Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cancer de col uterin gr 4b, tumoara maligna endocolul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Gratielaflorentina

Gratielaflorentina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.12.2020
Buna ziua, sunt disperata mama mea a fost diagnosticata cu cancer de col uterin gr 4b acum cateva luni de atunci starea ei s-a agravat tot mai mult. A facut 18 sedinte de radioterapie care iau facut mai rau si iau agravat si mai mult starea de sanatate. Ea avand deja LLC de 9 anii, acum are si diabet iau gasit si o tumoara maligna endocolul ( nu stiu ce inseamna) care ii creste pe zi ce trece tot mai mult.  Am luat-o aks de o saptamana la recomandarea Dr oncolog, ea isi dorea foarte mult sa fie aks cu noi. Starea ei e tot mai grava,am vb cu doctorita ea fiind in concediu acum. Ca si tratament are plasturi cu fentanyl si pastile lunaldin, ea e rau are 3 zile de cand nu mai bea nici apa,nu mai e constienta si doarme foarte mult. Are un somn foarte profund care ma sperie. Ce imi recomandati sa fac? A trecut cineva prin asta? Va rog din suflet sunt disperata, o vad cum se stinge in ochii mei si nu stiu cum sa o ajut.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
De trecut a trecut din pacate multă lume prin așa ceva...
În cazul relatat e vorba de cancer metastazat, cu prognostic rezervat.
Tratamentul necesare cel paliativ (simptomatic și suportiv).
Interesează-te dacă în zona unde locuiești exista vreo fundație de tip hospice, ceva în genul asta:
https://www.hospice.ro

#3
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Vorbeste cu oncologul. El o sa-ti spuna daca e cazul sa suni la 112.
Are stadiul 4B suprapus pe un LLC, iar faptul ca "doarme foarte mult" si nu e constienta, nu e bine.
Vorbeste cu oncologul!

Edited by der25, 26 December 2020 - 11:09.


#4
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Daca e asa cum descrii, din  pacate nu prea mai ai ce sa faci. Posted Image
Mai ales daca medicul e in concediu.   Poate doar daca ai bani si poti sa contactezi un medic bun de la vreun spital privat  care sa-i faca o interventie rapida , dar una costisitoare , dar fara sanse mari, in rest depinde de Dumnezeu.    
Cel mai bun sfat indicat ar fi sa eviti medicii romani de la stat.

De cancer terminal   nici macar miliardarii lumii nu se pot vindeca, vezi Steve Jobs, cu toti banii si accesul la  medicina avansata actuala.  
E cea mai crunta boala a secolului 21 si nu vom scapa prea curand.  

Va trebui sa fii puternica, din pacate asta e viata, de persoanele dragi vom ajunge pana la urma sa ne despartim mai devreme sau mai tarziu.  
Intr-o situatie ca asta  nu  te pot sfatui sa  fii optimista, ci doar PUTERNICA, sa te astepti la tot e e mai rau   si sa incerci sa ai grija de tine si sa-ti traiesti cat mai bine viata!

Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 11:15.


#5
Gratielaflorentina

Gratielaflorentina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.12.2020
M-am interesat deja de o fundatie,  Sf Necatrie  trebuie sa iau legatura cu doctorita sa imi faca o trimitere catre ei. Dar ea e in concediu si nu imi raspunde la telefon. Pe 29 se intoarce si voi vb cu ea, mama are si hemoglobina foarte scazuta a facut cateva transfuzii din cauza asta. Daca sun la 112 cu siguranta o iau daca vin, dorinta ei e sa fie aks cu noi. Si doctorita oncolog ne-a recomandat sa o luam aks ca nu mai are ce tratament sa ii faca dar mi se pare ca e inuman sa o tin aks si sa se chinuie atat. Si cu somnul profund am impresia ca e coma. Si cu virusul care e acum imi este frica.

#6
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Tind sa cred ca sistemul medical romanesc  de 2 bani i-a agravat cel mai tare sanatatea mamei tale daca zici ca de la sedintele de radioterapie i s-a facut rau.

Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 11:32.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMadacatalin, on 26 decembrie 2020 - 11:31, said:

daca zici ca de la sedintele de radioterapie i s-a facut rau.
Nu mai emite aiureli, ședințele de radioterapie sunt sunt foarte solicitante și au efecte adverse pt oricine și in orice țară.

View PostGratielaflorentina, on 26 decembrie 2020 - 11:15, said:

Si doctorita oncolog ne-a recomandat sa o luam aks ca nu mai are ce tratament sa ii faca
Se face tratament paleativ și terapia durerii.

#8
Gratielaflorentina

Gratielaflorentina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.12.2020
Sanatatea nu ia permis sa faca radioterapie si pareri de la doctorii am tot cerut, am fost cu ea si la privat si la stat ,daca nu incepea tratamentul cu radioterapie mi-au zis ca nu mai ar avea nici o sansa. Am fost la totii doctorii posibili si din pacate recomandariile au fost aceeleasi, doctorita ei oncolog este Dr. CIUHU de la spitalul sf Luca din Bucuresti, a avut grija de ea foarte mult si a incercat tot ce e posibil,acum imi este foarte greu sa o vad asa si sa nu o pot ajuta. Nu stiu ce sa fac sa o ajut si sa nu mai aiba durerile astea,care sunt groaznice.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMadacatalin, on 26 decembrie 2020 - 11:14, said:

sa-i faca o interventie rapida
Ce intervenție rapidă să-i facă? :facepalm:
Tu nu pricepi ca-i stadiul IVb, adică terminal și metastazat?

#10
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View PostGratielaflorentina, on 26 decembrie 2020 - 11:15, said:

Si cu somnul profund am impresia ca e coma.
Din pacate, cred ca ai dreptate.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGratielaflorentina, on 26 decembrie 2020 - 11:44, said:

Nu stiu ce sa fac sa o ajut si sa nu mai aiba durerile astea,care sunt groaznice.
Caută pe cineva cu supraspecializare pe terapia durerii și îngrijiri paliative.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Grațiela, nu cred ca medicina o mai poate ajuta prea mult pe mama ta, în acest moment. Nu ar face decât să-i prelungească agonia. E crunt, nu își dorește nimeni sa treacă prin asa ceva, fii tare și pregătiți-vă de inevitabil. Multa putere sufleteasca îți doresc, îmi pare rău că treci prin asta.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
@initiatoare: suna la Hospice Bucuresti, am dedus ca locuiesti acolo, gasesti informatiile de contact pe pagina asta.

Cei care nu aveti habar ce inseamna ingrijiri paliative, va rog sa va abtineti. Multumesc!

#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
suna-l pe popă sa fie pregatit ca din pacate doamna  nu mai poate face fata. de aceea a si zis ca vrea sa stea cu voi acasa.

#15
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View PostGratielaflorentina, on 26 decembrie 2020 - 10:47, said:

... A trecut cineva prin asta? Va rog din suflet sunt disperata, o vad cum se stinge in ochii mei si nu stiu cum sa o ajut.
Am  trecut....,
Priveste realitatea si intelege ca orice incercare este spre chinul ei.
Detaseaza-te si analizeaza organismul omului ca pe o masinarie, care ,a ajuns la limita resurselor.
Viata este dura, trebuie trecut prin ea cu bune si rele, acum tu esti la lucruri rele .
Putere, stapinire, ginduri bune, este tot ce mai poti face pentru tine si restul familiei, iar pentru mama ta....chinul sa-i fie cit mai putin..
Cele bune!!!

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

View PostKarhu, on 26 decembrie 2020 - 12:04, said:

Cei care nu aveti habar ce inseamna ingrijiri paliative, va rog sa va abtineti. Multumesc!
din pacate in cancer stadiu 4 (metastaza) nu ai ce ingrijiri paleative sa mai acorzi;
ala batranu (tata) in ultima faza avea dureri crunte - nici macar morfina nu isi mai facea efectu;
intiatoare imi pare rau pt. suferinta ta si a mamei tale, dar nu mai este cale de intors;
pregatitiva pt. ce este mai rau, este crud ce-a ce scriu, dar pana la urma v-a fi o usurare pt. tine si mama ta din cauza durerilor si a suferintei (stiu prin ce a trecut tata si macar nu am putut sa plang la inmormantare)
ps. a avut cancer de pancreas

Edited by STARTREK1, 26 December 2020 - 12:27.


#17
Gratielaflorentina

Gratielaflorentina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.12.2020
Pe 29 decembrie o sun pe doctorita ei si vb cu ea. O sa sun si la fundatie poate gasesc pe cineva sa vina aks sa ii faca tratamentul paleativ,nu vreau sa o mai duc la spital ca stiu nu vrea asta. Sunt constienta de ce va urma...dar e groaznic sa o vad cum de la ora la ora e mai rau. Va multumesc frumos pentru suportul moral. Doamne ajuta🙏

#18
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Trecut prin ingrijirea unei persoane cu cancer pancreatic, descoperit in ultima faza.

Sfaturi? Nu pot da sfaturi, pentru ca nu acceptam sfaturi in acel moment. E foarte usor (inclusiv pentru mine, acum) sa dau ,,sfaturi” de tipul: Fii tare, etc. Chiar dacă inevitabilul se va produce. Mai mult enervează și agită situația.

Să te pregătești de o perioadă (1-2 ani) nasoală? Iarăși e inutil să zic asta, chiar dacă adevărul va fi acesta. Vor urma întrebările: Oare am făcut tot ce s-a putut? Dar dacă mergeam mai repede la medic? Dacă făceam screening regulat? etc. etc.

Singurul sfat pe care il pot da: Screening-ul, in Romania, e varza. La pamant. Daca nu-ți plătești tu controale regulate (ecografii, RMN-uri, eventual teste pt. mutații specifice - dacă ai in familie cazuri de cancer), ești al nimănui. Nu prin trimitere de la medicul de familie. Nu prin trimitere de la internist. Nu prin trimitere de la oncolog. Mergi tu frumușel la o clinică particulară, și plătești cu banii jos 3000-4000 de lei pt. un RMN whole-body. Adică îți faci tu un fel de medicină în familie. Asta e realitatea (tristă).

Am învățat o lecție. Prea târziu pentru o persoană, dar poate că pentru altele (din viața mea), mai ales cu risc crescut de cancer... a fost o lecție ,,utilă”.

@Karhu ne poate da detalii despre screening-ul în Finlanda. Chiar l-aș invita să ne ajute.

Edited by Rhesus, 26 December 2020 - 12:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate