Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Laptop 2000-2500lei plus un sfat doua inainte de a cauta un anume tip de laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
drLobes

drLobes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2020
Am un laptop Dellde vre-o 5 ani si e pe moarte, de doua zile nu mai pot sa bootez de pe SSD iar de pe live USB dureaza 5-10 minute pana se incarca.
As pune la bataie un 2000 maxim 2500lei pentru un laptop nou, dar pe al meu am un SSD NOU(Samsung de 3luni) de 512GB si 8GB RAM, in banii astia nu am prea vazut laptopuri sa aiba si SSD macar un 215Gb si minim 8GB RAM.
   merita riscul sa iau un laptop nou mai ieftin cu HDD si eventual doar un 4-8GB RAM dupa care sa-i fac upgrade cu SSD-ul meu de 512Gb si ceilalti 8GB de RAM?(pierd garantia)
   Nu iau laptopul pentru jocuri dar vreau sa pot vedea pe el un film de o calitate mai buna si eventual sa pot face putina editare video ca amator. IMPORTANT este sa aiba tastatura numerica si ecran cat mai marisor 15.6"+. In prezent il am pe asta care vad ca e disponibil si astazi, dar speram ca dupa 5 ani de zile sa pot gasi ceva mai bunisor la banii astia, nu tot o vechitura ca al meu.

   Sunt pregatit sa ofer un bonus consistent pentru cine ma va ajuta pana la capat sa fac o alegere buna!!! Multumesc!

#2
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
problema e cu aia 8GB de RAM ca sunt DDR3 iar laptop-urile noi se vand cu memorie DDR4 ... deci nu se potrivesc
eu as incerca totusi sa pun de proba in Dell-ul ala un HDD 2,5" pe care sa instalez un Windows, sa vad daca este mort laptopul sau are SSD-ul probleme (sau Windows-ul de pe el)

#3
drLobes

drLobes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2020

View Postmarco71, on 16 decembrie 2020 - 23:57, said:

problema e cu aia 8GB de RAM ca sunt DDR3 iar laptop-urile noi se vand cu memorie DDR4 ... deci nu se potrivesc
eu as incerca totusi sa pun de proba in Dell-ul ala un HDD 2,5" pe care sa instalez un Windows, sa vad daca este mort laptopul sau are SSD-ul probleme (sau Windows-ul de pe el)
HDD-ul avea ceva probleme, de asta mi-am luat un SSD nou acu vreo 3 luni, da-o naibii nu avea cum sa fi crapat asa repede.
Am vrut sa fac un BIOS update pentru ca nu-i facusem niciodata si nu ma lasa acum, imi dadea power test fail, bateria era fortata in slot si ori nu facea contact or facea un scurt ceva. Am pus bateria corect si am facut update-ul, cu Arch pe SSD in 7-8 secunde sunt la login screen, n-am mai folosit windows de aproape un an de zile.
Acu ori bateria ori update la BIOS ori ambele au rezolvat problema. Am un laptop vechi de 5 ani (care vad ca pe emag se vinde la acelasi pret ca acum ani) functional, cu SSD de 512 si RAM 8GB, are si video dedidact, tocmai ce am salvat vreo 5-600 de euro.
   Oricum multam pentru sfat, tu ce pinguin folosesti?

#4
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Ai putea merge pe un laptop ASUS M509DA cu procesor AMD Ryzen 3 3250U pana la 3.5GHz, ecran de 15.6" Full HD, 4GB memorie RAm cu posibilitatea de upgrade cu o placuta de 8GB, avand un total de 12GB memorie RAM .. placuta de 4GB fiind sudata pe placa de baza, 256GB SSD stocare, placa grafica integrada AMD Radeon Graphics, aspect si constructie buna si cantareste 1.9kg !
https://www.emag.ro/...2/pd/DZ54G3MBM/

#5
drLobes

drLobes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2020
M-am fost uitat si eu la el, dar mi se par cam slabut pentru banii astia si cum a spus Marco mai sus probabil nu o sa pot lua memoria ram de la al meu sa o pun pe alt laptop mai nou. Am reusit ieri sa rezolv problema cu laptopul curent si momentan cred ca o sa arunc banii pe altceva, un laptop nou care nu e cu mult mai bun fata de ce am deja nu face sens.

Multumesc pentru mesaj!

Edited by Dany_Darke, 17 December 2020 - 13:11.


#6
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

drLobes said:

   Oricum multam pentru sfat, tu ce pinguin folosesti?
cu placere ... eu pe laptop-uri am avut intotdeauna debian sau derivate (debian sid, sidux, siduction, aptosid, debian wheezy); acum am devuan (fork de debian fara sistemd)

Attached Files



#7
drLobes

drLobes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2020
Oh si tu esti against systemd? Eu sunt inca noob, abia anul asta am incepu cu Linux Mint, apoi Manjaro si acum ArchLabs cu Openbox, nu cred ca-l mai schimb, sunt foarte multumit, systemd nu m-a deranjat cu nimic pana acum.
[ https://imgur.com/atXxb29.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
best-buy la 2500 lei, tinand cont de specificatii si suma

#9
drLobes

drLobes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2020
Chiar arata bine pt banii astia, faptul ca are DDR4 si procesor mai bun compenseaza ca are placa grafica mai slaba decat ce am eu pe Dell-ul de mai sus? Sau ma insel?
Multumesc.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
se pare ca te inseli. vezi in link poz. 426 vs 439
https://www.notebook...List.844.0.html

#11
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

drLobes said:

Oh si tu esti against systemd?
eu sunt mai veteran, asa, linuxist de 20+ ani ... si bunic in IT :D
adept al filosofiei KISS (Keep It Small & Simple), mai ales in Linux, nu mi-au placut niciodata chestiile umflate, complexe a.k.a. 'bloat'

#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Nu as cumpara de pe site-ul ala nici picat cu ceara...a auzit cineva de ei?

#13
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Bugetul este foarte mic pentru un ecran IPS, cu LED ai cateva variante intre 2700-3000 iar TN-uri gasesti gramada cu tot ce vrei in bugetul tau.
Modelul prezentat in oferta bsp este 2900 la emag, deci pretul este cel real.
La banii astia 2000-2500 eu as lua un X1 cu garantie 2-3 ani , refurbished.
Nu este o perioada propice achizitiei de dispozitive IT, poate undeva prin Februarie.

Edited by SSpantzer, 19 December 2020 - 08:38.


#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006

View Postraducut123, on 18 decembrie 2020 - 21:20, said:

Nu as cumpara de pe site-ul ala nici picat cu ceara...a auzit cineva de ei?
Eu am cumparat, pe firma, 2 laptopuri si 3 desktopuri, la interval de 6 luni intre achizitii. Au livrat in mai putin de 24 de la plasarea comenzii, raspund la telefon rapid, au gasit solutii la solicitarile mele legate de configuratii si licente.

Bagati banii in buzunarul vanzatorilor cunoscuti, care deja fac monopol si va vand la supra-pret aceleasi produse pe care le puteti cumpara si de la firme mai mici, care ce sa vezi, de mute ori ofera servicii post-vanzare mai bune - pentru ca nu-si permit sa ramana fără business din cauza unei erori sau neglijente.

Edited by nei-k, 19 December 2020 - 08:48.


#15
drLobes

drLobes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.12.2020
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, momentan voi amana achizitia, am rezolvat problema cu laptopu curent si nu mai este o urgenta dar ceva tot o sa-mi cumpar in prima jumatate a anului urmator. Ma gandesc foarte serios chiar sa achizitionez un desktop unde as avea mai multe variante de configuratii si upgrade pe viitor se face mult mai usor si mai ieftin.

View Postmarco71, on 18 decembrie 2020 - 20:40, said:

eu sunt mai veteran, asa, linuxist de 20+ ani ... si bunic in IT Posted Image
adept al filosofiei KISS (Keep It Small & Simple), mai ales in Linux, nu mi-au placut niciodata chestiile umflate, complexe a.k.a. 'bloat'
Sincer tot timpul am crezut ca, KISS inseamna "keep it simple stupid", probabil am citit un thread facut in gluma pe reddit.
Nici eu nu sunt fan bloat, chiar daca sunt pe Linux doar de cateva luni am trecut destul de repede de la DE la WM chiar daca e Openbox(nu ma pot obisnui deloc cu tilling wm plus ca am si ecranul destul de mic). Spre ex. n-am nici un icon pe desktop, n-am nici un meniu de start, ca si launcher folosesc doar Rofi si ala cu thema de la DMenu, browser folosesc cel mai mult QuteBrowser care merge doar din tastatura, destul de rar am nevoie de mouse pentru el. Masimt destul de bine in Arch, mi se potriveste, mai vreau sa fac o proba la CloverOS, un Gentoo mai pentru incepatori, ala chiar e NO BLOAT

Quote

No bloat
A CloverOS desktop just has OpenRC, fvwm, udev, agetty, dhcpcd and wpa_supplicant running.
Pest-free
Don't need systemd, pulseaudio, dbus, avahi or nls?
Neither does CloverOS.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate