Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Krav Maga - care scoala?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
no_imagination1991

no_imagination1991

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2020
Salutari.

Doresc sa incep Krav Maga. M-am documentat putin am vazut ca exista 2 scoli : Bukan si IKMF Dacians. (Bucuresti)
Care scoala o recomandati si de ce?

De asemenea, pun accent pe sparring. Zic asta deoarece am citit pe alte forumuri ca intr-unele scoli de KM nu s-ar face deloc sparring, ci doar drill, care mie mi se pare putin aiurea.

De asemenea, cum se compara cu alte arte? Ma intereseaza strict pentru auto-aparare.

Va multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Aloooo ....
Pentru sparring real trebuie sa ajungi la nivelul G2 cam dupa 4 sau 5 ani de antrenament
Pana atunci e doar un fel de balet
Apuca-te de Aikido
E mult mai rapid

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Io cu asta ma simt mai in suguranta la varsta mea: pistolul cu piper JPX6.Action de la minutul 1:20.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aajIfETw45I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
cvlad_82

cvlad_82

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.12.2020
Daca vrei strict auto-aparare,iti recomand Kempo sau Aikido.
Spui ca pui accent pe sparring...in acest caz Kempo ti se potriveste cel mai bine.

#5
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
A ajuns la mare moda Krav Maga.

#6
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Krav Maga e o tehnica creata de israelieni pentru a castiga rapid o lupta. Implica tehnici care nu o sa le poti folosi in bataile obisnuite din barurile din Romania: scos ochii, lovituri mortale la testicole, rupt gatul si oase, zdrobit osul hioid etc chestii din astea. Israelienii au o vorba: daca lupta dureaza mai mult de 5 secunde ai pierdut.
Krav Maga a fost gandita pentru a incapacita permanent un inamic in cateva secunde. Asta o sa iti aduca inchisoare automat chiar daca nu tu ai inceput scandalul. Pentru ca nu o sa poti justifica ca respectivul tanar betiv te-a injurat de mama si pentru asta a meritat sa ii scoti un ochi.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Kean, on 03 decembrie 2020 - 15:59, said:

Io cu asta ma simt mai in suguranta la varsta mea: pistolul cu piper JPX6.

Intr-o situatie reala venea ala cu bara telescopica si asa plangand, te batea pana te strica...

#8
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 AztecWarrior, on 04 decembrie 2020 - 08:38, said:

Krav Maga e o tehnica creata de israelieni pentru a castiga rapid o lupta. Implica tehnici care nu o sa le poti folosi in bataile obisnuite din barurile din Romania: scos ochii, lovituri mortale la testicole, rupt gatul si oase, zdrobit osul hioid etc chestii din astea. Israelienii au o vorba: daca lupta dureaza mai mult de 5 secunde ai pierdut.
Krav Maga a fost gandita pentru a incapacita permanent un inamic in cateva secunde. Asta o sa iti aduca inchisoare automat chiar daca nu tu ai inceput scandalul. Pentru ca nu o sa poti justifica ca respectivul tanar betiv te-a injurat de mama si pentru asta a meritat sa ii scoti un ochi.

Nu e nici o tehnică in sine, e o colecție din toate artele martiale.
In rest, ai dreptate. A fost creată pt fortele speciale ale Israelului si se bazează pe anihilarea adversarului, nu pe incapacitarea temporara a lui. Nu ai nimic soft in kravmaga.
În situații limită este bună, dar doar atât.
Si alte stiluri de arte martiale au lovituri sau procedee mortale însă au si altele care nu presupun sa l omori pe oponent.

Initiator.

Ti s a recomandat Aikido. E ok.
Dacă esti pasionat de chestii mai moderne, aruncă un ochi la Systema, al rusilor. E si ăla ok.

#9
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Ca sa nu mor prost si ca sa pot sa-mi spun o parere, m-am uitat la niste videoclipuri de promovare pe YouTube de la cele doua scoli. Concluzia mea, fara a jigni pe nimeni, este ca cei de la Bukan Krav Maga practica mai mult un Karate cu influente de Krav Maga (si nu, nu datorita Gi-urilor sau a centurilor), influente invatate de pe net sau de la vreun seminar. Cei de la IKMF Dacians practica ceva mult mai apropiat de Krav Maga, cel putin mie mi se pare mai realistic, insa trebuie sa ai in vedere faptul ca unele chestii de genul asta iti pot aduce mai multe probleme decat rezolvari, mai pe romana te pot trimite in vacanta pe la parnaie cativa ani. In orice caz, ambele scoli iti vor oferi un avantaj major in fata unui cetatean beat si nervos ca l-a inselat nevasta care se lega de tine (si de toata lumea de altfel) la barul din coltul blocului datorita problemelor personale.

 no_imagination1991, on 03 decembrie 2020 - 15:09, said:

De asemenea, cum se compara cu alte arte? Ma intereseaza strict pentru auto-aparare.

Va multumesc.

Dupa parerea mea, Krav Maga nu e o arta martiala, e o tocanita de tehnici preluate din mai multe arte martiale, urmarind sa atinga o oarecare eficienta in termen relativ scurt, asa ca nu poate fi comparat cu o anumita arta martiala. Un avantaj in fata unuia care nu a practicat nimic obtii din orice arta martiala, chiar si din cele mai "light" sa zic asa, in care nu te alegi cu vanatai prea multe spre deloc, de genul Aikido, Tai Chi Chuan (la asta e dificil, nu stiu sa avem pe cineva care il practica ca arta martiala, majoritatea il practica ca pe o gimnastica si nu stiu sa aplice miscarile alea), etc, dar deja ma intind prea mult, de la stiluri israeliene, la japoneze si chineze.

Acum, depinde de tine ce vrei si ce te atrage. Sfatul meu e sa te duci in zilele libere la 2-3-4-5 antrenamente din stiluri diferite, cate 1 din fiecare, nu neaparat sa practici, doar sa vezi ce fac oamenii aia acolo. Te duci frumos, te asezi pe o banca sau un scaun, te uiti ce fac aia, alegi ce iti place si te inscrii.

Conteaza mult mediul in care inveti, conteaza sa te simti tu bine acolo, si de asemenea conteaza si antrenorul (informeaza-te putin ce renume are, unde si de la cine a primit calificarea de instructor, etc). Problema la noi e ca avem multi experti in toate si in nimic.

PS: Cati ani ai? Ce inaltime / greuitate / conditie fizica ai? Ai mai practicat ceva inainte? Vad ca despre lucruri de genul asta, importante de altfel nu a intrebat nimeni.

PS2: Nu cred ca vei gasi raspunsul pe care il doresti aici pe forum, pentru ca fiecare iti va spune ca ceea ce practica el e mai bun decat restul. E o tendinta la moda. Presimt ca asta se va intampla si in topicul asta. Imediat apare cineva sa iti zica ca boxul e cel mai bun, ca luptele libere sunt mai bune, ca bjj-ul e mai bun si asa mai departe, dar tu alege ce iti place nu ce le place altora. Ti-o spun din experienta, si eu am facut topicuri de genul si mai mult m-au derutat decat m-au ajutat Posted Image.

Edited by Zark, 04 December 2020 - 11:09.


#10
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Ca si practicant de Krav Maga iti pot spune ca e foarte util in viata de zi cu zi.Nu o sa fac public aici scoala,dar trebuie sa intelegi ca fiecare scoala are propriile reguli si tehnici de predare.
Dacians predau intr-un fel,Academia de Krav Maga in alt fel si Bukan in alt fel.Dacians si Academia de Krav Maga sunt mai "deschisi" si integreaza anumite tehnici inca de la primele centuri,pe cand Bukan e mai traditional incepand treptat.Ideea e ca unele din tehnicile predata liber la primele doua scoli le poti invata la Bukan doar daca esti la o centura superioara (atac cu cutit,multipli atacatori...etc).
Depinde de tine ce vrei...Vrei o scoala in care sa incepi de jos si sa avansezi,invatand mult mai intens si exersand mai mult (Bukan) sau vrei sa inveti niste scheme de autoaparare-atac,predate aleatoriu (Dacians si Academia de KM).Bukan sunt cei mai mari si mai raspanditi (nu neaparat si cei mai buni),urmand exact calea lui Imi.
Legat de tehnica in sine e mult de spus.Fondatorul (Imi Lichtenfeld) a fost practicant de mai multe sporturi si chiar campion la multe din ele (box,judo),asa ca e normal sa ia cam tot ce e mai util din fiecare.Mie chiar mi se pare un lucru foarte bun asta!Chiar si kimonoul e luat din judo.
Acum depinde si pentru ce vrei....Daca vrei sa practici doar un sport ti-as recomanda sa te orientezi catre altceva.Daca vrei sa te ajute in viata e de luat in calcul!E o tehnica predata catre trupele speciale,politie,armata....genul asta.Nu se fac concursuri si nici nu se dau cupe si medalii!Cu sparingul e alta poveste....La centurile joase sau la incepatori nu prea se practica pentru ca nu exista un control bun si risti accidentari grave.De exemplu la iesirea dintr-o priza,daca pui prea multa presiune sau nu ai control calumea i-ai bagat urgent mana in gips colegului de antrenament!Asa ca la inceput nu e mai deloc sparing sau foarte putin.In schimb o sa te "bati" cu pernele de antrenament de o sa te saturi!De la centura verde in sus (a 3-a centura) la Bukan sau dupa vreo 2 ani de antrenament la Dacians si Academia de KM o sa faci sparing destul...
Legat de duritate nu sunt de accord cu ce spun altii.In toate sporturile de contact ai tot felul de lovituri si combinatii mortale sau care pot avea urmari grave.Asa si aici,depinde doar de tine ce aplici si cum aplici.Nu te obliga nimeni sa scoti ochii sau sa lovesti la gat (ca exemplu).Sunt multe alte lovituri de unde sa alegi!Ideea e ca tu trebuie sa stapanesti cat mai multe lovituri si combinatii.Am mai cochetat cu cateva sporturi de contact,dar de departe cel mai eficient e Krav Maga.
Pana la urma intr-o situatie reala tu trebuie sa iesi teafar si nevatamat!Si pentru asta o sa aplici ce ai invatat!Daca esti intr-o situatie de viata si de moarte (amenintat cu cutitul de exmplu) chiar te mai gandesti sa nu il ranesti prea rau pe atacator???Sa fim seriosi!!!

Attached Files



#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In materie de folclor, KM e la paritate cu ninjutsu in sensul ca: e mortal, nu se fac competitii si e secret (cat se poate). Fara sa fiu practicant, de la fanii KM pana acum am auzit clar nu exista sparring. Deci nu drilling, ci de sparring zic ca nu exista.
Dpdv tehnic, de la un club vrei: pregatire fizica + tehnica specifica. Acuma, eu nu sunt fan pregatire fizica la club de arte martiale, dar in conditii urbane probabil asta e solutia. Oricum, nu te duci la KM pentru pregatire fizica, zic eu.
Cat despre tehnica, pretentia lor in cuvintele lor este ca e o tehnica specifica letala & shit. Nu ca iau in serios pretentia KM literal, dar asemenea declaratii in mod normal ar trebui penalizate dpdv legal.

Eu zic ca un club decent de BJJ sau MMA e mai complet si mai practic, lasand la o parte perioada de pandemie.

 pancone99, on 04 decembrie 2020 - 13:00, said:

Ca si practicant de Krav Maga

no. 8
KRAV MAGA IS TAUGHT IN HEBREW ?!

#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
1. Reciteste primul ps al lui zark. Functie de raspunsul tau vei primi sfaturi mai bune. Oricum pana n-ai conditie fizica ce o sa faci se cheama balet.
2. Nu reusesc sa pricep de ce lumea evita judo. Doar ca o paralela: tuturor le place stilul delfin (buterfly) de inot asa cum toata lumea viseaza la shaolin wushu. Ca sa ajungi la delfin trebuie sa stapanesti bine celelalte stiluri - liber (craul), bras si spate + rezistenta.

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017
Topicele astea de cafteala imi amintesc de scena asta cu Kimbo Slice si Michael Jai White in inchisoare  Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7GAdHVfT560?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008

 overseas, on 04 decembrie 2020 - 13:08, said:

no. 8
KRAV MAGA IS TAUGHT IN HEBREW ?!
Initial s-a vrut predat doar pentru "studentii" din Israel.Majoritatea loviturilor au denumirea in ebraica.Dar cum in ziua de azi totul se rezuma la bani....Nu e nici o problema daca se traduc in engleza si regulile si denumirea loviturilor,dar daca se traduc in orice alta limba e deja un afront!
Oricum e un pic hilar asta in general in artele martiale.Sa vezi cum se chinuie instructorul sa rosteasca anumite cuvinte sau cum altele sunt pocite de ani buni....Si ma refer aici si la cele in japoneza,chineza...etc.
Ala cand a inventat stilul respectiv nu vorbea decat limba aia,limba lui,dar tu ca si continuator al stilului,preda-l in limba ta sa inteleaga omul calumea ce lovituri i se predau.Asta cu predatul doar in limba in care a fost inventat stilul,in general,mi se pare cea mai mare idiotenie!

#15
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 pancone99, on 06 decembrie 2020 - 11:24, said:

Asta cu predatul doar in limba in care a fost inventat stilul,in general,mi se pare cea mai mare idiotenie!
Am participat la multe seminarii si concursuri internationale si pot spune ca pastrarea limbajului traditional este o necesitate și nu un moft. Nu vad cum ai putea executa tehnici cerute de un sensei din Olanda la un seminar in Budapesta cu practicanti din Grecia, etc.
Pe de alta parte o tehnica are o denumire scurta care nu poate fi tradusa in 2 cuvinte si pentru cursivitatea antrenamentului ar necesita inventarea sau mai bine zis "botezarea" ei in limba natala.

Edited by Mariusvlad2, 07 December 2020 - 08:47.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Mariusvlad2, on 07 decembrie 2020 - 08:40, said:

Am participat la multe seminarii si concursuri internationale

Te referi la KM sau allte discipline ?

#17
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Kyokushin.

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu mai trageti concluzii despre Krav Maga din clipuri de pe youtube. Baietii aia imbracati in camuflaj si care intra incaltati in bocanci pe tatami sunt credibili doar pentru neinitiati.

Bukan e scoala creata de Imi. Krav Maga nu a existat in perioada in care Imi a pregatit trupele militare din Israel. Abia ulterior, dupa ce a renuntat la partea miltiara si a creat tehnici specifice apararii pentru civili a aparut si Krav Maga.

La Bukan nu faci sparring, pentru ca nu ai cum. Sau nu ai cum sa faci mai mult de o data. Despre IKMF nu zic, pentru ca nu am de gand sa-mi pierd timpul sa intru iar in polemici pe aici.



 overseas, on 04 decembrie 2020 - 13:08, said:

no. 8
KRAV MAGA IS TAUGHT IN HEBREW ?!

Denumirile procedeelor si ale loviturilor sunt predate in ebraica, atat.

Edited by Ann0nyym0us, 08 March 2021 - 09:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate