Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

ski Romania 2020-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
Unde merita sa mergem la ski in Romania anul acesta avand in vedere ca in afara s-ar putea sa fie dificil din cauza COVID?

Daca aveti sugestii de statiuni care merita, de cazari unde ati fost si v-a placut...

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mi se pare mie sau traiesti pe o alta planeta ?
Despre cazare este inutil sa vorbim - e la ghici
Poate e deschis ... poate nu
Daca e deschis probabil ca vor fi o gramada de restrictii
Cat despre statiuni ... sigur te-ai nascut in Romania ?
Ranca
Azuga
Straja

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Poiana Brașov are cele mai multe și variate pîrtii. E nasol că sînt multe zile prea călduroase și se fleșcăie zăpada.
Sinaia are și ea pîrtii mișto, dar e ceva mai dependentă de vreme. Aici e mai nasol riscul de vînt, decît cel de căldură.
Pe lîngă Cluj pare interesant la Mărișel, dar nu am fost. Însă pare singurul loc de pe lîngă Cluj unde e mai mult de o (una, 1) pîrtie.
Ce e nasol la noi e că nu poți fi sigur din timp, tre să mergi exact cînd auzi că sînt condiții bune de schi, ai auzit, ai plecat a doua zi.

#4
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Oficial e deschis, la TV apare ca hoteluri sunt full de rezervari, dar in practica iti spun sincer ca situatia e deplorabila. Majoritatea pensiunilor sunt goale, n-au rezervari, iar in cazul partiilor exista toate sansele ca in apropierea Craciunului sa se decida inchiderea lor.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Naijax, on 14 decembrie 2020 - 11:03, said:

Mi se pare mie sau traiesti pe o alta planeta ?
Despre cazare este inutil sa vorbim - e la ghici
Poate e deschis ... poate nu
Daca e deschis probabil ca vor fi o gramada de restrictii
Cat despre statiuni ... sigur te-ai nascut in Romania ?
Ranca
Azuga
Straja

 Thuraya_123, on 14 decembrie 2020 - 11:41, said:

Oficial e deschis, la TV apare ca hoteluri sunt full de rezervari, dar in practica iti spun sincer ca situatia e deplorabila. Majoritatea pensiunilor sunt goale, n-au rezervari, iar in cazul partiilor exista toate sansele ca in apropierea Craciunului sa se decida inchiderea lor.
toate cazrile sint deschise si asteapta turisti cu bratele deschise.am fost cazat tot anu, lunar am facut cate o iesire.singura incertitudine e ca risti sa se schimbe regulule sau sa te infectezi.In rest, la cum arata, slabe sanse de noi restrictii nationale anul asta, la hotel/pensiune poti sa te protejezi lejer de infectare, iar daca cumva se carantineaza localitatea unde locuiesti, tre sa minti ceva pe declaratie ca sa iesi.
@thuraya in statiuni sa stii ca gradul de ocupare e destul de mare, si pe langa asta, pentru turisti e ok daca pensiunea nu are prea multi clienti.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nu inchid partiile?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Dupa experienta de anul trecut, cand coboram in 10 minute si stateam la coada 30-40 de minune, ca pinguinii la Cota 2000 sau la Azuga, mie mi s-a luat, mai ales de ideea de a sta claie peste gramada la coada de la teleski, gondola, telescaun etc

Si sa il vad eu pe ala care poarta masca!

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Aia e beleaua, mai ales în weekend și vacanță. Aglomerația. Și la coadă, dar și pe pîrtii. Nu e nicio plăcere. Iar cozile probabil vor fi mai mari dacă se limitează capacitatea telescaunelor, gondolelor, cabinelor.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu este zăpada încă pe pârtiile joase....

Bursul: de ce s-ar inchide partiile ? .... sunt in aer liber doar.
iar oamenii care aleg sa merga la partie de obicei sunt muuuuuuult mai sanatosi ca basinosii care stau numai in fata calculatorului.
Provocare ? :)))

Edited by Mihai_3, 14 December 2020 - 12:21.


#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 Mihai_3, on 14 decembrie 2020 - 12:20, said:

Bursul: de ce s-ar inchide partiile ? .... sunt in aer liber doar.


Asa ...sa fie acolo la numar. Vorba ta, e bine cand stai la caldura in spatele monitorului, fara griji,cu bani,  sa le dai la altii comenzi si sa le pui restrctii.

Edited by sandu222, 14 December 2020 - 13:20.


#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Anul asta ne orientam pe schi de tura..

#12
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 abancor, on 14 decembrie 2020 - 11:36, said:

.
Pe lîngă Cluj pare interesant la Mărișel, dar nu am fost. Însă pare singurul loc de pe lîngă Cluj unde e mai mult de o (una, 1) pîrtie.

Mai e si Baisoara dar sunt execrabile ambele locatii , pline mereu de neam prost . In Romania trebuie sa fi masochist sa iti faci concediu la ski , atata prostime , manelisme si necivilizatie mai rar .

#13
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Eu skiez la Straja in fiecare iarna, mai ales ca e aproape de mine si imediat ajung.
Am fost si Sambata, foarte buna partia si vremea, probabil una dintre cele mai bune zi de ski din ultimii 3 ani, cel putin raportat la zilele prinse de mine.
Nu se sta mult la cozi, de obicei lumea a imprastiata pe toate partiile si eu ma orientez in functie de cum vad persoanele la coada, mai mult de 5-10 min nu am stat niciodata.
De cazare nu stiu ce sa spun, eu oricum sunt aproape si nu mi-am luat niciodata, mai mult de 1 zi nu pot sa stau.

Edited by eug3n92, 14 December 2020 - 21:59.


#14
AdrianMi

AdrianMi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2015
Salutari

Nu am fost nuciodata la Straja si as vrea sa incerc. Dar nu inteleg din schemele gasite pe net daca se poate ajunge pe vf. Mutu folosind doar telescaunele sau e nevoie si de teleski. (eu merg pt snowboard si chiar ma bate teleskiul)

Asadar se poate ajunge pe vf. Mutu doar cu telescaunele?

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Da, partia mutu e accesibila cu telescaunul cam de 1-2 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate