Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

"Colectiv" - Cel mai bun documentar la European Film Awards

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Documentarul "Colectiv" a castigat premiul pentru cel mai bun film documentar la European Film Awards, "echivalentul" european al Oscarurilor.

https://www.european.../winner-current

Regizor: Alexandru Nanau

SYNOPSIS
In 2015, a fire at Bucharest’s Colectiv club leaves 27 dead and 180 injured. Soon, more burn victims begin dying in hospitals from wounds that were not life-threatening. Then a doctor blows the whistle to a team of investigative journalists. One revelation leads to another as the journalists start to uncover vast health care fraud. When a new health minister is appointed, he offers unprecedented access to his efforts to reform the corrupt system but also to the obstacles he faces. Following journalists, whistle-blowers, burn victims, and government officials, CCOLLECTIVE is an uncompromising look at the impact of investigative journalism at its best.

In Romania e disponibil pe HBO/HBO Go.

Edited by utopium, 13 December 2020 - 19:10.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Daca s-ar face un documentar despre toate cacaturile care se petrec in Romania, ar uita lumea de Hollywood

Off-topic : l-am vazut in urma cu cateva saptamani pe HBO si altceva decat sa ma enervez nu am facut.
meanwhile , piedone e iara primar (si nu incepeti cu "ce vina are el") .. nu sunt din Bucuresti , but still .

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
E un documentar bun, dar nu pot sa-mi dau cu parerea daca merita sau nu premiul pentru ca nu le-am vazut pe cele cu care concura ... dar pentru industria romaneasca de film e bine ca reuseste sa ia periodic premii importante (Ursul de Aur, Ursul de Argint, Palme d'Or, Un Certain Regard, FIPRESCI, acum EFA, etc)

#4
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
Sincere felicitări lor! (celor care au produs și s‑au ocupat de documentar)

#5
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Si au reformat o branza.

Este absolut cinic si josnic cum a fost speculat acest eveniment in mod politic.
Daca facem comparatie cu ce s-a intamplat luna trecuta la Piatra NEamt, si deja s-a uitat.
Si aici eram intr-un spital, nu la nu stiu ce concert cu muzica desantata intr-o spelunca unde s-au dus aia de bunavoie.

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postaxisborn, on 13 decembrie 2020 - 20:24, said:

Si au reformat o branza.
Erau 10 paturi pentru marii arsi (adulti) in Romania cand a fost Colectivul ... acum sunt 28. In 2015 erau doar in Bucuresti, acum sunt in 4 orase din tara ... plus altele sunt in constructie (se va ajunge la vreo 200 de paturi). In plus procedura de trimitere in strainatate a pacientilor care nu pot fi tratati in Romania e acum mult simplificata, se aproba in 2 ore trimiterea in strainatate. Iar multe locuri nu au mai primit autorizatie de functionare/au fost inchise daca nu corespundeau normelor in urma Colectiv.

Deci totusi ceva s-a intamplat.

In rest, scurt circuite si incendii se vor intampla inca multa vreme in institutiile statului/spitale, va dura inca 20 de ani pana va ajunge infrastructura statului la nivelul la care trebuie ... nu ai de unde sa scoti peste noapte bani sa renovezi/modernizezi din temelii spitalele din Romania. Iar privatii sunt si ei acum mult mai atenti la normele de incendiu, pentru ca altfel nu primesc autorizarile necesare.

Edited by utopium, 13 December 2020 - 21:12.


#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
eu am remarcat niste afise in geam cum ca stabilimentul respectiv nu are autorizatie, nu ca au fost inchise! ar trebui inchise multe scoli, spitale si institutii de stat, daca s-ar lua in serios normele respective, norme care sint facute intentionat inutil de complicate si aproape imposibil de rrespectat!
-in rest pompiereala, de ce ar fi nevoie de 200 de paturi care sa astepte marii arsi, citi sint concomitent in RO??? iar in cele 28 existente nu era niciunul liber pentru medicul trimis recent in strainatate?

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Din cate stiu inca sunt insuficiente paturi, pentru ca avem 600-800 de accidente grave/arsuri grave pe an iar spitalizarea e de lunga durata de obicei.

Eu stiu in Cluj mai multe cluburi care au fost inchise dupa Colectiv sau si-au restrans foarte mult activitatea.

#9
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020
L-am văzut și eu, foarte bine făcut,recomand.Arată și caracatița corupției, tot respectul pentru Tolontan că s-a ținut de subiect.E trist cum mureau în spitale supraviețuitori din Colectiv, care practic ar fi avut șanse să trăiască, au murit din cauza corupției...și acel ministru interimar al sănătății chiar mi s-a părut ok, dar din păcate nu prea avea ce face doar el cu echipa lui micuță înconjurat de rechini...oare ce se mai aude de el?

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Vlad Voiculescu ... teoretic ar trebui sa fie vice-primar in Bucuresti, dar e posibil si sa ajunga iar Ministru al Sanatatii ... depinde de negocieri.

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
"Filmul “colectiv” (2019, Alexander Nanau) a fost nominalizat la Oscar pentru două categorii – Documentar și Lungmetraj internațional."

Este primul film/documentar romanesc nominalizat la Oscar. Pana acum am mai prins doar odata lista scurta, cu "Dupa dealuri", in 2013.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate