Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Comunicat Digi: "2021 vine cu vești bune pentru clienții DigiMobil: Tarife și mai avantajoase, [...]

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mtuchendria, on 15 august 2021 - 16:16, said:

Cine se astepta sa renunte V la spectrul din B38? Cred ca mai nimeni...

Oricine analiza 5 minute situatia.

#38
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Vodafone renunța pt ca îl cumpara Digi și pt ca așa a evoluat piata și nu mai au nevoie , dacă nu era cumpărător trebuiau sa plătească pana la final licența .

Digi are nevoie de acoperire și cei 5 MHz in 4G sunt excelenți , au făcut minuni cu 3G in 900 MHz și chiar cu 4G cu banda de doar 3Mhz și cu 4G pe 800 MHz vor acoperii toți munții și toate văile și in cazul localităților vor pătrunde in toate casele și lifturile .
  La exterior cu B38 și 40 MHz vor asigura volumul de net necesar Abonaților iar cei 10 mhz in b1 vor intra in case pt un net și voce ok .
   Acum dacă vor cumpara și in 2600 mhz fdd sa facă ca cu B1 ar fi super



#39
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

 wather, on 15 august 2021 - 15:30, said:

Vise taica , vise
Daca nu sau inteles cand grecii vroiau sa vanda , acum cam greu - https://www.zf.ro/bu...stului-20218293 - citez :

- Grupul OTE intenționează să achiziționeze acțiunile la telekom România Mobile Communications (TKRM - fostul Cosmote), ceea ce va conduce la controlul OTE a aproape 100% din TKRM

Cu alte cuvinte , grecii raman cu partea mobila a fostului TK si partea fixa a intrat deja in ograda ''portocalei''
Asa ca rcs-ul trebuie sa se ''descurce'' singuri pe partea mobila sau eventual un nou acord cu VF , cu toate ca stiu ca nu prea a fost stralucit cel vechi

N-ai inteles. OTE a fost obligat de Comisia Europeana sa cumpere cele 30% din actiunile detinute de Telekom FIX la Telekom Mobil, ca sa se aprobe vanzarea fixului catre Orange. Deci nu e obligatoriu sa ramana nimeni cu nimic. De fapt, niciodata nu e obligatoriu.

 Bvdan2016, on 15 august 2021 - 19:07, said:

Vodafone renunța pt ca îl cumpara Digi și pt ca așa a evoluat piata și nu mai au nevoie , dacă nu era cumpărător trebuiau sa plătească pana la final licența .

Gresit. Vodafone renunta pentru ca renunta. Licenta se intoarce la stat, care stat o scoate la licitatie. Poate o cumpara Digi, poate nu. Ce spui tu acolo se numeste cedare de licenta si s-ar fi facut direct intre Vodafone si Digi, dar nu e cazul.

#40
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
Eu nu cred că Digi are suficienți bani să cumpere Telekom ul.
Având în vedere superoferta eu cred că l-ar fi cumpărat deja.
Eu sunt convins că vor cumpăra ori B38 ul cedat ori B7 pentru că expiră licența B1.

Nu cred că-i interesează B20-ul. Dacă o fi la preț acceptabil o să l cumpere.
Altfel văd B38 B42 și poate ceva B7 dacă rămâne mămăligă.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca e a 3-a oara cand mentionezi ca expira licenta de 2100, ai impresia ca nu va fi prelungita, sau care e ideea? Pot arunca la gunoi echipamentele de 2100?

B1 15MHz si B8 5MHz vor avea in continuare, poti fi linistit.

Pana la urma e si asta o varianta, cu B7 20MHz + B38 15MHz (45 total) luate la licitatie se pot descurca lejer fara a se incurca cu Telekom. Plus ca mai trebuie luat si ceva in 3500 daca vor sa dea un 5G calitativ.

Digi deja e o retea care s-a extins pentru coverage de banda inalta (2100), au numar de statii peste toti ceilalti. Cati bani ar baga in B20 5MHz pentru licenta + echipamente noi pentru a oferi un serviciu mediocru in 5MHz, mai bine mai pun cateva bete si fac coverage in 2100 / 2600.

B20 il vad mai probabil sa ajunga la VDF/ORO.

Edited by MembruAnonim, 16 August 2021 - 08:44.


#42
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Cum orange oferă 4G in B20 cu 5 MHz de ce nu ar face și digi acest lucru .
Nu spun ca nu costa dar atunci le pot face concurenta și cu o densificare mai mare pe care o au chiar vor acoperi mai bine teritoriul țării decât orange și se pot apropia de telekom și Vodafone cu al lor 2G sau 3G ce au in b20

Dacă nu cumpara spectru in b20 tot pe ultimul loc se vor clasa ca nu au acoperire și percepția e una nasoala .

#43
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

 DUALHD, on 16 august 2021 - 08:21, said:

Eu nu cred că Digi are suficienți bani să cumpere Telekom ul.

Ai calculat si cat iau pe filiala din Ungaria?

 MembruAnonim, on 16 august 2021 - 08:38, said:

Digi deja e o retea care s-a extins pentru coverage de banda inalta (2100), au numar de statii peste toti ceilalti. Cati bani ar baga in B20 5MHz pentru licenta + echipamente noi pentru a oferi un serviciu mediocru in 5MHz, mai bine mai pun cateva bete si fac coverage in 2100 / 2600.

Daca era chiar asa, nu mai luau nimic in 900 MHz si nici nu se aratau interesati de licentele Telekom. Nu e fezabil sa faci o retea numai in frecvente inalte, altfel ar mai fi facut-o si altii. Cine are putina experienta (practica, nu teoretica) cu propagarea undelor radio stie despre ce vorbesc.

Si uite alta idee: CA B20+B8. Cam ca la Telekom.

 Bvdan2016, on 16 august 2021 - 10:14, said:

Cum orange oferă 4G in B20 cu 5 MHz de ce nu ar face și digi acest lucru .

Orange si Vodafone au cate 10 MHz in B20. Telekom are 5.

 Bvdan2016, on 16 august 2021 - 10:14, said:

Dacă nu cumpara spectru in b20 tot pe ultimul loc se vor clasa ca nu au acoperire și percepția e una nasoala .

Asta asa este.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce treaba are una cu alta, 900 e vital pentru voce in primul rand, trebuia luat. Serviciul de date actual din 900 e... la nivel de 3G, in cel mai bun caz.

Si 800 trebuia luat la licitatia precedenta, dar nu s-a întâmplat. In 800 nu poti da GSM sau UMTS, doar LTE. Nu i-a interesat.

Coverage deja au la maxim cu B8 LTE+GSM, din punctul asta de vedere B20 ar fi doar capacitate suplimentara, propagarea e la fel in ambele benzi. Daca voi ziceti ca merita investitia in 800 doar pentru a suplimenta cu 5MHz, asa o fi :D

Logic ca nu te poti baza doar pe high band, dar trebuie sa analizezi si situatia in care se afla Digi acum, modul pe care l-au abordat cand s-au extins.

Daca au bani sigur, sa ia B20 si sa bage bani in echipamente noi pentru a-l aduce la aceeasi amprenta cu B8, ii va ajuta cu siguranta. :)

Telekom nu are CA intre B8 si B20 in putinele zone in care ambele benzi sunt active, are doar load balancing. Nu exista terminale care sa agrege B20 cu B8.



 iRunaway, on 16 august 2021 - 10:43, said:

Ai calculat si cat iau pe filiala din Ungaria?

Pai chiar, cat iau?

Edited by MembruAnonim, 16 August 2021 - 11:17.


#45
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
Eu nu știu dacă s-ar prelungi. Depinde de contextul politic care va fi înainte de licitația respectivă. Dacă le trebuie bani se poate să rămână pe B8 dat de stat și restul în licitații. Sau poate oferă doar 5 MHz cum e acum. Oricum e clar că lângă B38 actual mai e nevoie de ceva. B7 sau 2xB38 CA.

B3 le-ar fi bun, dar repet.. Nu-i vad luând Telekom și banii luați pe digi Hu cu siguranță merg în altă țară.
În Spania au luat avânt. .Sau poate investesc în CZ /BG / etc.. cine știe?

#46
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Cand va fi licitatia ?

#47
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
Încă nu s-a anunțat.. Până în 13.08 a fost dezbatere publică în legătură cu spectrul și licențele .. Adică au fost directorașii și Grindeanu prin concedii. Probabil în septembrie se anunță data licitației

Edited by DUALHD, 16 August 2021 - 17:54.


#48
EMIL0003

EMIL0003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.01.2008
Hai ca usor usor ajungem in 2022 si cu licitatia asta...

#49
Kip9

Kip9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.04.2021

 DUALHD, on 16 august 2021 - 17:51, said:

Încă nu s-a anunțat.. Până în 13.08 a fost dezbatere publică în legătură cu spectrul și licențele .. Adică au fost directorașii și Grindeanu prin concedii. Probabil în septembrie se anunță data licitației
Grindeanu nu mai e la Ancom de cel puțin 1 an,e unul de-al vostru de dreapta la Ancom acum.

#50
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Probabil la sfarsitul lunii Septembrie sau începutul lui Octombrie , ca sa între anul acesta banul la buget .
  Nu mai este mult și o sa aflam cat de serioase sunt intențiile celor de la Digi sa devină o firma mare sau sa rămână una neînsemnată la nivel european .

#51
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Ce treaba are nivelul european cu licitația din Romania?

#52
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Poate m-am exprimat greșit și nu m-am făcut înțeles .
  Am spus ca trebuie sa achiziționeze spectru cat mai mult ca sa se bată de la egal cu Vodafone și orange in România și sa își consolideze poziția pe poată pt a avea profituri cat mai mari ca sa investească in Spania și Italia sa devină o corporatie care sa valoreze 20 -30 miliarde de euro și nu 2sau 3 cat are acum valoare de piata .

    Fără spectru nu pot oferi servicii calitative care sa aducă clienți noi in retea .

#53
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015

 Kip9, on 16 august 2021 - 18:06, said:


Grindeanu nu mai e la Ancom de cel puțin 1 an,e unul de-al vostru de dreapta la Ancom acum.

Dacă era unul de al meu îți spun eu ce se întâmpla. Toate rețelele erau interconectate în Amr-wb, indiferent ce oferă ei în rețeaua lor.
Încercam să le ofer suport sau să i determin să mergem spre 4G/5G și să renunțăm la 3G și 2G.
Și-n al 2 Lea rand eu nu sunt de dreapta. Eu sunt extremist. Și nu din ăla haur.

Edited by DUALHD, 16 August 2021 - 19:19.


#54
Kip9

Kip9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.04.2021

 DUALHD, on 16 august 2021 - 19:15, said:

Eu sunt extremist. Și nu din ăla haur.
Auleo!de stanga sau de dreapta?😂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate