Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ne lipsesc numai spitalele, sau...

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Poston64, on 30 decembrie 2020 - 10:19, said:

oricum la 86 de ani e o leguma moarta de om
Lasa-l in pace ca nu stii pe la ce maratoane merge sau ce sporturi practica.

#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Țara bolnavă. Stăm cel mai bine la asta și la minciuni electorale.

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Mi-e teama sa nu fie vorba de altceva: e batrin, lasa-l sa moara. Ca ar fi chiar grav. Aia e deja tentativa de omucidere si crima impotriva umanitatii.

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postaaaa4567, on 30 decembrie 2020 - 09:25, said:

Cam asa zic si eu, cred ca nu numarul de paturi e marea problema, ci calitatea serviciilor. Si atunci, ma miram de ce se face totusi atata tam-tam cu chestia asta.


E ca la "cream noi locuri de munca". De cate mii de ori nu ati auzit expresia asta, de regula de la primari, politicieni, chiar si de la patronat?

De fapt problema fiind suma cu care e platit locul ala de munca; simplul fapt ca un loc de munca exista, nu aduce bucurie decat patronului (ii merge afacerea pe munca ieftina) si statului (ca ia taxe fara sa faca nimic, dar absolut nimic in plus).

Asa si cu paturile de spital. Nu e suficient ca sunt multe.

Edited by cattavencu, 30 December 2020 - 12:46.


#23
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostKarhu, on 30 decembrie 2020 - 09:16, said:

La nr. de paturi de spital, România sta mai bine decât UK, Benelux, Țările Nordice, Elveția, SUA, Canada, Israel, Singapore etc etc
Partea proastă e că nu prea sunt respectate protocoalele de diagnostic și tratament, nu există o bază de date electronică a pacienților etc etc.
De exemplu când primesc un pacient la consult eu ii vad tot istoricul, toate consultațiile si internările la care a fost, toată medicația, toate analizele și explorările imagistice etc etc
Da, si pe langa asta nu exista:
- oameni care sa puna suflet si pasiune in ce fac, sa trateze fiecare caz in particular si personalizat
- mancare adecvata si personalizata pentru afectiunea fiecaruia, ma rog nu exagerati acuma crezand nu stiu ce... vb de suplinirea meniului principal cu anumite fructe sau mancaruri in functie si de celelalte afectiuni.
- imbinarea tratamentului alopat cu medicina alternativa: extracte din plante, exercitii fizice, chestii de astea
- respectarea curateniei si linistii in spital, daca apuci sa impingi un carucior cu chestii pe 12 noaptea pe hol ca tre sa faci nu stiu ce injectii, sau dai buzna in salon si te apuci sa-l strigi pe nume pe ala sa-l identifici... e cam nasol.

plus ca lipseste aproape cu desavarsire ideea de preventie, atat din partea cadrului medical sa zic asa (cei in masura sa faca eductia asta nu cei din ATI si sectii) cat mai ales din partea pacientului. Deci ne lipsesc multe, in cazul asta simpla plusare a banilor pt bugetul MS nu cred ca ajunge, ne trebuie si alta mentalitate!

Edited by odastramosilor, 30 December 2020 - 12:47.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrich1974, on 30 decembrie 2020 - 09:42, said:

ma scuzati, dar la faza cu protocoalele eu nu sunt de acord. poate omul are alta filosofie despre sanatate sau biologie in general. biologia e atat de complexa, incat mi se pare anormal sa impui niste "protocoale".
Daca ai sa urmaresti ce spune medicul acela, nu e vorba de rigiditatea protocolului vs o laxitate rezonabila. Acolo e din categoria "in afara oricarui protocol", nu au respectat chestii elementare, nu e vorba de chichite, fineturi, ultimele updateuri, ori vreo abordare originala a unui chirurg, in fata unui caz atipic/la limita.

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostInginerul_, on 30 decembrie 2020 - 11:11, said:

@Karhu, in tara unde internetul curge si pe gaura cheii si mai e si ieftin pe desupra, si care tara se lauda constant cu numarul de aitisti, a fost greu de facut o suita software care sa arhiveze istoricul medical al pacientilor. Si o sa mai fie greu de facut inca vreo 10-15 ani, asa, dupa care se va construi ceva gen PIAS.
N-uazi ca exista si e  functionala (software-ul merge), numai ca s-au intalnit stakeholderii (incl. reprez. medicilor) si au zis sa nu alimenteze cu date, ca cica ar fi risc de securitate. In schimb, cred ca inca se transporta date prin curier, neincriptate.

Pe acelasi motiv nu exista un registru de diabet functional. Desi exista doua programe informatice, unul facut inca acum vreo 20 de ani, pe vremea Visual C++ 6. Diabetul fiind boala cronica etc etc.  - http://fadr.ro/wp-co...etului-2016.pdf Si cam asa e peste tot. Datele medicale sunt "moarte", fragmentate (data silos), nu se face nicio analiza, dincolo de analizele economice (incidenta unor boli bazat pe coduri de boala, ocuparea paturilor)

View PostDihorul Razboinic, on 30 decembrie 2020 - 12:44, said:

Mi-e teama sa nu fie vorba de altceva: e batrin, lasa-l sa moara. Ca ar fi chiar grav. Aia e deja tentativa de omucidere si crima impotriva umanitatii.
De fapt, cred ca e frecvent.

@Karhu, ne poti spune, te rog, cam care e situatia registrelor pe la voi? Multumesc.

Edited by aaaa4567, 30 December 2020 - 13:15.


#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007

View Postrich1974, on 30 decembrie 2020 - 10:04, said:


si daca un medic are succes cu tamaie si matanii, ce ii faci, il dai afara?
ala nu e medic. evident ca il dai afara.
personal l-as impusca. sau i-as face alte chestii, care nu se pot evoca nici macar in gluma pe forum

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostInginerul_, on 30 decembrie 2020 - 11:11, said:

@Karhu, in tara unde internetul curge si pe gaura cheii si mai e si ieftin pe desupra, si care tara se lauda constant cu numarul de aitisti, a fost greu de facut o suita software care sa arhiveze istoricul medical al pacientilor. Si o sa mai fie greu de facut inca vreo 10-15 ani, asa, dupa care se va construi ceva gen PIAS.
Riscuri de securitate in sine exista. Au fost analizate si de altii (platforma centrala vs federata etc); unii au dat inapoi: https://en.wikipedia...m  Problema e ca, in acest caz, beneficiile impartirii datelor (data sharing) exced riscurile si ca, oricum, la alte niveluri, preocuparile pentru securitate sunt destuld e reduse, sa nu zic mai mult.

View Poststrongsss, on 30 decembrie 2020 - 13:22, said:

ala nu e medic. evident ca il dai afara.
personal l-as impusca. sau i-as face alte chestii, care nu se pot evoca nici macar in gluma pe forum
Il inviti la televiziuni. :)

Edited by aaaa4567, 30 December 2020 - 13:28.


#28
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostKarhu, on 30 decembrie 2020 - 10:47, said:

Probabil nu știi ce sunt protocoalele și pe ce se bazează ele.
Evident nu stie. Da si el din tastatura ca nu e greu.

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Pai eu am vazut protocoalele la mine in familie. Mama a murit de cancer de colon si in protocol scria ca sa manance margarina. Eda si constipata de cand se stie, toti recomansau fibre, dar nu a veniti nici un doctor sa spuna sa elimine fibrele. A incerce si asa.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrich1974, on 30 decembrie 2020 - 14:01, said:

Pai eu am vazut protocoalele la mine in familie. Mama a murit de cancer de colon si in protocol scria...
Alea era recomandările pt pacient, nu protocoalele de diagnostic și tratament :lol:
Protocoale arată cam așa: https://gastro.org/g...orectal-cancer/

#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrich1974, on 30 decembrie 2020 - 14:01, said:

Pai eu am vazut protocoalele la mine in familie. Mama a murit de cancer de colon si in protocol scria ca sa manance margarina. Eda si constipata de cand se stie, toti recomansau fibre, dar nu a veniti nici un doctor sa spuna sa elimine fibrele. A incerce si asa.
Cand a fost asta, aproximativ?

Ti-a spus ce e cu margarina? Ai intrebat, ai avut timp de discutie macar 15 minute? Sunt mai multe feluri de margarina.

Ti-a spus de ce ti s-a spus sa nu manance fibre? Fibrele sunt sanatoase si recomandate, dar pot produce probleme celor cu stoma, caci accelereaza tranzitul. Vi s-au explicat astea?

View PostKarhu, on 30 decembrie 2020 - 14:57, said:

Alea era recomandările pt pacient, nu protocoalele de diagnostic și tratament Posted Image
Protocoale arată cam așa: https://gastro.org/g...orectal-cancer/
Da. Numai ca stai sa vedem, ca sa ne dam seama ce importanta se acorda preventiei, conduitei de tratament, regimului igienodietetic. Uite, in cazul asta, alimentatia influenteaza mult tranzitul, lucru important pentru pacient. Sunt curios ce s-a facut in directia asta.

In acest caz, ar trebui un consult de nutritie specifica (nu stiu daca se numeste clinica; ma refer la regimul dietetic specific pentru anumite categoriid e pacienti, ori grupe de munca, varsta etc). In acest caz, sunt problematice alimentele care produc un anume tip de fermentatie, tinand cont ca nu mai exista controlul sfincterelor si punga trebuie golita/etc mai des des ceea ce poate fi foarte problematic.

Duc discutia spre lucruri simple, abordabile, ca sa vedeti unde bat. Ma scuzi ca folosesc exemplul mamei tale @rich1974, dar e un exemplu bun de dat, unde lucrurile simple fac diferenta. Cancerul de colon e al treilea cancer ca frecventa, nu e ceva chiar rar. Am avut si eu in familie.

Edited by aaaa4567, 30 December 2020 - 15:03.


#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 30 decembrie 2020 - 13:18, said:

@Karhu, ne poti spune, te rog, cam care e situatia registrelor pe la voi? Multumesc.
Sunt funcționale, pt toate specialitățile și subspecialitatile.

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 30 decembrie 2020 - 15:00, said:

Sunt funcționale, pt toate specialitățile și subspecialitatile.
Multumesc. Sunt curios, cum sunt populate? Manual, automat?

Si inca ceva, btw de data sharing: podiatrul poate vedea istoricul tau de diabet, endocrinologul - istoricul de diabet gestational, geriatrul poate vedea (federat /consolidat) bolile tale cardiovascular, neurologie, fara sa alergi dupa foi? Multumesc.

De exemplu: ca geriatru, poate as vrea sa vad 3-4-5 ecoDopplere de carotida, facute acum 3-5-7 ani, sa vad markeri de ateroscleroza: evolutia in timp, la un pacient care vine acum cu declin cognitiv etc etc.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 30 decembrie 2020 - 15:38, said:

Multumesc. Sunt curios, cum sunt populate? Manual, automat?

Si inca ceva...
Automat, nu știu sigur dacă integral sau aproape integral.

Da, poți sa vezi tot ce e scris acolo, laboratoare, ECG-URI, ENMG-URI, va cinsti, alergii, medical records, inclusiv inclusiv intervențiile chirurgicale, de la tipul de anestezie folosit pana la tipul de fir cu care s-a inchis. Tot, tot, tot...

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Poststrongsss, on 30 decembrie 2020 - 13:22, said:

ala nu e medic. evident ca il dai afara.
personal l-as impusca. sau i-as face alte chestii, care nu se pot evoca nici macar in gluma pe forum
Pai daca are succes, cum sa-l dai afara sau sa-l impusti? Nu-ti dai seama ca ar fi absurd?

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
din pacate, ce vad eu ca se intampla este ca medicina incearca sa il indeparteze pe om de natura. practic, se autogenereaza, ca si cum pompierii ar provoca ei insisi incendiile.

eu am o recomandatre pentru toata lumea: incercati sa studiati un manual de fiziologie si dupa aia discutam. si tineti cont, ca ce este acolo, e doar asa, ce se cunoaste. daca cineva crede ca o minte omeneasca poate cuprinde asemenea domeniu, e absolut naiv. sunt zeci de mii de reactii chimice care au loc simultan iar absolut orice reactie e controlata de o enzima. totul este infiorator de complex.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate