Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Mucegaiul- si dezumidificator Apartament mic si rau

  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posteiffel, on 08 decembrie 2020 - 12:21, said:


Pai zici ca e bloc reabilitat - n-ar trebui sa mai fie problema cu diferenta mare de temperatura.


Fara suparare dar ala e frectie la picior de lemn.

Am luat eu acum vreo 2 ani din asta cu pastile - exact ca in pozele puse de tine. S-a strans apa in jucarie ce-i drept, dar umiditatea a scazut doar cu 1-2% in incapere. Si nici macar nu era cine stie ce ca dimensiuni - 12mp.
Am scris foarte clar cum sa il foloseasca - bagat in dulap ca sa traga umiditatea din hainele proaspat spalate care desi par uscate cand le bagi in dulap, nu sunt. Folosesc in felul asta si sunt bune.
Nu sunt pentru camera ca daca iti trage cativa mililitri pe zi din camera consumi degeaba pastilele alea din moment ce un dez electric poate trage si cativa litri.

#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
@Duskgerman
"Discutia cu umeazeala nu este de la frig, sunt dracu case care nu sunt locuite si in care nu este umezeala, deci nu asa se pune problema.
Problema este umiditate, si cred ca intelegi ca principala cauza sunt termopanele, inainte de geamurile termopane aveam gemuri dalea de respirau, iesea umezeala.
Dupa ce a venit moda cu termopane a aparut umezeala ca nu se aeriseste sistematic, nu sunt montate bine si asa mai departe."

Atingerea punctului de roua presupune doua conditii - o diferenta de temperatura intre aer si o suprafata, in care suprafata e mai rece decat aerul si o umiditate relativa minima. Daca una din cele doua conditii nu e satisfacuta, nu apare condensul.

In casele vechi nelocuite nu e o problema pentru ca nu usuca nimeni haine, nu gateste nimeni, nu face nimeni mancare si nu respira nimeni acolo adica nu exista surse de umezeala iar temperatura aerul este apropiata de cea a peretilor deci chiar de-ar fi umiditate tot nu s-ar atinge punctul de roua.


https://ro.m.wikiped.../Punct_de_rouă

Legat de geamuri, niste "geamuri" proaste care nu se inchid bine sunt o metoda foarte ineficienta de a controla umiditatea. Asta tocmai pentru ca nu ai niciun control. Ele "isi fac treaba" si cand e nevoie si cand nu e nevoie.

Edited by underb, 09 December 2020 - 08:24.


#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,302
  • Înscris: 05.06.2002
Azi dimineata in camera unde am ventilatia cu recuperare de caldura:

Attached File  2673BA7D-2877-4154-8F68-14A6F40BA4AB.jpeg   186.56K   27 downloads

#40
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Nu am mai scris de un an. Solutia a fost asa la mine: am vorbit cu tamplarul meu, am lasat dulapul fara fund inspre perete si i-a pus doar niste "barne" de ranforcare, asa incat peretele se aeriseste prin dulapuri (oricum se umbla zilnic). Mi-am luat un dezumidificator mare electric si cateva aparate d-alea mici pt dulapuri (am testat alea mic in camere, let me tell you, sunt vax albina.
Si am gasit sursa majora a umiditatii: viata, in puii mei! Daca sta fii-mea in camera ei 3 ore fara sa aeriseasca creste umiditatea. Deci casele mici fac umiditate din respiratie in primul rand. Termopanele nu sunt chiar atat de user-friendly pe xat credeam eu...  So: yup.
Nu ma mir asadar, ca de cand cu pandemia si statul mai mult acasa a aparut priblema umiditatii din aer.... nu mai sta casa singura 🤦🏻‍♀️🙈😂😂😂😂
Asa deci dupa dezumidificatoor ai rezolvat cu tamplarul am rezolvat si peretele in varianta cea mai ieftina: solutie hidroizolanta (zau ca nu aveam vhef sa imbrac zidul blocului desi cica ar mai fi fost vecini care au facut asta, yeah, well... "Lasatz").
Acum e totul okay! Si multumesc tuturor ca ma invatati lucruri utile! 🤗

#41
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 10.03.2020

View Postarrriadna, on 11 noiembrie 2021 - 15:56, said:

Nu am mai scris de un an. Solutia a fost asa la mine: am vorbit cu tamplarul meu, am lasat dulapul fara fund inspre perete si i-a pus doar niste "barne" de ranforcare, asa incat peretele se aeriseste prin dulapuri (oricum se umbla zilnic). Mi-am luat un dezumidificator mare electric si cateva aparate d-alea mici pt dulapuri (am testat alea mic in camere, let me tell you, sunt vax albina.
Si am gasit sursa majora a umiditatii: viata, in puii mei! Daca sta fii-mea in camera ei 3 ore fara sa aeriseasca creste umiditatea. Deci casele mici fac umiditate din respiratie in primul rand. Termopanele nu sunt chiar atat de user-friendly pe xat credeam eu...  So: yup.
Nu ma mir asadar, ca de cand cu pandemia si statul mai mult acasa a aparut priblema umiditatii din aer.... nu mai sta casa singura 🤦🏻‍♀️🙈😂😂😂😂
Asa deci dupa dezumidificatoor ai rezolvat cu tamplarul am rezolvat si peretele in varianta cea mai ieftina: solutie hidroizolanta (zau ca nu aveam vhef sa imbrac zidul blocului desi cica ar mai fi fost vecini care au facut asta, yeah, well... "Lasatz").
Acum e totul okay! Si multumesc tuturor ca ma invatati lucruri utile! 🤗
ce soluție hidroizzolanta ai folosit...??? În link la respectivul produs...???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate