Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

HP OfficeJet Pro 6960 nu vrea sa tipareasca cerneala neagra

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Cu cateva zile in urma am inlocuit, pentru prima data, cartusele originale cu care a venit multifunctionalul din titlu, cu unele compatibile (4 la numar, model de cartus HP 903XL). Am ales compatibile fiindca pur si simplu nu am avut bani de cartuse originale.

Inainte de a le inlocui, ultimele pagini tiparite cu cartusele originale aratau o degradare la negru, in sensul ca fiecare pagina tiparita incepea relativ bine unde era acoperire cu negru dar la sfarsitul paginii nu mai afisa nimic cu negru. Restul culorilor inca erau imprimante complet. Aparatul si softul indicau Low ink la toate cele 4 culori.

Le-am inlocuit, dezlipind etichetele lipite, le-am montat in imprimanta, si-a facut toate procedurile iar la final a afisat un mesaj de genul cartuse neoriginale detectate si alte recomandari. Am dat Ok, am afisat nivelul cernelii si toate 4 erau pline, fara erori de afisare. Am ales pentru prima tiparire cu aceste cartuse un Raport din meniul imprimantei. Doar ceea ce a fost color pe pagina s-a tiparit, negrul lipsea.

Am repozitionat cartusul negru, i-am dat iar Raportul + alte documente din calculator, dar negrul continua sa lipseasca, restul culorilor fiind tiparite ca si cu cartusele originale - adica foarte bine.

Am purces la curatarea cartuselor, alegand atat optiunea din meniul imprimante cat si din softul din calculator, dar negrul nu vrea sa fie tiparit. Am efectuat toate nivelurile de Cleaning.

M-am uitat la duza de iesire a cernelii din cartusul negru, cerneala este imbibata in acel burete dens. De asemenea, in duza de intrare din capul de printare exista cerneala imbibata, semn ca cerneala circula din cartus in cap. Totusi, cerneala nu vrea sa fie tiparita.

Nu apare nici o eroare pe ecranul aparatului, totul arata ca si cand ar fi in regula.

Am testat si cu cartusul negru original dar nici cu acesta negrul nu este tiparit, chiar daca exista cerneala neagra in duza cartusului (semn ca nu e 100% gol).

Poate fi capul de printare infundat pe partea de negru? Eu ma indoiesc de acest lucru, din moment ce imprimanta a fost folosita (e drept, foarte putin, dar a fost) chiar inainte de a inlocui cartusele si, inainte de a aparea mesajul cu Low ink, negrul era tiparit corect.

#2
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Cat timp ai lasat imprimanta nefolosita ,fara a printa?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Boala imprimantelor inkjet cu cap de scriere fix. Daca cerneala din cartus s-a epuizat, pigmentul se usuca in capul de scriere si il blocheaza. Remedierea se face la un service daca merita efortul financiar.

#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Update!

In familie mai avem un multifunctional (Canon), dar la acesta i se poate scoate capul de tiparire, spre deosebire de modelul HP, la care printheadul se poate scoate scoate doar dupa demontarea unei parti a aparatului. Am gasit pe youtube un clip in care se prezinta dezasamblarea aparatului si a printheadului. Asadar, la modelul Canon i-am curatat deja capul de printare (o combinatie de alcool izopropilic si apa calda, pompata cu siringa prin partea interioara a capului, in duzele care au contact cu cartusele). Motivul pentru care am curatat printheadul Canon a fost lipsa oricarei urme de cerneala pe hartie. Nici dupa curatarea manuala a capului nu tiparea nimic. Se pare ca cartusele au fost prea golite. Imprimanta urma sa intre pe "linia moarta" a aparatelor defecte care populeaza o parte din pivnita. Am facut totusi un mic efort financiar si am cumparat un set de cartuse compatibile (de 4 ori mai ieftine decat compatibilele pentru HP-ul din discutie). La prima pagina tiparita au aparut culorile, bineinteles, cu linii lipsa. Dupa cateva curatiri din soft, a imprimat ca noua.

Fiindca am epuizat toate cauzele posibile ale lipsei culorii negre la tiparire la HP, am decis sa demontez aparatul pentru a putea inlatura printheadul, urmand clipul de pe youtube. Nu sunt profesionist in acest domeniu dar am dezasamblat destule aparate la viata mea (telefoane, calculatoare si alte minunatii IT) - mi-am spus "cat de greu poate fi, din moment ce au facut-o deja altii?"

Am curatat duzele fix prin metoda de la capul Canon, am uscat cat am putut de bine capul, am reasamblat aparatul si..... tineti-va bine! A inceput sa tipareasca negru!!! Cu linii lipsa dar dupa un deep cleaning a tiparit fara probleme.

Am atasat foto cu 2 pagini pentru exemplificare: in stanga este pagina inainte de curatarea capului - se observa orice culoare doar negru nu; in dreapta este pagina dupa un deep clean.

Asadar, caz rezolvat (cu ceva batai de cap).

PS: nici o solutie gasita online nu a rezolvat problema, posibilele cauze si rezolvari fiind:
- inlocuirea cartuselor cu unele noi, originale
- curatirea din soft, de multe ori.
- tiparirea unei pagini full black pana incepe sa apara negrul
- reasezarea cartuselor in suport
- verificarea gaurii de ventilatie a cartuselor
- cerneala uscata in cartus -> cartuse noi

Doar curatarea fizica a duzelor a rezolvat problema. Poate la in alte situatii nu se rezolva asa, dar la mine a functionat.

Attached Files


Edited by cris2d2, 04 December 2020 - 12:12.


#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Acum am alt mister: unde s-a "dus" cerneala neagră, din moment ce nu a ieșit deloc din cartuș in timpul sesiunilor de cleaning? Cele 4 cartușe sunt aproape la jumătate din capacitate, după sesiunile de cleaning. Înțeleg că cele color s-au consumat prin acest procedeu, dar cerneala neagră unde e?

Dau eu un răspuns: probabil că s-a calculat consumul (și a rezultat starea actuală), din moment ce nu se poate măsura consumul. Era interesant să fi făcut cleaning până afișa cartuș golit, cerneala neagră rămânând complet în cartuș 🙂

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate