Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Un site legat de istoria filmelor color de la "A.G.F.A."

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
"A.G.F.A.", firmă Germană cu tradiţie în domeniul chimic şi apoi foto a fost una dintre primele firme, altături de "Eastman-Kodak" care a scos peliculă color în sensul modern al tehnologiei. Mai existasaseră procedee color care foloseau doar un singur suport (nu era nevoie de 3 expuneri sau de un sistem de prisme care să separe culorile pentru a realiza 3 instantanee), dar difereau la procedură (nu am înţeles care era exact diferenţa).
Aşa că un Britanic a decis să dedice o parte din site-ul său trecutului acestei firme: https://www.photomem...Early_Agfa.html
Se pomeneşte uneoori şi de "OR.WO.". "OR.WO." e de fapt partea de "A.G.F.A." rămasă în Germania de Est (R.D.G.). Cum doreau să exporte în ţări capitaliste şi era coincidenţă de nume cu cealaltă firmă, au ales să se numească "ORiginal WOlfen".

Dacă mai navigaţi pe site, veţi găsi şi alte lucruri interesante.
Mi-e dor de culorile foto de altădată, pe care modernitatea nu mai e în stare să le reproducă decât cu modificări (adică post prelucrare, nu mai e ceva natural)      Posted Image

Edited by djl, 13 December 2020 - 21:20.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce parere ai despre Azo.....?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 13 decembrie 2020 - 21:20, said:

Mi-e dor de culorile foto de altădată, pe care modernitatea nu mai e în stare să le reproducă decât cu modificări (adică post prelucrare, nu mai e ceva natural)   Posted Image

Natural... Care-i mai natural intre doua filme color ce arata total diferit?

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Natural era că pentru a avea anume culori vii sau pline de viaţă, era îndeajuns filmul şi procesarea lui (dacă nu cumvai doreai ceva profesionist), nu trebuia să stai să faci editări după aia. Dar duse sunt vremurile alea    :(

View Postpasilla, on 13 decembrie 2020 - 21:40, said:

Ce parere ai despre Azo.....?

Acceptabile cele alb-negru. Am memorii pe aşa ceva. Am fost pozat şi varianta color, în anii '90... acceptabil, dar unul a luat viraj spre alabstru între timp.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Procesarea filmului era infinit mai complexa decat selectarea intr-un program: vreau sa-mi faci poza sa arate ca si cum ar fi fost trasa pe filmul X.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Era, dar şi rezultatul era frumos. Şi puteai deveni expert. Plus repet că era ceva natural.

#7
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Eu aveam laborator color acasă. Am scos poze și diapozitive color prin anii 80 pe tot felul de filme și AGFA, și Konika, și Azo. Toate erau cam la fel. Cel mai greu era sa mențin temperatura în laboratorul pe care mi-l amenajasem în baie. Si aveam și casete AGFA: Ferrocolor, Superferro și Ferrocrom. Mai erau și cele Metal dar dintr-alea n-am avut niciodată.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Da, color erau pretenţioase la temperaturi. Dar ieşeau bine?
Casetele Fero Chrom au fost mai rare.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 13 decembrie 2020 - 22:25, said:

Era, dar şi rezultatul era frumos. Şi puteai deveni expert. Plus repet că era ceva natural.
Cum dreq sa fie "ceva natural"? :w00t: Ce, filmele cresc in copaci? Chimicalele alea (revelatoare, fixatoare si mai stiu eu ce) se gasesc in vreun zacamant? Numai naturale si nepoluante nu erau procesele alea...

Asa, am facut si eu ceva foto la Clubuill eleevilor, si mi-a placut. Dar de aici pana la a deveni expert, mai e cale lunga. Mult mai mult m-a ajutat camera digitala (si acum telefonul) sa obtin poze faine.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdjl, on 13 decembrie 2020 - 22:25, said:

Era, dar şi rezultatul era frumos. Şi puteai deveni expert. Plus repet că era ceva natural.
si pe aparate digitale nu poti deveni expert?     :lol:

hai sa facem un test - tu faci o poza color pe film si eu una digitala. si vedem apoi care rezultat e mai ‘frumos’. te bagi?

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pot deveni şi în alea. Fac poze şi cu digitalul. Însă culori care nu-mi plac există şi la pelicula fotografică, deci nu e vorba strict de analogic versus digital.
pufonel , natural pentru că nu mai trebuie să prelucrezi ulterior. Pentru că e făcut de la început frumos.

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postdjl, on 13 decembrie 2020 - 22:38, said:

Da, color erau pretențioase la temperaturi. Dar ieșeau bine?
Casetele Fero Chrom au fost mai rare.
Casetele Ferrocrom erau gri și uzau capul de înregistrare dar aveau cea mai buna fidelitate și cel mai scăzut low noise.
Pozele ieșeau perfect dar temperatura de lucru trebuia menținută la +-0,1 grad. Mărirea o făceam cu un aparat Krokus color din comerț.

Edited by Testosteron, 14 December 2020 - 09:01.


#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 14 decembrie 2020 - 00:28, said:

... natural pentru că nu mai trebuie să prelucrezi ulterior..
Nu te obliga nimeni sa prelucrezi digitalul, poti sa il iei ca atare asa cum iese din camera.

View Postdjl, on 14 decembrie 2020 - 00:28, said:

...Pentru că e făcut de la început frumos.
Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!

Edited by crokodilu, 14 December 2020 - 11:17.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 14 decembrie 2020 - 00:28, said:

natural pentru că nu mai trebuie să prelucrezi ulterior.

Developarea = prelucrare. La fel cum nu te uiti la datele RAW neprocesate nu te uiti nici la filmul nedevelopat...

#15
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Dar era chiar mișto treaba cu developarea. Si cand vedeai ca-ți ies culorile alea superbe intr-o lume în care totul era gri era chiar de vis. Ce vremuri!

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTestosteron, on 14 decembrie 2020 - 13:19, said:

Dar era chiar mișto treaba cu developarea. Si cand vedeai ca-ți ies culorile alea superbe intr-o lume în care totul era gri era chiar de vis. Ce vremuri!
Pai stai sa vezi pe digital ce misto e, cand pleci de la fisierul ala tern nedebayerizat de valori fara nicio relevanta palpabila, setezi profilul si algoritmul, pui WB-ul, dai de butoane si slidere si iese minunatie de colori....iar daca nu iti place reiei procesul pana iti place, in doar cateva secunde.. Doar ca nu miroase ca procesul ala chimic, dar poti lua o sticluta asa de efect, aprinzi si un bec rosu ca sa fie imersiunea cat mai realista.

Edited by crokodilu, 14 December 2020 - 13:34.


#17
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postdjl, on 14 decembrie 2020 - 00:28, said:

Pot deveni și în alea. Fac poze și cu digitalul. Însă culori care nu-mi plac există și la pelicula fotografică, deci nu e vorba strict de analogic versus digital.
pufonel , natural pentru că nu mai trebuie să prelucrezi ulterior. Pentru că e făcut de la început frumos.
Poti sa setezi si aparatul digital sa-ti faca pozele dupa preferinte, sa atate "ca pe vremuri". Incepi prin a crea un WB custom pe temperatura de culoare pentru care erau setate si filmele color vechi (6400*C de ex.) si mai faci niste reglaje de contrast si saturatie de culoare pana iti place cum iese, dupa care iti ies pozele ca pe film, mai calde sau mai reci, in functie variatiile conditiilor de fotografiere vs cele de referinta. Folosesti si filtre optice pentru conversie de temperatura de culoare, daca nu vrei sa apelezi la prelucrarea digitala ulterioara. Posted Image

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
N-ar avea sens. Timpurile care au fost au avut farmecul lor. Pe vremea aceea dacă voiam poze trebuia sa developam. Acum n-ar mai avea sens.  În plus mie unul mi-a dispărut orice chef de a face poze. Atunci o poza color era ceva. Acum e o plictiseala în plus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate