Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Publicații pe grup de teme în România anilor '90

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Deci excludem presa generalistă, adresată publicului larg, adică mare parte din ziare.
De ce am deschis acest subiect? Pe lângă aducerea aminte, unele persoane (știu că-s puține de tot) caută informații în anumite domenii sau vor să vadă cum arătau unele chestii (să vadă nu sens în strictul vizual) și poate le ușurăm munca. Eu care-s cu trecutul am aflat din întâmplare de existența unor publicații din anii '90 sau mai vechi, publicații care au avut circulație mai rară sau de care știe foarte puțină lume.

I. Reviste pentru adolescenți:
1) "Bravo";
2) "Popcorn"
3) "Salut" (inițial a lui George Mihăiță - cred că a fost prima revistă de genul din perioada post 1989);
4) "Liceenii", care s-a despărțit apoi din cauza certurilor din redacție în "Clanul Liceenilor" și "Clubul Liceenilor". Avem un subiect despre: https://forum.softpe...vista-liceenii/
1) și 2) cred că se adresau parțial și persoanelor de până în 22-23 de ani. Nu le-am prea citit.

II. Muzică:
1) "Melos";
2) "Remix";
3) "Vox Pop-Rock" (cred că inițial avea format ziar);
4) "H.M.M." ("Heavy Metal Magazine")
5) Cele de la punctul I. acoperau și teme muzicale. În special I.1) și I.2)

III. Cinema:
1) "Noul Cinema" (fostă "Cinema"). Apărută până prin 1997 sau 1998.
2) A existat cumva "Pro Cinema"?

IV. Modă
1) A existat prin 1990 o revistă "Ana Gabriela" (cred că a avut maxim 3 numere);
2) "Burda" (varianta în Română);
3) Am văzut pe okazii una "Pulli" (fără glumă, dacă vreți să vedeți că nu fac mișto, caut poza prin computer);
4) Știți de altele... că "Moda" și-a încetat aparația în 1989 se pare

V. Arhitectură și decor domestic:.. știu doar de "Arhitectura" (revistă cu tradiție), deși parcă una din alea cu "Casa" în denumire a apărut și pe atunci;

VI. Transporturi:
1) A existat "Revista căilor ferate";
2) Parcă Uniunea transportatorilor din România a scos ceva;
3) "Autoturism" a mai apărut;
4) "Auto Pro" -  care a scos și cataloage (am unul);
5) "Auto-Piața";
6) Mai erau și altele, dar nu le mai țin minte. Încerc să-mi aduc aminte cum se numea aceea de avea și rubrică retro. Mi le-a aruncat mama după ce mi-am chinuit să le cumpăr în perioada liceului    :(

VII. Telecomunicații:
"Telecom România"
Mai știți și altele?

VIII. I.T.
1) "Byte" România (am salvat multe de la distrugere, am păstrat câteva)
2) "Chip".

IX. Tehnică la modul general
1) "Știință și tehnică";
2) "Tehnium"
ambele originale din comunism.

Cam la asta mă gândesc acuma.
Mă mai interesează din domeniul comerț (poate arată interioare magazine), fotografie (mai ales partea tehnică), poligrafie.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Revistele poligrafice au fost (sunt) cu circuit inchis din motive evidente: nu aveau cui sa vanda. Desi am facut liceul Poligrafic, in liceu se tiparea o revista (cu ajutorul colegilor de la Profesionala), dar am cumparat un numar si dupa nu m-a mai interesat (nu ma pasionau subiectele abordate), plus pretul de 10-15 lei (destul de mare prin 2004, dar revista era destul de groasa si hartia folosita era net superioara "concurentei"). Cred ca o mai am pe undeva pe la ai mei (sper).

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai utat de "Luminita", "Arici pogonici", "Cutezatorii"... precis ai colectiile complete.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Mai erau si Infractorul, Infractoarea Mov, Academia infractorilor etc :P

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
La muzică mai era Rocker, scoasă de Doru Ionescu, care face și acu emisiuni de profil la TVR.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

 Pololica, on 21 decembrie 2020 - 08:50, said:

Revistele poligrafice au fost (sunt) cu circuit inchis din motive evidente: nu aveau cui sa vanda. Desi am facut liceul Poligrafic, in liceu se tiparea o revista (cu ajutorul colegilor de la Profesionala), dar am cumparat un numar si dupa nu m-a mai interesat (nu ma pasionau subiectele abordate), plus pretul de 10-15 lei (destul de mare prin 2004, dar revista era destul de groasa si hartia folosita era net superioara "concurentei"). Cred ca o mai am pe undeva pe la ai mei (sper).

Eu eram curios dacă au existat şi în anii '90.
În perioada comunistă a existat în perioada 1963-1974 o revistă numită "Poligrafia" (în 1974 au închis mai multe publicaţii, revista "Moda" s-a comasat cu "Modern" şi "Moda" a avut aparaţie semstrială în loc de trimestrială). Mă gândeam că poate cineva a reîncercat în anii '90.
Fie şi cu circuit închis, dar măcar să aflu cum se numea dacă a existat, pentru a şti ce să caut.

 rumegus, on 21 decembrie 2020 - 10:59, said:

Ai utat de "Luminita", "Arici pogonici", "Cutezatorii"... precis ai colectiile complete.

Alea erau pentru copii. Dar mai apăreau în anii '90?
Nu am nici un număr...

#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Ce legatura are cu subiectul "Istoria Radio-TV" ?

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, eu l-am deschis pe aria Istorie, dar cineva din staff-ul forumului l-a mutat aici.
Later edit: sper să se îndeplinească dorinţa de aici: https://forum.softpe...colthul-presei/
Ca să nu fiu total off-arie, cam ce publicaţii cu programe TV existau la noi în anii '90 afară de:
1) "Panoramic Radio-TV";
2) "Pro TV Magazin";
3) "Tele Cablu";
4) "Tv satelit".

Edited by RODigitalum-megafanro, 24 December 2020 - 02:14.


#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
TV Mania.
Jurnalul National.
Ecran magazin.

#10
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 06.09.2010
Într-adevăr Pro Cinema a existat, era editat de Mediapro.

La programe TV cele mai bune erau TV Satelit (bilunar) și TV Cablu (săptămânal) editate la Cluj, inițial pe hârtie de ziar, alb-negru, dar cu difuzare cam precară, erau numere care nu ajungeau la Iași (mai ales TV Cablu cu o apariție mai scurtă, nu l-am văzut pe nici o tarabă în Iași, doar într-un reportaj la TV din alt oraș, când plimba operatorul camera pe o tarabă cu ziare. Ulterior TV Cablu și-a schimbat numele în TeleCablu (din câte mi-aduc aminte cu o gaură în apariție). După care au fost vândute ambele către Ringier care edita TV Mania, și a păstrat doar TV Satelit, și care le-au distrus complet.

Mai era o revistă Oblique magazin.

Edited by Ovidiu333, 24 December 2020 - 18:44.


#11
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Mai era și ceva TV Story prin 2003.

Pe partea de sport se edita revista Prosport Magazin, deținută de Media Pro. Era o revistă săptămânală, cu un conținut diferit de ziarul cotidian cu același nume.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Am cumparat anui de zile TV Mania. Imi placea, erau chestii diverse legate de tot ce misca in televiziune: emisiuni, vedete, dar si sport, muzica, etc. Mai era si cate o caricatura a lui Terente :sic!), rubrica :e de la ei" cu balbe de la TV etc. Apoi n-am mai luat-o de prin 2008, de cand am trecut la Dolce DTH si am avut EPG pe receiver. Dar din cate am inteles, s-a dus in cap si TV Mania, la fel ca televiziunea romaneasca.

#13
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 pufonel, on 25 decembrie 2020 - 22:54, said:

Am cumparat anui de zile TV Mania. Imi placea, erau chestii diverse legate de tot ce misca in televiziune: emisiuni, vedete, dar si sport, muzica, etc. Mai era si cate o caricatura a lui Terente :sic!), rubrica :e de la ei" cu balbe de la TV etc. Apoi n-am mai luat-o de prin 2008, de cand am trecut la Dolce DTH si am avut EPG pe receiver. Dar din cate am inteles, s-a dus in cap si TV Mania, la fel ca televiziunea romaneasca.
Mai era și o rubrică cu niște ecrane TV (capturi), unde comentau diverse emisiuni TV din săptămâna premergătoare apariției revistei.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpufonel, on 25 decembrie 2020 - 22:54, said:

Am cumparat anui de zile TV Mania. Imi placea, erau chestii diverse legate de tot ce misca in televiziune: emisiuni, vedete, dar si sport, muzica, etc. Mai era si cate o caricatura a lui Terente :sic!), rubrica :e de la ei" cu balbe de la TV etc. Apoi n-am mai luat-o de prin 2008, de cand am trecut la Dolce DTH si am avut EPG pe receiver. Dar din cate am inteles, s-a dus in cap si TV Mania, la fel ca televiziunea romaneasca.

Am mai cumpărat eu azi. La programul de week-end prezentările se întindeau pe 2 pagini. Acum doar pe una. Tiraj: 39.000 exemplare.
Azi seară zic că până la urmă să mă duc la un magazin. La dus cu tramvaiul (1 staţie), la întors, pe jos, ca să nu mai traversez spre tramvai. Pe marginea Şos. Mihai Bravu ceva lucruri scoase dintr-o locuinţă. Hopa, o revistă, pare veche. Mă uit, din 2004 (am văzut ulterior că Decembrie). Revista cu programe tv se numea "Oblique" (aşa se scria, că de citit se citeşte "Oblic") şi era cică distribuită gratuit de cei de la "Astral" (fiind revista lor). E la mine acasă, că doar nu o lăsam acolo. Oricum, interesantă lectura: mi-am amintit de unele chestii, am uitat că Naţional Carbo Tv exista pe atunci, idem că se difuzau unele seriale.

Edited by djl, 13 May 2022 - 22:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate