Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Adoptare Rortweiler adult

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Buna seara,

Cat de rationala este adoptarea unui Rottweiler adult (cel mai probabil metis)?
Cealalta varianta este sa  ajunga intr-un adapost, daca il primeste cineva.
A mai avut cineva experienta asta?
Multumesc

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
depinde de caine si stapan.

#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Salut, ce crezi tu ca s-ar putea intampla?
Cat are catelul?
Si ca sa-ti raspund mai direct la intrebare, depinde foarte mult de dresaj, daca exista relatie/conexiune om-caine nu vei avea probleme cu el dar daca il iei si nu te ocupi de educatia lui se poate sa nu te asculte deloc, sa ai ceva probleme, acum na...depinde.

#4
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Cainele are 2-3 ani, mascul, a crescut in curte cu o singura persoana, da din coada cand ma vede (sper ca nu ma confunda cu micul dejun Posted Image )
Eu am mai avut caini dar nu rottweiler

#5
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018
Da din coada? Pai ăștia au, de obicei, coada tăiata...

Edited by _R_A_D_U, 30 November 2020 - 17:58.


#6
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Posthamangia, on 30 noiembrie 2020 - 17:55, said:

Cainele are 2-3 ani, mascul, a crescut in curte cu o singura persoana, da din coada cand ma vede (sper ca nu ma confunda cu micul dejun Posted Image )
Eu am mai avut caini dar nu rottweiler
Mna...chestia e ca nu stii cum a fost crescut/dresat cainele, asta e dezavantajul, poate a fost invatat rau afla mai multe sa te convingi.
Ar fi pacat sa il duca la adapost, ramane la decizia ta.

#7
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
da-i o sansa!

acum 3 ani am luat o catea cu ceva rotweiler in ea, pe care o tinea cineva in lant de 1m: asa traia, asa se imperechease, asa fatase de cateva ori.

E mare si urata :), nu prea iti vine sa te apropii de ea, dar cumva, din prima, a avut incredere in mine, a intrat in masina dupa mine si am mers la vet (cu lesa)

Incearca, banuiesc ca e vorba de o situatie limita, nu ai nimic de pierdut.

#8
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
A fost tratat bine, nu a fost batut dar nici nu a socializat in mod intentionat.
Eu ma inteleg foarte bine cu cainii dar ma gandesc ce se poate intampla daca am musafiri sau cum imi pot da seama daca accepta toti membrii familiei

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Poti sa-i dai o sansa ! Am vazut cativa rottweileri extrem de blanzi si cu chef de joaca si mangaiat .
Ia-l o zi la tine cu botnita pusa si vezi cum te impaci cu el . Iesi si putin la plimbare , tot cu botnita ca oricum asa prevede legea , vezi sa nu aiba probleme cu alti caini .
Daca nu face ca ''trenul'' si se repede sa muste pe cineva , poti sa il iei linistit , depinde doar de cum a fost crescut .

#10
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Nu cred ca a vazut botnita in viata lui, a crescut in curte. Daca ii pune botnita stapanul, ca nu cred ca ar fi indicat sa ii pun eu botnita, va face "ca trenul"  indiferent de alti factori

#11
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Am eu 2 rottweileri cu pedigree si sunt foarte blanzi. Este absolut posibil. Daca te impaci cainele cu siguranta merita sa-i dai o sansa.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Te duci si ii dai mancare si devine prietenul tau. Un caine care ramane fara stapan (sau cu un stapan care nu-l vrea) stie care e interesul lui Posted Image

Doar nu spune: pls take me home!

Edited by GlCA_Contras, 30 November 2020 - 18:48.


#13
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Genul asta de caini se cresc de mici nu se iau de maturi . Parerea mea e ca risti f mult , cainele poate avea o reactie nu tocmai buna cu un copil de ex si e raspunderea ta . Cine l-a crescut de ce nu-l mai vrea ?

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E bine sa iti spuna actualul stapan si ce comenzi stie...cainele...nu stapanulPosted Image ! Fiecare are ''textele lui'' ! Unul zice ''sezi'' altul ''stai'' altul etc..
Exact cu un rottweiler am inteles ca e o faza reala ! La pescuit stapanul cainelui cu un prieten si era randul prietenului sa scoata pestele .
Trage pestele la ''linia 3Posted Image '' si stapanul tipa la prieten ''IA-L'' iar cainele l-a luat pe prietenPosted Image , asta era comanda lui de atac !!!

Edited by Alltrack, 30 November 2020 - 19:02.


#15
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
e un caine crescut in curte, nu are predresaj sau dresaj, in niciun caz nu e dresat "sa atace"

e "manat" cu nuielusa sau cu vorba.

din cauza asta ma intreb daca merita sa risc cu el

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
IA-L Posted Image !!! Si GATA !!!

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Iti e drag cainele? Ia-l, ce mai stai pe ganduri, mai ales daca stapanul renunta la el.
In zona unde locuiesc e o catea vagaboanda, nu cred ca e tinerica. Cred ca are ceva stramosi mai de rasa, e foarte mare, blanoasa, aduce cumva cu cainele lui Al Bundy.
E destul de retrasa cu oamenii, impune prin statura, dar mie mi-a placut si tot timpul am in buzunar batoane din alea pentru caini.
Acum cand ma vede chiar de pe cealalta parte a strazii, alearga si se da in spectacol.
Din pacate, stau la bloc, nu am cum s-o iau acasa, nici nu am cunoscuti la curte, caine nu am avut niciodata, dar n-as sta pe ganduri daca as putea.

#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
CORECT ! Cu cateva mangaieri , ceva mancare si timp petrecut impreuna la joaca vei castiga cel mai bun prieten pe care l-ai avut in viata !!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate