Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Convertirea la catolicism?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
963 replies to this topic

#163
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

 odastramosilor, on 30 decembrie 2020 - 23:46, said:

bă de unde rasariti frate?
Zi concret, daca faci afirmatii asa hotarate, sustine-le. Altfel zi: cred ca, se pare ca, am auzit ca, oare nu stiu ce...
Deci spui la concret sau o arzi cu vrajeli?
Catehismul ortodox are 374 de pagini. Eu l-am citit de mai multe ori si nu am gasit asta, nu vrei sa spui mai exact?
Cred ca faci o confuzie pe undeva.
Sau ai si tu ruda popa ca vgabi.
Este o chestiune aproape banală, ce ține de practica Orthodoxă.

 Megara, on 31 decembrie 2020 - 17:02, said:

Nu există rit ortodox



Ramunc, tu ești? Posted Image
Da, ba există rituri diferite în Biserica Orthodoxă, numai că acela numit bizantin este dominant iar restul nu prea se văd. Iar dacă nu se văd, nu înseamnă că nu sunt. S-a pus problema în mod serios ca, la Orthodocșii care trăiesc în spațiul fostei patriarhii Orthodoxe a Romei, de dinainte de schismă, indiferent de originea etnică, să se țină vechiul rit Orthodox apusean. Problema este mai degrabă jurisdicțională. Dacă s-ar re-activa vechea patriarhie a Romei care să acopere Europa Occidentală, și nu ar mai fi lupta aceasta de jurisdicție dintre diferitele Biserici Orthodoxe Autocefale și Biserica Constantinopolului, ce este o Biserică Orthodoxă Autocefală ce are doar primat de onoare, nu jurisdicție universală. poate s-ar ajunge la acest lucru. Dar jurisdicția dictează chestiunea ritului.
Nu, nu sunt Ramunc.

#164
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Lotusisrael, on 31 decembrie 2020 - 18:51, said:

Este o chestiune aproape banală, ce ține de practica Orthodoxă.
Nu mai scrie cu h ca esti obositor. E litera muta in limba noastra si nu are nici un sens sa faci pe academicianul... Banal, banal, dar la fel de banal eviti raspunsul...

#165
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 odastramosilor, on 28 decembrie 2020 - 15:54, said:


acum cativa ani era o idee vanturata prin spatiul ortodox (nu stiu daca era lansata atunci sau doar recirculata) in sensul in care un protestant, mai ales un vestic se poate converti sau intelege vreodata ortodoxia? Ideea era ca nu. Eu cred la fel. Nu e o regula, dar de obicei mai degraba vezi un budist, african sau oriental convertit la ortodoxie, decat un catolic sau protestant.


Evrei, 6:
4Căci cei ce au fost luminaţi* odată şi au gustat darul** ceresc şi s-au făcut părtaşi† Duhului Sfânt
5şi au gustat Cuvântul cel bun al lui Dumnezeu şi puterile veacului viitor*,
6şi care totuşi au căzut, este cu neputinţă să fie înnoiţi iarăşi* şi aduşi la pocăinţă, fiindcă** ei răstignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu şi-L dau să fie batjocorit.


 Megara, on 30 decembrie 2020 - 11:59, said:



În purgatoriu întră DOAR cei care sunt în drumul spre RAI. Și catolicul care are păcate mari merge direct în iad.
În Purgatoriu are loc purificarea finală a celor aleși, a celor care mor harul și prietenia lui Dumnezeu.

Apocalipsa 21
27. Şi în cetate nu va intra nimic pângărit şi nimeni care e dedat cu spurcăciunea şi cu minciuna, ci numai cei scrişi în Cartea vieţii Mielului.



Si mai are vreo sansa sa iasa din iad?

#166
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Lotusisrael, on 31 decembrie 2020 - 18:51, said:

Da, ba există rituri diferite în Biserica Orthodoxă, numai că acela numit bizantin este dominant iar restul nu prea se văd. Iar dacă nu se văd, nu înseamnă că nu sunt.
Eu am spus ”Nu exista rit ortodox” și nu că nu ar exista mai multe rituri.
Exista rit bizantin dar nu rit ortodox.

#167
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Reveniti la subiect.

#168
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Mi-ar placea să mă mut formal, cu patalama, la catolici. Așa ca un fel declarație politică de apartenență la altă civilizație și sistem de valori decât cea a lui Mache de la Constanța. Trecerea ar fi simplă că sunt agnostic.

Edited by echoshoworacle, 03 May 2023 - 15:40.


#169
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Și dacă auzi de vreun ciudat pe la catolici ce faci ?  treci mai departe, la alții ? :D

De ce nu te ”muți” pur și simplu la agnostici ? :)

#170
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

 Morosanul, on 11 mai 2023 - 10:57, said:

Și dacă auzi de vreun ciudat pe la catolici ce faci ?  treci mai departe, la alții ? :D

De ce nu te ”muți” pur și simplu la agnostici ? :)
Ca Mache sunt câteva milioane în România. O întreagă civilizație...de Căcâna!

#171
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
O întrebare am, cum se procedează dacă vrei să te retragi din BC, adică dacă ai fost botezat într-o biserică romano-catolică, având botezul catolic și fiind probabil trecut în lista membrilor acestui cult... cum faci să te separi?!

Adică să fi șters din evidențele lor și să nu mai faci parte oficial din această biserică?!

La autoexcludere mă refer! 🤔

Edited by heartu, 11 May 2023 - 18:07.


#172
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 26.01.2007

 echoshoworacle, on 03 mai 2023 - 15:39, said:

Mi-ar placea să mă mut formal, cu patalama, la catolici. Așa ca un fel declarație politică de apartenență la altă civilizație și sistem de valori decât cea a lui Mache de la Constanța. Trecerea ar fi simplă că sunt agnostic.
Mai ales dacă află catolicii că ești agnostic te vor primi cu brațele deschise.
Să nu uiți să le spui!

Mache de la Constanța în timpul pandemiei a acționat ca un adevărat erou.
Așa că, cu toate păcatele lui, greu să mai facă cineva ceva împotriva lui.

Mai de folos era să fi trăit cu câteva sute de ani în urmă, treceai la ei și făceai parte din Inchiziție.
Atunci cu adevărat erai într-o altă civilizație și alt sistem de valori.

#173
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 echoshoworacle, on 11 mai 2023 - 14:00, said:

Ca Mache sunt câteva milioane în România. O întreagă civilizație...de Căcâna!
Probabil aici e și problema, la civilizație. Oamenii necivilizați și needucați sunt la fel.  oricărei religii ar aparține.

Dar ideea e să intri într-o religie pentru că îți place, nu pentru că îți displace alta. :)

 heartu, on 11 mai 2023 - 18:07, said:

O întrebare am, cum se procedează dacă vrei să te retragi din BC...
O ignori  :)
În zilele noastre nu ai nici o obligație și religia nu are nici o putere asupra ta.  Ești parte din ea atâta timp cât activezi cumva, altfel... ești exclus.

#174
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Morosanul, on 11 mai 2023 - 21:05, said:

O ignori  :)
În zilele noastre nu ai nici o obligație și religia nu are nici o putere asupra ta.  Ești parte din ea atâta timp cât activezi cumva, altfel... ești exclus.

Păi asta-i problema, că eu nu vreau s-o ignor... lucrurile legate pe pământ rămân legate și-n cer... mulți citesc, puțini înțeleg!

#175
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Și de câtre cine se pot lega - sau dezlega - aceste lucruri, ca să rămână așa de legate ? :)

Edited by Morosanul, 12 May 2023 - 10:40.


#176
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022

 Morosanul, on 11 mai 2023 - 21:05, said:


Probabil aici e și problema, la civilizație. Oamenii necivilizați și needucați sunt la fel.  oricărei religii ar aparține.

Dar ideea e să intri într-o religie pentru că îți place, nu pentru că îți displace alta. :)


O ignori  :)
În zilele noastre nu ai nici o obligație și religia nu are nici o putere asupra ta.  Ești parte din ea atâta timp cât activezi cumva, altfel... ești exclus.
Pai nu te ignoră ea; te agresează peste tot; în parlament, in scoli, în instituții, la evenimente publice, peste tot!
LE
Să presupunem că aș vrea să-mi deschid o afacere care implică și construcția unui crematoriu uman; ce șanse crezi că am să mi se aprobe?! Și cine crezi că-mi va pune piedici?!

Edited by echoshoworacle, 12 May 2023 - 11:09.


#177
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 26.01.2007

 echoshoworacle, on 12 mai 2023 - 11:07, said:

Să presupunem că aș vrea să-mi deschid o afacere care implică și construcția unui crematoriu uman; ce șanse crezi că am să mi se aprobe?!
Trebuie să lupți, nimic nu vine mocca.
Dar se poate!

 echoshoworacle, on 12 mai 2023 - 11:07, said:

Și cine crezi că-mi va pune piedici?!
Mafia cimitirelor.
Pe lângă traficul cu droguri și ființe umane, și aici se învârt mulți, mulți bani.

Intri în afacerea asta numai dacă ai stofă de luptător.
Dacă nu, încerci în alt domeniu.

 echoshoworacle, on 12 mai 2023 - 11:07, said:

Pai nu te ignoră ea; te agresează peste tot; în parlament, in scoli, în instituții, la evenimente publice, peste tot!
Păi e absolut normal ca Biserica să fie în mijlocul societății.
E cel mai important jucător al societății civile.

Tu cine ai vrea să te "agreseze", elgibitiul?

#178
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 echoshoworacle, on 12 mai 2023 - 11:07, said:

Pai nu te ignoră ea; te agresează peste tot; în parlament, in scoli, în instituții, la evenimente publice, peste tot!
Răspunsul era pentru colegul Heartu. Dar în ce fel fel te agresează în școli și instituții ?

Quote

Să presupunem că aș vrea să-mi deschid o afacere care implică și construcția unui crematoriu uman; ce șanse crezi că am să mi se aprobe?!
Creștinismul e în general reluctant la incinerare, nu numai Biserica Ortodoxă. pentru că sai moștenit câteva obiceiuri ebraice, nu din motive de dogmă.
Dar crematorii există, decicumva se poate.

#179
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Morosanul, on 12 mai 2023 - 10:33, said:

Și de câtre cine se pot lega - sau dezlega - aceste lucruri, ca să rămână așa de legate ? :)

E mai complicat subiectul... însă secretul constă în înțelegerea simbolisticii, și mai o chestie, când îți dai acordul să aparții unei structuri, așa rămâne, cam ca semnătura la tribunal, degeaba invoci tot felul de motive, ai semnat, ai plătit... :)

În lumea spirituală lucrurile astea sunt respectate cu sfințenie... de asta e lupta spirituală dintre bine și rău atât de crâncenă...

Edited by heartu, 12 May 2023 - 13:36.


#180
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Îți pot da dreptate numai prin prisma Inchiziției :lol:
Numai acolo ”semnai” și cineva are grijă să nu te abați.

În viața reală nu contează nici  acordul, nici semnătura, nici declarațiile formale. Unde simte sufletul că aparține acolo e legat. Deci numai tu poți lega sau dezlega ceva care să țină până dincolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate