Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Baterii fotovoltaice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
eu tiam zis ca e de 100ah . da tu nu citesti specificatiile .

acele testere auto nus neaparat auto ele supun bateriile la test fie ele de orice tip , tu trebuie sa stii sa interpretezi ce iti arata acul ala .

#38
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
In link scrie test 10s si 100A. In rest...

#39
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Testul la bateri se poate face si cu un consum c 01 timp de 10 ore e cel mai sigur.

#40
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

View Postvbn, on 19 decembrie 2020 - 12:54, said:

Testul la bateri se poate face si cu un consum c 01 timp de 10 ore e cel mai sigur.
Da, mi am cumpărat un wattmetru de 150 Amperi, asa m am gândit și eu sa fac, dar din păcate azi le am măsurat aveau 12.8 v și când am pus un consumator de 10 Amperi au scăzut la 11 v ceea ce nu este bn, mâine o sa le duc la garantie

Ma gandesc ca peste vreo 5 ani sa achizitionez o baterie de masina tesla din dezmembrari si sa o modific pentru fotovoltaic....poate cu litiu nu o sa mai am probleme

#41
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
daca au scazut de la 12,8 la 11 la un amperaj de 10a e nasol tare , garantie scrie pe ele , asta daca se poate .

#42
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

View Postmarius_vfp, on 20 decembrie 2020 - 21:09, said:

daca au scazut de la 12,8 la 11 la un amperaj de 10a e nasol tare , garantie scrie pe ele , asta daca se poate .
Maine le voi duce la Caranda de unde le am cumparat sa vedem ce spun ce i de acolo

#43
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
le pui la incarcat sa dea bine csnd le verifica si apoi sa le zici sa puna consumator pe ele .

#44
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

View Postmarius_vfp, on 20 decembrie 2020 - 21:14, said:

le pui la incarcat sa dea bine csnd le verifica si apoi sa le zici sa puna consumator pe ele .
Azi le am lasat la Caranda iar cei de acolo au spus ca le vor pune la incarcat pe un redresor ctek mxs7.0 ,iar dupa incarcare le vor face un test de performanta cu un consum de 10 A pe un wattmetru ca al meu sa vada cati Amperi pot extrage din ele
Credeti ca s ar merita sa mi achizitionez si eu un astfel de redresor ...eu am un ultimate speed de la lidl
Bateriile le folosesc pe un sistem fotovoltaic si ma gandeam ca la 6 luni sa le incarc cu un astfel de redresor

#45
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Este bun si cel de la Lidl, doar ca dureaza mai mult la baterii de capacitati mari.
Probabil ca tu le-ai descarcat prea tare si acum , puse  si incarcate constatnt si perioada corecta o sa-si revina, sau asa o sa te impacheteze.

#46
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

View PostXTH, on 21 decembrie 2020 - 12:20, said:

Este bun si cel de la Lidl, doar ca dureaza mai mult la baterii de capacitati mari.
Probabil ca tu le-ai descarcat prea tare si acum , puse  si incarcate constatnt si perioada corecta o sa-si revina, sau asa o sa te impacheteze.
ce la de la lidl sunt la fel ca cele de la Ctek?

#47
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Nu sunt la fel, dar sistemul si algoritmul de incarcare probabil sunt cam la fel.Bine, si difera curentul maxim, asta de Lidl parca are max 4Ah.

#48
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
Lidl: baterie de maxim 120Ah, face si ceva regenerare cu impulsuri, max 3.8A. Te ajuta la masina pana schimbi bateria.

Edited by edysun2007, 21 December 2020 - 15:38.


#49
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

View Postedysun2007, on 21 decembrie 2020 - 15:37, said:

Lidl: baterie de maxim 120Ah, face si ceva regenerare cu impulsuri, max 3.8A. Te ajuta la masina pana schimbi bateria.
Credeti ca s ar merita sa cumpar acel redresor cetek

#50
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View PostDanyelro6, on 21 decembrie 2020 - 12:06, said:

Azi le am lasat la Caranda iar cei de acolo au spus ca le vor pune la incarcat pe un redresor ctek mxs7.0 ,iar dupa incarcare le vor face un test de performanta cu un consum de 10 A pe un wattmetru ca al meu sa vada cati Amperi pot extrage din ele
Credeti ca s ar merita sa mi achizitionez si eu un astfel de redresor ...eu am un ultimate speed de la lidl
Bateriile le folosesc pe un sistem fotovoltaic si ma gandeam ca la 6 luni sa le incarc cu un astfel de redresor
daca sunt intrun sistem fotovoltaic nu vad de ce ar trebui sa le incarci separat , oricum ele se incarca in fiecare zi , numai sa ai si soare , daca le tii cu saptamanile descarcate si le dai 3 ore de soare sa stii ca nus incarcate suficient , chiar daca tensiunea pe ele zice ca sunt maxim .

#51
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
Cred ca daca sunt destinate utilizatii in sisteme fotovoltaice, trebuie folosite in sistem. Regulatorul solar cu algoritm bun adapteaza perioada de absorb functie de descarcare, astfel incat sa incarce complet, asta daca e soare. Tensiunea e doar un factor,  poate o lectura pe topicul de baterii/panouri/regulatoare solare ar ajuta.

#52
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

View Postmarius_vfp, on 21 decembrie 2020 - 20:45, said:


daca sunt intrun sistem fotovoltaic nu vad de ce ar trebui sa le incarci separat , oricum ele se incarca in fiecare zi , numai sa ai si soare , daca le tii cu saptamanile descarcate si le dai 3 ore de soare sa stii ca nus incarcate suficient , chiar daca tensiunea pe ele zice ca sunt maxim .
Cei de acolo mi au recomandat o incarcare la 6 luni cu un astfel de redresor chiar daca sunt pe un sistem fotovoltaic
La 6 luni cica este bine sa aiba o incarcare fluenta pentru exploatarea bateriilor la maxim ,d asta am intrebat

#53
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
da frate dar or sa te imbrobodeasca cu teste facute sa dea bine pentru ei . corect ar fi ca atunci cand incepi sa faci testul sa fii si tu de fata . Pui un consumator c0,1 pe ele si stai langa ea 2 ore , daca pica in cap sa se spele cu ele si sati dea altele,  daca tin ti le vor da inapoi .

#54
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018
Updete am fost sunat de cei de la Caranda si mi au spus ca bateriile au trecut de test au 118 ah respectiv 117ah
Mi au spus ca aceste baterii au memorie d aia s a intamplat chestia asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate