Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Titluri de stat - cumparate in 2016 de la BRD, pot sa le ridic de la BCR?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tudorionascu

tudorionascu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.10.2017
Am cumparat titluri de stat de la banca BRD Groupe Societe Generale in iulie 2016.

Pot sa incasez valoarea titlurilor de stat de la BCR in decembrie 2020?

Sau odata cumparate de la BRD, nu pot fi incasate decat tot de la BRD?

Ideea este in acel an, am cumparat titluri de stat atat de la BRD cat si de la BCR.

Diferenta intre cele 2 banci este ca cei de la BCR m-au sunat, m-au anuntat cand a venit scadenta si m-au ajutat in privinta incasarii ”dividendelor” obtinute in urma titlurilor de stat.

De la BRD nu am fost sunat, daca nu verificam in extrasul de cont, nici nu as fi stiut ca am acele titluri de stat cumparate.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Ce fel de titluri de stat, din ce emisiune (cod ISIN)? Cumva emisiunea Fidelis 2016? Ca daca nu, probabil sunt in custodia BRD si atunci la ei trebuie sa te duci.

La Fidelis 2016 agentul de plata a fost BCR, si in lipsa unui alt aranjament la ei trebuie sa te duci pentru a ridica banii. Insa in acest caz cand ai fost pentru titlurile subscrise prin BCR, presupunand ca si ele erau tot din emisiunea Fidelis 2016, ar fi trebuit sa iei toti banii pentru toate titlurile subscrise din acea emisiune.

Edited by sags, 08 December 2020 - 23:22.


#3
tudorionascu

tudorionascu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.10.2017

View Postsags, on 08 decembrie 2020 - 23:16, said:

Ce fel de titluri de stat, din ce emisiune (cod ISIN)? Cumva emisiunea Fidelis 2016? Ca daca nu, probabil sunt in custodia BRD si atunci la ei trebuie sa te duci.

La Fidelis 2016 agentul de plata a fost BCR, si in lipsa unui alt aranjament la ei trebuie sa te duci pentru a ridica banii. Insa in acest caz cand ai fost pentru titlurile subscrise prin BCR, presupunand ca si ele erau tot din emisiunea Fidelis 2016, ar fi trebuit sa iei toti banii pentru toate titlurile subscrise din acea emisiune.

Da, este vorba de Fidelis 2016.

Am cumparat si de la BCR, si de la BRD.

Pentru titlurile Fidelis 2016 cumparate prin BRD, agentul de plata e tot BRD ?

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
La Fidelis 2016 agentul de plata a fost BCR. Unul singur indiferent cate subscrieri ai facut si unde. Daca nu ai avut un alt aranjament, cand te-ai dus la BCR sa iei banii (dobanda si/sau capital investit) trebuia sa iei pentru tot ce ai subscris nu doar pentru ce ai subscris prin BCR.

Alt aranjament’, din ce mai tin minte, ar fi fost fie sa fi subscris printr-un intermediar (broker) cu care aveai contract de servicii de investitii financiare si atunci primeai banii conform acelui contract, fie sa fi comunicat Depozitarului Central contul unde vrei sa primesti platile facute de el si atunci primeai banii in acel cont (pentru tot ce se plateste prin Depozitarul Central, in particular nu mai aveai ce cauta la BCR sa ridici banii pentru o parte din titlurile subscrise din emisiunea Fidelis 2016). (Aici este posibil sa ma insel, ca au trecut ceva ani de-atunci.)

Deci de fapt ce ai facut la BCR? Ai ridicat ceva dobanda/nominal (ca Fidelis 2016 a avut scadenta prin vara lui 2018)? Suma respectiva nu cumva era pentru toate titlurile subscrise, indiferent de banca? Si in ce extras de cont ai vazut, acum, si ce anume, de ai dedus ca [mai] ai niste titluri de stat?

Edited by sags, 08 December 2020 - 23:51.


#5
tudorionascu

tudorionascu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.10.2017
Inseamna ca trebuie sa verific prin contractele pe care le am cu bancile.

Nici eu nu-mi mai aduc aminte foarte clar ce am facut acum 4 ani.

Suma incasata corespunde cu suma investita in Fidelis 2016.

Inseamna ca i-am pus pe cei de la BRD sa verifice degeaba daca mai am titluri de stat de incasat.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
BRD a facut parte din sindicatul de intermediere, parca asa imi aduc amnte. Deci la ei puteai sa te duci pur si simplu sa completezi formularul de subscriere, faceai plata, si gata, Fara alt contract. Daca a fost asa si la BRD si la BCR atunci titlurile subscrise in ambele locuri ajungeau puse impreuna si plata se facea ‘la gramada’. Din acest motiv ma intreb daca nu cumva cand ai fost la BCR nu ai luat de fapt banii pentru toate. Vezi cate titluri ai subscris, care a fost suma totala, dobanda tin minte ca a fost de 2,15%, si compara cu ce bani ai ridicat.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
LE: Vad ca ai completat mesajul (probabil in timp ce eu il scriam pe al meu). Insemana sa ai luat tot ce era de luatPosted Image, deci e ok.

#8
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View Posttudorionascu, on 08 decembrie 2020 - 23:36, said:

Da, este vorba de Fidelis 2016.

Am cumparat si de la BCR, si de la BRD.

Pentru titlurile Fidelis 2016 cumparate prin BRD, agentul de plata e tot BRD ?


BCR iti ia comisioane pentru subscrierea de titluri de stat Fidelis si daca "DA" ce procente ? c-as fi interesat sa iau si eu in decembrie acum daca apare iar Fidelis.

#9
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Decât să dezgropi threaduri, nu mai bine-i întrebi pe cei de la BCR?

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@silviu99: Vad ca ai intrebat, si ai si primit deja raspuns, pe topicul dedicat titlurilor de stat.

Oricum, emisiunea Fidelis din 2015 si cea din 2016 la care se refera acest topic sunt cu totul altceva decat Fidelis ‘pe stil nou’, cele curente, si conditiile de subscriere/ tranzactionare/ etc difera foarte mult. Aceasta face ca intrebarea ta sa nu fie on-topic aici si orice raspuns primit de la cineva care stie doar de Fidelis 2016 sa nu poate fi cel corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate