabili văd doar persoane fizice, nu și persoane fizice autorizate.
Și în ce scop plătește PFA contribuții sociale? Un PFA nu are nevoie de spitalizare și nici de pensie. PFA e doar o formă de exercitare a unei activități.
Poate doar dacă apari ca angajat al propriului PFA să plătească PFA-ul contribuții și impozit în numele tău dar altfel nu văd de ce ar face-o.
Venitul e încasat în contul PFA ca urmare a unei facturi emise de PFA, e socotit în contabilitate, la sfîrșit de an se calculează venitul impozabil care se declară de deținător - persoană fizică - anul următor prin declarația unică și tot deținătorul are obligația plății angaralelor aferente.

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postradunic, on 31 decembrie 2020 - 10:17, said:

Ești sigur că nu confunzi persoana fizică autorizată cu persoana fizică? În codul fiscal la contribuabili văd doar persoane fizice, nu și persoane fizice autorizate.
Și în ce scop plătește PFA contribuții sociale? Un PFA nu are nevoie de spitalizare și nici de pensie. PFA e doar o formă de exercitare a unei activități.
Poate doar dacă apari ca angajat al propriului PFA să plătească PFA-ul contribuții și impozit în numele tău dar altfel nu văd de ce ar face-o.
Venitul e încasat în contul PFA ca urmare a unei facturi emise de PFA, e socotit în contabilitate, la sfîrșit de an se calculează venitul impozabil care se declară de deținător - persoană fizică - anul următor prin declarația unică și tot deținătorul are obligația plății angaralelor aferente.
ok :)

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postradunic, on 30 decembrie 2020 - 16:39, said:

Răspunderea cu patrimoniul e una, poprirea pe cont în caz că i se năzare ceva ANAF e alta. Îți garantez că nu vrei să ai contul personal poprit fiindcă ANAF a descoperit nu'ș'ce bălării în contabilitatea ta...
Ba e fix acelasi lucru. Statul isi recupereaza datoriile de la persoana cu CNP, chit care e si autorizata (nu o face alta persoana). Proprirea se face pe toate conturile (exceptie cand mai incurca unul o hartie). Confrmi si tu:

View Postradunic, on 30 decembrie 2020 - 18:39, said:

Alea se plătesc pe persoană fizică și de aia ți-au poprit conturile personale.

Edited by neagu_laurentiu, 31 December 2020 - 12:03.


#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Platesc impozit pe venit si cei cu apartamente date in chirie, fara a fi PFA.

Teoretic ANAF iti blocheaza toate conturile, dar la cat de incompetenti sunt presupun ca apar si anomalii ca cele descrise mai sus.

Eu am domiciliul in BM si am deschis PFA in B, intr-un an am vrut sa platesc in contul trezoreriei MM si mi-au returnat banii fara explicatii, dar am intuit sa platesc din nou in trezoreria sector 6. Anul urmator am incercat sa platesc in trezoreria sector 6 si au refuzat plata, pana la urma am facut-o in trezoreria MM.

Acest ANAF sublim...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate