Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

În secolul 21 operat ca în evul mediu

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postvictord36, on 15 decembrie 2020 - 16:06, said:

Cat ai dat la doctor ? cat la anestezist ? Acum stii raspunsul daca e posibil sau nu.Sanatate !
Anestezist a fost tot doctorul. Am vrut sa ii bag în buzunar 600 de lei și m-a refuzat. Asta am apreciat la el.

#38
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
fix la fel si eu, m-au taiat pe viu, anestezia nu prindea oricum, era puroi cat un pepene
doar fundul il aveam pe masa, restul corpului era sub masa, urland printre picioarele asistentelor care ma tineau sa nu fug
simteam ca si cum mi-a infipt un pumnal in spate
m-a tarat maica-mea pana la taxi si 1 saptamana am luat doxacilina

#39
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postcarolinaherera, on 15 decembrie 2020 - 16:24, said:

fix la fel si eu, m-au taiat pe viu, anestezia nu prindea oricum, era puroi cat un pepene
doar fundul il aveam pe masa, restul corpului era sub masa, urland printre picioarele asistentelor care ma tineau sa nu fug
simteam ca si cum mi-a infipt un pumnal in spate
m-a tarat maica-mea pana la taxi si 1 saptamana am luat doxacilina
Ti-au dat drumul acasă, imediat după operatie? Pe mine ma țin în spital. Cica sa vadă dacă apar complicații. A băgat o drena in rana si cica nu plec pana nu o scoate!

#40
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Fereasca Dumnezeu, e horror ceea ce spui dumneata aici.
Am avut si eu aceeasi afectiune si m-am operat cu anestezie in coloana acum multi ani, n-am avut nicio problema.

#41
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
da, m-au drenat, m-au pansat si valea, chiar daca inca mai aveam dureri ( dar nu ca alea cand a infipt cutitul)
sunt din Bucuresti, daca are vreo relevanta...

#42
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostVOC, on 15 decembrie 2020 - 15:55, said:

La modul serios, am mari dubii că s-a întâmplat aşa cum povesteşte iniţiatorul. Părerea mea...

Femei puternice, n-am ce zice...
Mai ales aia care il tinea si de picioare si de cur. Cred ca il tinea doar cu o mana, cu cealalta dadea mesaje pe telefon sau isi facea selfie-uri.

#43
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

View PostMagicwisewolf, on 15 decembrie 2020 - 16:33, said:

Femei puternice, n-am ce zice...
Mai ales aia care il tinea si de picioare si de cur. Cred ca il tinea doar cu o mana, cu cealalta dadea mesaje pe telefon sau isi facea selfie-uri.
si pe mine tot asa, medicul baga cutitul si 2 asistente ma tineau de picioare

#44
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Eu unul nu am nimic cu medicul. Daca mai stăteam făceam fistula anala, sau se împrăștia infectia in corp. Faptul ca am făcut febra era un semnal de alarma. Iar în coloana nu am făcut niciodată. Probabil la astia mai pufoși, o fi mai dificil de făcut.

#45
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostXL700VA, on 15 decembrie 2020 - 16:17, said:


Ai dreptate, abcesul e rezolvat. Cica in doua trei săptămĂąni sunt refăcut.
Dar crede-ma ca dureri au fost! Daca știam ca a făcut ser fiziologic nu Ăźl lasam sa taie ....

Dar te cred că au fost dureri.
Vezi, tocmai de aia nu ti a spus, ca nu îl lăsai să taie. Si iar amânai cine stie cât.
Să ne înțelegem, nu spun că asta e normalitatea.
Doar că interventia chirurgicală era minoră iar fără ea erau riscuri de complicații. Așa că a decis să suferi nițel si să te faci bine.
Cheama l pe om la un pahar, zi i mulțumesc si vezi ți de treabă.

Ce rost are să o dam în politică ? Schimbarea e necesară si trebuie să fie profundă, dar asta e altă discuție.
Il dai pe acel medic in judecată si rezolvi ce ? E vina lui că n a avut anestezic ?
Omul a fost de buna credință si a ales să facă ce era bine pt tine pe termen lung cu prețul unor dureri pe termen scurt.

#46
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostMagicwisewolf, on 15 decembrie 2020 - 16:33, said:

Femei puternice, n-am ce zice...
Mai ales aia care il tinea si de picioare si de cur. Cred ca il tinea doar cu o mana, cu cealalta dadea mesaje pe telefon sau isi facea selfie-uri.
Erau niște zdrahoane trecute de 50 de ani, nu mai făceau selfiuri! Mi-ar fi plăcut sa ma tina o tinerica de 25 de ani ... dar asta e, nu am avut bafta.

View PostCovertTwo, on 15 decembrie 2020 - 16:38, said:



Ce rost are să o dam în politică ? Schimbarea e necesară si trebuie să fie profundă, dar asta e altă discuție.
Il dai pe acel medic in judecată si rezolvi ce ? E vina lui că n a avut anestezic ?
Omul a fost de buna credință si a ales să facă ce era bine pt tine pe termen lung cu prețul unor dureri pe termen scurt.
Asta am spus și eu. Nu am acuzat medicul. Dar sistemul e de vina. Spitalele trebuiesc dotate. Si nu prea se face mare lucru.

#47
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostXL700VA, on 15 decembrie 2020 - 16:15, said:

Medicul  nu a avut nici o vina. Ba chiar s-a purtat frumos cu mine. Dar nu a avut cu ce. Mi-a explicat clar ca la greutatea mea, mai precis la grăsimea mea, e riscant sa fac anestezie în coloana. Anestezistul trebuie sa nimerească cu acul fix intre vertebre, si daca ești gras e dificil. Si atunci apar complicații! De aceea a ales sa facă asa. A spus ca dacă era ceva mai complicat, nu ma opera.
De vina sunt cei care nu aprovizionează spitalele. Medicii încearcă sa facă tot ce pot.
Sa mai spun ca m-a refuzat cand am vrut sa ii dau mita? Asta chiar am apreciat la el.

Pai cu atat mai mult, omul ti-a facut bine cu ce a avut la indemana.
Nu e normal ce s-a intamplat, dar, e de apreciat ca a reusit sa te faca bine cu mai nimic la indemana. Doar cu talentul lui, un bisturiu si niste ata si pansament.
Totusi, nu inteleg de ce nu ti-a zis sa te duci sa cumperi tu xilina. Putea sa iti faca reteta, sa te duci la farmacie sa cumperi, te intorceai cu sacosica si iti administra anestezicul.
O fi considerat ca e urgenta si a vrut rezolvare pe loc, sau o fi crezut ca nu te mai intorci...
Bine ca s-a terminat cu bine si ai nimerit pe mainile unuia priceput.

#48
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postcarolinaherera, on 15 decembrie 2020 - 16:32, said:

da, m-au drenat, m-au pansat si valea, chiar daca inca mai aveam dureri ( dar nu ca alea cand a infipt cutitul)
sunt din Bucuresti, daca are vreo relevanta...

Pai ce sa ți mai facă, să te mângâie pe creștet ? 😁
Problema medicală era rezolvată.

#49
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostCovertTwo, on 15 decembrie 2020 - 16:43, said:

Pai ce sa ți mai facă, să te mângâie pe creștet ? ��
Problema medicală era rezolvată.
Pe mine inca ma mai tin in spital. Cica pana scot drena.

#50
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Vezi, mai empatici aia ai lui Flutur, ăștia de la București sunt mai expeditivi :)

Edited by CovertTwo, 15 December 2020 - 16:49.


#51
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Chiar, o sa întreb mâine doctorul, de ce nu m- a trimis sa cumpăr. Si eu sunt curios ce va spune ...

#52
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Asta am spus si eu pe un alt topic ca nu stiu pentru ce platim o gramada de bani pentru sanatate .
In ultimii 4 ani pentru o persoana din familie internata destul de des , la fiecare spitalizare mi se dadea lista cu ce medicamente sa cumpar inclusiv anestezice .
Deci medicamente de acasa , mancare de acasa , inclusiv de cateva ori asternuturi de acasa , dar spaga voiau toti .

#53
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostXL700VA, on 15 decembrie 2020 - 16:50, said:

Chiar, o sa întreb mâine doctorul, de ce nu m- a trimis sa cumpăr. Si eu sunt curios ce va spune ...

pt ca ar fi fost la fel dar un pic diferit deoarece te-ar fi durut dar cu xilina de la tine !!!! ... limita de durere este depasita si cu xilina si fara la o operatie "pro funda" :( ...

În secolul 21 operat ca în evul mediu
"Deci in 2020, spitalele nu au xilina si operează ca in evul mediu. Am trăit pe propria piele ... Fara cuvinte. Înnebunesc, gandindu-ma ce dureri am avut. Cum e posibil? Spitalul lui Flutur?"


...si tot pe acolo era ...parerea mea.

#54
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
Oare nu urlai de frica iar medicul sa te scoata din rahat sa nu rada toti de tine a zis ca te-a operat pe viu ca sa pari un barbat adevarat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate