Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce inseamna dialect ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ce intelegeti voi prin dialect ? Va spun ce inteleg eu si voi face referire la limba romana.


Muntenia, Transilvania, Moldova - sunt diferite dialecte aici ? Eu as spune ca nu...Dialect nu mi se pare potrivit. Grai suna mult mai potrivit

Aromana si Istro-romana- ele sunt dialecte

Ce intelegeti voi prin dialect ?

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Aia din Maramures is teroare: picioci, clisa, amuietuca, darab... am uitat la sarmale como se dice,... parca piciocii erau cartofi...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjimi91, on 29 decembrie 2020 - 21:47, said:

Dialect nu mi se pare potrivit. Grai suna mult mai potrivit
E acealsi lucru.

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dialectele romane sunt aromana, meglenoromana si istroromana. Noi, oamenii de rand, nu pricepem nimic din ele.
Ce auzim pe strada se numesc regionalisme. Cu oleaca de concentrare poti pricepe graiul moldovenesc. Cu o tara de rabdare, intelegi fraza "no, ni la el ce le be".
Facui pe dracu' si scrisei olteneste, olteneste - ma-ntelegi? Trece haidaul pi la rohatca cu taraboanta plina di picherite.

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpasilla, on 29 decembrie 2020 - 21:57, said:

E acealsi lucru.

Mie nu mi se pare acelasi lucru...cand spui dialect, te referi la altceva, o limba foarte apropiata de a noastra, dar totodata separata...nu e foarte precis termenul dialect.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

DIALÉCT, dialecte, s. n. 1. Variantă teritorială a unei limbi, cuprinzând adesea mai multe graiuri. 2. (Impr.) Grai. 3. (Impr.) Limbă. [Pr.: di-a-] – Din fr. dialecte, lat. dialectus.
    sursa: DEX '09 (2009) adăugată de LauraGellner acțiuni
dialect sn [At: CANTEMIR, I.I.I, 7 / V: (înv) ~ă sf / P: di-a~ / Pl: ~e, (înv) ~uri / E: fr dialecte, lat dialectus] 1 (Înv) Limbă (ca mijloc de comunicare). 2 Ramificație teritorială a unei limbi, ale cărei trăsături caracteristice o deosebesc de alte ramificații teritoriale ale aceleiași limbi. 3 (Rar) Grai. 4 (Imp) Limbaj special tehnic. 5 (Imp) Jargon.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postwaterman, on 29 decembrie 2020 - 22:28, said:


English Language Learners Definition of dialect
: a form of a language that is spoken in a particular area and that uses some of its own words, grammar, and pronunciations.

Asta e definitia din engleza...conform acestei definitii, exista transilvaneana, munteneasca, moldoveneasca, olteneasca :)...eu nu sunt de acord cu asa ceva si as evita sa folosesc acest termen cand vorbesc de diferentele lingvistice din Romania...Grai mi se pare mult mai potrivit, mai exact...dar la noi, cred ca e mai mult vorba de accent

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Treaba e că nu suntem în Anglia, definiția noastră e cea de luat în seamă.

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postodastramosilor, on 29 decembrie 2020 - 21:53, said:

Aia din Maramures is teroare: picioci, clisa, amuietuca, darab... am uitat la sarmale como se dice,... parca piciocii erau cartofi...
De păreche știi? Posted Image Nu e neaparat pereche, dar poate fi.


Săseasca e dialect de germană? Sau de olandeză? Posted Image

Edited by Dihorul Razboinic, 29 December 2020 - 23:36.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjimi91, on 29 decembrie 2020 - 21:47, said:

...Dialect................. Grai...

Tu spui despre o sinonimie căăă, nu este corectă.
De fapt, este tot una, cel puțin conform D.E.X.
Temă falsă.

Attached Files



#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postjimi91, on 29 decembrie 2020 - 21:47, said:

Muntenia, Transilvania, Moldova - sunt diferite dialecte aici ? Eu as spune ca nu...Dialect nu mi se pare potrivit. Grai suna mult mai potrivit

Aromana si Istro-romana- ele sunt dialecte

Ce intelegeti voi prin dialect ?
Dialectele regionale respectiv graiurile is acelasi lucru. Tampenia cu "limba romana nu are dialecte doar graiuri" a fost promovata de catre comunisti, pentru a promova "unitatea de monolit a poporului roman" bla bla bla.
Cat despre Aromana si Istro-romana, clasificarea lor ca si dialecte e mai degraba nationalista. Italiana, de exemplu, mi se pare mai usor de inteles.

View PostDihorul Razboinic, on 29 decembrie 2020 - 23:36, said:

De păreche știi? Posted Image Nu e neaparat pereche, dar poate fi.


Săseasca e dialect de germană? Sau de olandeză? Posted Image
De germana, dar la limita spre olandeza. Care olandeza, la randul ei, e considerata de multi un dialect specific al limbii germane.
[ https://studfile.net/html/2706/68/html_mO14i6Fluz.SPwn/img-cEs1IH.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu exista o zona clara unde germana inceteaza sa fie vorbita iar localnicii incep sa vorbeasca olandeza, ci e vorba de un continuum dialectal.
https://ro.wikipedia...inuum_dialectal
Fiecare vorbitor de dialect il intelege pe cel din zona alaturata, si tot mai putin pe masura ce se indeparteaza de zona sa de origine.

Edited by Wotan, 30 December 2020 - 00:42.


#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostWotan, on 30 decembrie 2020 - 00:39, said:


Mie nu mi se pare acelasi lucru....

Cand spun dialecte la ce ma refer ? La "limbile" regionale, la aromana si istro-romana...toate ? Pai, e diferenta de la cer la pamant intre "limba munteneasca" si limba aromana...dar, intre "limba munteneasca" si cea "transilvaneana" nu sunt diferente (doar cateva cuvinte, regionalisme si arhaisme si accentul)

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcrisstonne, on 29 decembrie 2020 - 23:49, said:



Sunt fan Mihai Razvan Ungureanu (MRU) :)

#14
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 25.04.2007

View Postdanvlas, on 29 decembrie 2020 - 22:12, said:

Dialectele romane sunt aromana, meglenoromana si istroromana. Noi, oamenii de rand, nu pricepem nimic din ele.
Ce auzim pe strada se numesc regionalisme. Cu oleaca de concentrare poti pricepe graiul moldovenesc. Cu o tara de rabdare, intelegi fraza "no, ni la el ce le be".
Facui pe dracu' si scrisei olteneste, olteneste - ma-ntelegi? Trece haidaul pi la rohatca cu taraboanta plina di picherite.
Dan, cu ultima propozitie m-ai cam bagat in ceata: "rohatca", "picherite" . E drept ca fiind eu un adept al google, m-am prins ca "trece haidamacul pe la vama de la poarta orasului cu roaba plina de... bibilici" Posted Image

Edited by Cousteau, 30 December 2020 - 08:18.


#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
"Rohatca" are intelesul de "bariera".
In tinerete eram pasionat de regionalisme. Sa vezi ce misto e cand iti zice gazda moldoveanca sa astepti pana "aduce cheile" si nu stii de ce dureaza atata. Abia cand o vezi incarcata cu blanile de oaie pentru acoperirea patului si scaunelor te prinzi ca e vorba de fapt de "piei". Similar cu chilotii care chiloteaza avioane.
Sau - foarte tare - prietena mea (acum sotie) imi zice intr-o zi de vara, in caminul studentesc: "scoate blana aia din dulap, ca vreau sa fac o ciocolata." Bai frate, am stat si m-am scarpinat mult in cap, eu stiind foarte bine ca nu are nici o blana in dulap, si, chiar daca ar avea, n-are legatura cu ciocolata. Olteanca fiind, pentru ea "blana" era o scandura, pe care puneam resoul improvizat.
"Urca-te in futelniță să te cotârcesc" nu are nimic vulgar, inseamna "suie in pat ca sa te-nvelesc" si se mai aude prin Maramures :D

Multe, multe altele.

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Curechi, crumpi, harbuz.

#17
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Zama de croampe, adica supa de cartofi. Pentru cineva din alta regiune, singurul cuvant inteligibil e "de".

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da, chiar, trebuie sa fii lingvist sa ai habar de cuvintele “zamă” sau “crumpi”.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate