Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

E OK acest laptop, la acest pret ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Va salut ! Am ocazia de a cumpara un laptop HP 250 G7 Amd Ryzen 5 3500U (8 GB RAM, SSD 125 GB + HDD 1 TB, FHD 15,6"), cu 1900 lei ; este SH, mai are garantie pana in 04.2022. Este OK la banii acestia ? Sau mai astept (eventual "profit" de rabla din decembrie)  ? Achizitia nu e urgenta, nici obligatorie ...
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns !

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
SSD 125 Gb mie imi da cu virgula.

Teoretic pare a fi ok. Dar eu personal nu recomand HP la nimeni ptr ca au probleme pe alimentare indiferent de model.
In cel mai fericit caz se duce alimentatorul, de multe ori se duc insa stabilizatoarele de pe placa de baza. Piese ieftine ca sa iasa laptop ieftin.

Evident mai conteaza si in ce stare e obiectul...

Cu programul rabla nu stiu ce vei rezolva. E criza de laptopuri de asta vara, in special al cel sub 3000 de lei, dar de cand cu BF-u e criza si la cele peste 3000...

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
configuratia e buna la banii astia si mai ales la preturile actuale.
in legatura cu fiabilitatea, nu stiu ce sa zic, eu am un hp 255 G5 cu e2-7110 luat din 2016 si deocamdata merge. am schimbat doar celulele la baterie.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Era bine daca era varianta cu ssd de 256gb
Asta e anuntul?
e ala de pe olx?
zi ca ii dai 1800 din cauza sdd si hdd e lent

#5
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Scuze, SSD de 128 GB...
Eiffel : am mai vazut in alte topicuri ca ai postat aceeasi (proasta) parere despre HP...
Acum am un Lenovo ; o balama a cedat, l-am prins cu surub si piulita, arata ca naiba. Dar merge saracia...
Alte opinii ? Multumesc.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
e ok la 1800 lei

#7
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
HP-urile nici eu nu le recomand deloc

#8
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 Fratello, on 02 decembrie 2020 - 14:22, said:

Eiffel : am mai vazut in alte topicuri ca ai postat aceeasi (proasta) parere despre HP...
Acum am un Lenovo ; o balama a cedat, l-am prins cu surub si piulita, arata ca naiba. Dar merge saracia...
Eu si colegii mei de munca, toti avem laptop-uri HP pe care le folosim in delegatii (adica purtate dupa noi, mai lovite, mai zgariate, mai etc.)
Pana acum n-am avut probleme de niciun fel cu ele, dar sunt HP Probook cu pret undeva la 800 Euro... Iar fiabilitatea de obicei este strans legata si de pret...

Am avut un Lenovo Ideapad Y... (nu mai retin seria) pe care l-am folosit mai mult de 5 ani. Au cedat ambele balamale dupa primii 2 ani, imediat ce a iesit din garantie, asa ca am folosit balamale metalice improvizate din suruburi, piulite si bucati de tabla... In prezent am un Lenovo Legion 5, balamalele sunt cu totul altele, s-a schimbat tehnologia...

Edited by _Aemilius_, 02 December 2020 - 15:06.


#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ideea e sa te-ntinzi cat... te tin balamalele. ;)

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Si noi la munca avem tot HP-uri. Am avut un elitebook vreo 4 ani care a mers brici (mai putin bateria care s-a dus, dar dupa 3 ani oricum trebuie schimbata). Acuma avem Probook-uri cu Ryzen si zbarnaie!

La banii aia eu zic ca merita daca nu si-a batut joc de el (sa nu fi fost deschis, sa nu fie lovit, etc ca sa ti-l refuze in viitor la un posibil drum in service/garantie).

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Toate brandurile au serii de top si serii de rahat. Depinde din ce serie e acel laptop.
Am avut HP din seria bisnis la serviciu si au fost bune, doar ca aveau mult bloatware. Dar pentru acasa poti instala windowsul de pe saitul Microsoft fara bloatware, iti recunoaste licenta digitala.
Si Fujitsu Lifebook am avut, bune si alea, dar pentru birou, nu pentru outdoor.

#12
cvlad_82

cvlad_82

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.12.2020

 eiffel, on 02 decembrie 2020 - 13:54, said:


Dar eu personal nu recomand HP la nimeni ptr ca au probleme pe alimentare indiferent de model.
In cel mai fericit caz se duce alimentatorul, de multe ori se duc insa stabilizatoarele de pe placa de baza. Piese ieftine ca sa iasa laptop ieftin.
.

Sunt la al sase-lea laptop HP in momentul de fata,in decursul a 21 de ani ...interesant este faptul ca la niciunul dintre laptopurile anterioare nu am avut probleme cu alimentarea...
Modelul actual l-am achizitionat acum vreo 4 luni : https://www.emag.ro/...a/pd/DG9232MBM/

#13
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 25.10.2016

 eiffel, on 02 decembrie 2020 - 13:54, said:

Teoretic pare a fi ok. Dar eu personal nu recomand HP la nimeni ptr ca au probleme pe alimentare indiferent de model.
In cel mai fericit caz se duce alimentatorul, de multe ori se duc insa stabilizatoarele de pe placa de baza. Piese ieftine ca sa iasa laptop ieftin.
Parca sunteti cei de la aria Auto care spun ca motorul de BMW de 2000 e cu probleme. Eu am HP 250 de 4 ani luat de la amanet la mana a doua, il folosesc zilnic minim 6 ore, si merge fara probleme. Inca mai tine si bateria, desi a stat 99% din timp conectat la priza.

#14
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020
Eu detin un HP ProBook 450 de 2 ani, cumparat de la un prieten care l-a avut si el de 2 ani. Pana acum nu am avut probleme nici cu bateria, nici cu alimentarea, cu nimic. Bateria tine cam 2-3 ore, singurul minus ar fi ecranul de slaba calitate.
Inainte de acest hp am avut un Lenovo Ideapad 710 varianta cu i7, la care am schimbat 2 display-uri intr-un an, pana am decis sa ma scap de el.

Personal, mi se pare oarecum mic pretul pentru laptopul ala. De aceea, iti sugerez sa il verifici detaliat, atentie la pixeli morti, difuzoare, microfon, conectivitate, baterie, verifica sa fie toate tastele functionale si sa te uiti si la suruburi, daca a fost desfacut iti iei adio de la garantie.

#15
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Eu personal iti recomand sa mai astepti

#16
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Va multumesc tuturor pentru opiniile postate ! Am luat decizia de a mai astepta ... nefiind o necesitate acuta. Poate, dupa terminarea pendemiei, lucrurile vor reveni cumva la normal (ma rog, ca atunci cand laptopul la care fac referire costa 2000 lei nou, in magazin). Multa sanatate va doresc !

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Terminarea pandemiei!? Pai ai de asteptat.

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 eiffel, on 02 decembrie 2020 - 13:54, said:

SSD 125 Gb mie imi da cu virgula.

Teoretic pare a fi ok. Dar eu personal nu recomand HP la nimeni ptr ca au probleme pe alimentare indiferent de model.
In cel mai fericit caz se duce alimentatorul, de multe ori se duc insa stabilizatoarele de pe placa de baza. Piese ieftine ca sa iasa laptop ieftin.

Evident mai conteaza si in ce stare e obiectul...

Cu programul rabla nu stiu ce vei rezolva. E criza de laptopuri de asta vara, in special al cel sub 3000 de lei, dar de cand cu BF-u e criza si la cele peste 3000...

Elitebook 850 g6.garantie pana in 2022.16 Gb.i5 83xx.

Ceva pe la 2800.
Zici tu ca e slab?

Cred ca tine de serie,daca iei laptop de plastic clasa soho te arzi.
Un lenovo dat "gratis" la RTC sau Telekom(nu mi amintesc exaxr)la abonament -nu cred ca tineau balamalele la 10 deschideri.varza..platic orfinar.
Dar un x220 (tot lenovo)magneziu etc are 7 ani si e ca nou(doar hdd inlocuit cu ssd). Sa zicem de preturi pe sh?:)sta bine rau in pret

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate