Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfat laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
1. Cand se va face achizitia: cat mai repede. Posibil sa astept <<Rabla>> desi am o presimtire ca vor creste preturile cu fix cat e voucherul. Acum vad ca oricum sunt foarte mari preturile si nu prea mai sunt stocuri dupa BF
2. La ce va fi folosit laptop-ul: office, scoala online (zoom / meet), browsing multi-tab, multimedia (filme / muzica), ocazional Photoshop light.
3. Bugetul maxim: 4000
4. Marci sau serii preferate: Nu avem. Un usor bias catre Dell, dar nici astia nu mai sunt ce au fost
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda): Orice magazin serios online / offline care nu se trage pe fund daca e de garantie. Stiu ca emag lucreaza cu depanero si nu sunt prea fericit din aceasta cauza.
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti): tara

Cum spune titlul, caut un laptop decent, pentru office.
Deci placa video dedicata nu este un must.
Ecran 14 sau 15.6 toli, nu mai mic pt ca e chinuitor in office, dar de calitate buna, mat daca e posibil.
Procesor nu stiu, Ryzen 5 sau i5 generatia 9 in sus? E ok?
Neaparat SSD, fisiere stocate sunt putine. Racire silentioasa, am auzit ca anumite HP-uri fac ca trenu' in gara.
Macar 3 USB-uri, au innebunit astia cu cate 2. As prefera si port de retea, unele am vazut ca au numai wireless.
Baterie decenta.
Minim 8 Gb ram, upgradabil relativ usor, sa nu trebuiasca sa desfac tot laptopul.
Buget maxim 4000. Daca e mai putin, si mai bine.
Ce am gasit eu:
https://altex.ro/lap.../LAPNXHW1EX006/ - la 3000. Am citit un review ca ar da rateuri in google meet din cauza driverelor video. asta ar fi nasol.
https://www.pcgarage...free-dos-black/ - 3300. De HP nu mai stiu nimic de cativa ani. Are in schimb 16Gb si ssd de 512. Nu stiu cum e ecranul, si ma deranjeaza putin ca are doar 2 usb-uri normale si nu are mufa de retea. Ryzen 7 de pe el, e generatie mai veche?
https://www.pcgarage...o-os-iron-grey/ - asta e in limita superioara a bugetului, nu stiu daca merita.
https://www.pcgarage...s-mineral-gray/ asta depaseste bugetul, dar am inteles ca seria thinkbook e buna. Nu la nivel de ThinkPad...

Acum daca voi in bugetul asta recomandati unul de gaming ca sa facem office si ce am scris mai sus, e ok, daca merita. Nu ma omor dupa designul lor, si dupa faptul ca in general sunt mai grele si vajaie racirea la ele (desi in office nu prea ar avea ce).

Mersi de sugestii

#2
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Poți să arunci un ochi pe celelalte zeci de topicuri pe tema asta.

#3
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Eu am luat cu 4200 anul trecut  Thinkpad P52s(1Tb ssd, W10, 16 Gb Ram, etc) , chiar scriu de pe el acum. Nu din magazin (era dublu) ci de pe olx,  m-am intalnit cu vanzatorul la Ikea  in parcare( nou, sigilat , mai am garantie inca vreo 1-2 ani la el). Nu stiu cum au preturile astea dar e al 3-a laptop cumparat de la persoane fizice si nu am avut niciodata vreo problema la ele.

Cu ceva ani in urma la fel am luat un TV flagship-ul de la samsung(seria E sau F 9000 )  la 50 % din pretul de magazin. Am ramas cu gura cascata , vanzatorul avea vreo 10 bucati intr-un microbuz Posted Image

Edited by csi1, 29 November 2020 - 21:38.


#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De o saptamana caut un laptop pentru cerinte asemanatoare , nu maxim de performant dar e suficient pentru scopul la care il voi folosi . Cea mai buna oferta pentru mine care nu sunt interesat de gaming a fost asta pe care l-am comandat deja :
https://www.emag.ro/...m/pd/D32P03MBM/
Referitor la Depanero depinde ce client esti pentru Emag . Au vrut acum vreo 2 ani sa ma trimita la Depanero si i-am trimis si eu in....adica frumos spus am refuzat si mi s-a schimbat produsul cu unul nou !

#5
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Am inteles ca poti lua un surface laptop 3 la 3500 ron, eu zic ca merita.

#6
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

 serban57, on 29 noiembrie 2020 - 21:05, said:

Poți să arunci un ochi pe celelalte zeci de topicuri pe tema asta.
Mda, mersi. Raspuns util. M-am uitat, majoritatea cer sfaturi de gaming si/sau în zona 5000 lei, unde nu vreau sa ajung...

 csi1, on 29 noiembrie 2020 - 21:37, said:

Eu am luat cu 4200 anul trecut  Thinkpad P52s(1Tb ssd, W10, 16 Gb Ram, etc) , chiar scriu de pe el acum. Nu din magazin (era dublu) ci de pe olx,  m-am intalnit cu vanzatorul la Ikea  in parcare( nou, sigilat , mai am garantie inca vreo 1-2 ani la el). Nu stiu cum au preturile astea dar e al 3-a laptop cumparat de la persoane fizice si nu am avut niciodata vreo problema la ele.

Cu ceva ani in urma la fel am luat un TV flagship-ul de la samsung(seria E sau F 9000 )  la 50 % din pretul de magazin. Am ramas cu gura cascata , vanzatorul avea vreo 10 bucati intr-un microbuz Posted Image
Nu prea sunt adeptul... Majoritatea sunt furate sau obținute le cai "gri" , lucruri pe care nu le încurajez. A, ca am.luat si eu pe Olx telefon luat la prelungirea contractului la.pret bun , aia da.

 Alltrack, on 29 noiembrie 2020 - 21:54, said:

De o saptamana caut un laptop pentru cerinte asemanatoare , nu maxim de performant dar e suficient pentru scopul la care il voi folosi . Cea mai buna oferta pentru mine care nu sunt interesat de gaming a fost asta pe care l-am comandat deja :
https://www.emag.ro/...m/pd/D32P03MBM/
Referitor la Depanero depinde ce client esti pentru Emag . Au vrut acum vreo 2 ani sa ma trimita la Depanero si i-am trimis si eu in....adica frumos spus am refuzat si mi s-a schimbat produsul cu unul nou !
Interesant modelul. Eu cu emag / depanero am avut două experiențe.  Un hdd extern, unde mi s-au dat banii înapoi, dar nu am.putut lua nimic similar de ei, si un tv (slab) al părinților cu sursa cred arsă, unde depanero a anulat garanția pe motiv că telecomanda avea uzura si teveul praf in el, după 3 ani, de folosire. Am.întrebat cum l-as fi putut curăța fără să desfac sj sa pierd garanția, s-au facut ca ploua. OPC a rezolvat problema, am primit teveul reparat (după două luni), cu garanția prelungita și în voucher emag de 200 lei pentru deranj. Eu inca nu inteleg de ce ii au ca parteneri de service.

#7
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Poti merge pe un ultraportabil de la ASUS VivoBook 14 X403JA cu procesor Intel Core i5-1035G1 pana la 3.60 GHz, cu ecran de 14", Full HD, 300nits, 16GB memorie RAM,  stocare 512GB SSD + 32GB Intel Optane, placa video integrata Intel UHD Graphics, cantareste 1.35kg,  autonomie foarte mare, design premium, camera web, tastatura iluminata, senzor de amprenta si sunet bun.
PS: Vezi ca ai si un resigilat pe stock mai ieftin !
Link:
https://www.emag.ro/...1/pd/DYCQS3MBM/

#8
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

 bullterrorist, on 29 noiembrie 2020 - 22:53, said:

Am inteles ca poti lua un surface laptop 3 la 3500 ron, eu zic ca merita.
un link? eu nu am gasit la pretul asta.

Ca sa fie clar, se ia pe firma, cu factura / garantie, deci sfaturile cu olx si alte surse nu se aplica, mersi.

#9
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 aandrei_24, on 29 noiembrie 2020 - 23:56, said:

Mda, mersi. Raspuns util. M-am uitat, majoritatea cer sfaturi de gaming si/sau în zona 5000 lei, unde nu vreau sa ajung...
Nu te-ai uitat cum trebuie. Ori au mai fost șterse, pentru că se pune întrebarea asta aproape în fiecare zi.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
da un ochi si aici, sunt importatori directi, preturile sunt mai bune decat la magazinele consacrate. Seria ThinkBook e foarte OK  Am unul acasa, sotia are un Vostro pentru munca, cu specificații identice, le folosește pe ambele intensiv si a zis ca prefera ThinkBook. La Vostro tine mai mult bateria.

https://bsp-shop.ro/...l?ProductSort=1



#11
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

 serban57, on 30 noiembrie 2020 - 13:25, said:


Nu te-ai uitat cum trebuie. Ori au mai fost șterse, pentru că se pune întrebarea asta aproape în fiecare zi.
Posibil. Oricum multe sunt la alt pret (de ex. Sfat laptop 5000 de lei, care acum e 6000), sau nu mai sunt pe stoc. Vorbim de threaduri de o săptămână - două. Trebuie să mă uit și la alea de un an? Sau nu am voie să întreb si eu ca altii? Pana acum ai comentat de două ori, fără vreun sfat util.

 bullterrorist, on 30 noiembrie 2020 - 13:10, said:

laptop scoala online si se ia pe firma?
Mai rau ca la procuratura. Traducere: am firma, îi iau nevestei care e profesor un laptop. Ca politicienii au promis, dar nu au dat. Nici macar la elevi tablete. Clar acum? Iti încarc si un bilanț contabil, o balanță ceva?
Si daca era pe.persoana fizica, tot cu factura si garantie il.luam, nu incurajez.economia gri/neagra.

Edited by aandrei_24, 30 November 2020 - 16:56.


#12
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Eu iti recomand sa astepti fiindca preturile sunt umflate dupa BF. De exemplu am luat asa ceva :
Laptop HP ENVY 17 cu procesor Intel Core i5-1035G1 Pana la 3.90 GHz, 17.3", Full HD, 8GB, 512GB SSD, Nvidia GeForce MX330 2GB, Windows 10 Home, Natural Silver
care in BF a fost 6200 lei, cu 3600 lei acum 6 luni .

Asta ar fi cel de al doilea sfat, ecran de 17', la scoala online si desenat , browsing, filme, este nemaipomenit.
A, si e metalic !

Edited by SSpantzer, 30 November 2020 - 18:16.


#13
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
In sfarsit si un sfat...
Da, preturile in gama latop au luat-o razna de cand cu scoala online. Ce ma mira e ca stocurile sunt aproape 0 peste tot, deci s-au vandut. Iar cand reintra pe stoc am o vaga presimtire ca biznismenii de la noi vor mai adauga 4-500 de lei la preturi pentru ca rabla si voucher.
De 17 e minunat, dar vrea doamna si sa il poate lua cu ea, deci exclus. Mai stau o saptamana doua, momentan m-as duce pe HP-ul care l-am postat, pare best buy la pretul ala. Am gasit ceva reviewuri, e din plastic, constructia mai meh, dar are 16 giga si ssd de 512.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate stocurile la laptopurile ieftine sau midrange sunt cam zero peste tot,
Inca de asta vara s-au epuizat cam toate sub 3000 de lei, acum de BFs-au dus si ce mai erau, chiar in 4-5000.
Sunt si probleme de productie, nu se gasesc componente... De-aici si cresterile de preturi.

Si da, s-a mai discutat de asta in celelalte topice pe subiectul asta - unii intrebau inca de prin iulie-august de asa ceva. S-au miscat mai repede.

Deci e o problema si cu sfaturile. Practic acum iei ce gasesti acceptabil, oricum costa mai mult decat face.

#15
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Da, vad ca stocurile sunt 0 sau aproape. Tendinta de crestere a preturilor o estimez si pentru ianuarie incolo, atat timp cat e munca, scoala si frecat menta, toate online, e logic. Si tabletele s-au scumpit, in special cele cu ecran maricel. Voi face achizitia inttr-o saptamana doua. Fie pe firma ca sa intre cheltuiala inainte de sfarsitul de an, fie daca nu o iau razna cu pretul, pe pf ca sa profitam si de voucherul pentru laptopuri care e consistent, si tot am o piesa de muzeu in casa (un inspiron p3, care buteaza si cam atat, ca am vrut sa il dau la un copil dar mi-a fost rusine sa ii dau asa ceva). Face, nu face, avem nevoie, deci comandam. Si afara preturile sunt sus, in Europa cel putin.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Atata vreme cat cererea va depasi oferta, preturile cresc.
Si cum integratorii sunt un pic la mijloc - au cerere dar nu au componente fac si ei ce pot - ofera bani mai multi ptr cipuri, cer mai mult de la clienti...
In momentul de fata e criza serioasa de cipuri ptr placi de retea ( RJ45 dar si Wi-Fi ) de ex. Producatorii lor au probleme si produc mai putin decat normal, in conditiile in care cererea e dubla fata de normal. Posibil si alte componente sa fie cu probleme.

#17
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Băieți, mersi de sfaturi. Pana la urma, înainte de Crăciun s-a cumpărat la 3700 acesta. https://www.pcgarage...charcoal-black/
Instalat windows 10, merge foarte bine pentru ce e folosit (nu se joacă nimeni pe el).

#18
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Sa-l stapanesti sanatos!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate