Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ovariohisterectomie pisica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Care e cea mai minim invaziva tehnica?

Am auzit si de sterilizare cu laserul, dar nu am reusit sa gasesc informatii despre asa ceva.

As vrea sa fie recuperarea cat mai scurta.

[ https://i.imgur.com/eXw84XS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Eu am rezolvat-o "clasic" pe a mea, cu fire care se resorb.
Am dus-o pe la 10 si am luat-o pe la 2, sau ceva de genul asta.
In prima zi a fost un pic ametita. In a 2-a zi se vedea ca are o jena in a sari, dar din a 3-a zi era "ca noua".
S-a umflat un pic operatia (toata lumea mi-a zis ca e normal si sa ma astept la asta), am dat-o cu tinctura de iod cateva zile si cam atat.

#3
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
ca sa nu mai deschid un topic.
daca am o pisica care sta doar in curte pot sa o sterilizez? trebuie sa stea in casa pana se vindeca?
am tot hranit un pui de pisica ca mi-a fost mila de el, si acum e ditamai pisica si nu vreau sa se impuieze la mine in curte.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am sterilizat ambele pisici in 2011, una din ele avea o varsta mai inaintata, peste 10 ani, tot din cauza ca mi-a fost teama de operatie. La o farmacie veterinara de curand infintata medicul m-a sfatuit sa le operez, mai ales daca stau doar in casa, medic tanar, dezghetat, asa ca i-am urmat sfaturile si nu mi-a parut rau.
Pisica cea tanara, care avea vreo 4-5 ani si-a revenit in cateva ore. Timp de cateva zile a purtat un "corset" facut de mine dintr-o camasa, la indicatiile medicului. Operatia a fost facuta in abdomen, cusuta cu fire normale care au trebuit scoase - pisicile fiind de apartament aveau si un strat bunicel de grasime pe ele. Pisica mai in varsta s-a trezit foarte greu, ba chiar a venit medicul la noi acasa si i-a facut o injectie, am pazit-o toata noaptea, insa a doua zi era treaza si vesela. Dupa o saptamana le-am scos si firele si totul a fost ok.
La vreo doi ani dupa asta au venit in oras niste olandezi de la o asociatie care sterilizau gratuit animalele, in colaborare cu primaria. O colega de serviciu si-a dus pisica, eu i-am transportat cu masina. Operatiile sa faceau pe o masa intr-un cort, nu era steril ca in cabinet, animalele erau intinse afara pe niste cearsafuri, dupa operatie, arata destul de sumbru. Aparentele au inselat de acea data. Operatia i s-a facut din lateral, incizia a fost mult mai mica decat la pisicile mele, iar pisica si-a revenit foarte repede. Dupa aceea am citit pe net iar a doua metoda este mai putin invaziva, insa era o tehnica de data recenta, care probabil ca acum a devenit procedura standard.

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 relu_24, on 26 noiembrie 2020 - 14:54, said:

ca sa nu mai deschid un topic.
daca am o pisica care sta doar in curte pot sa o sterilizez? trebuie sa stea in casa pana se vindeca?
am tot hranit un pui de pisica ca mi-a fost mila de el, si acum e ditamai pisica si nu vreau sa se impuieze la mine in curte.
E recomandat sa o iei in casa la tine macar 24h.
Fiind operata, daca ia bataie de la alta pisica, se poate desface operatia si .... nu trebuie sa mai continui.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 spooky51, on 26 noiembrie 2020 - 15:05, said:

Operatia i s-a facut din lateral, incizia a fost mult mai mica decat la pisicile mele, iar pisica si-a revenit foarte repede.
Curios, am stat putin pe google pe subiectul asta si nu am intalnit tipul ala de operatie.

Cea mai comoda cu care se lauda cabinetele e sterilizarea laparascopica, dar aia e doar ovarectomie.

Desi am citit acum un studiu ce zice:
We do not believe that there is any scientific evidence for the preferential teaching of ovariohysterectomy instead of ovariectomy by schools and colleges of veterinary medicine in the United States and Canada, and it is our view that ovariectomy provides an equally effective technique for elective sterilization of female
dogs and cats, with no recognized disadvantages. Potential advantages of ovariectomy include a smaller incision, better viewing of the ovarian pedicle, and possibly less risk of complications associated with surgical manipulation of the uterus.

Attached Files


Edited by Mizu, 26 November 2020 - 15:57.


#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Mizu, on 26 noiembrie 2020 - 15:55, said:

Curios, am stat putin pe google pe subiectul asta si nu am intalnit tipul ala de operatie.
Din cauza ca ai cautat probabil in limba romana, iar asa nu vei gasi niciodata ceva util.
https://www.vetfolio...n-small-animals
Cred ca s-a cautat initial solutia pentru pisicile in perioada de alaptare.

Edited by spooky51, 26 November 2020 - 16:37.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am cautat in romana pentru ca daca vreo clinica de la noi face o procedura mai revolutionara sigur o sa se laude cu ea pe websiteul personal.

Ok, hai ca merg in Ungaria daca e ceva special la veterinarul ala, dar in SUA sau pe unde se mai fac operatiile astea nu pot ajunge :)

#9
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 relu_24, on 26 noiembrie 2020 - 14:54, said:

ca sa nu mai deschid un topic.
daca am o pisica care sta doar in curte pot sa o sterilizez? trebuie sa stea in casa pana se vindeca?
am tot hranit un pui de pisica ca mi-a fost mila de el, si acum e ditamai pisica si nu vreau sa se impuieze la mine in curte.

In plus fata de ce s-a zis deja nu poti sa o lasi la zero grade(noaptea) abia operata. Macar pe un hol 1 zi - 2. In magazie e prea frig si nici nu e suficient de curat, exista riscul sa se infecteze.

 Mizu, on 26 noiembrie 2020 - 17:04, said:

Am cautat in romana pentru ca daca vreo clinica de la noi face o procedura mai revolutionara sigur o sa se laude cu ea pe websiteul personal.

Ok, hai ca merg in Ungaria daca e ceva special la veterinarul ala, dar in SUA sau pe unde se mai fac operatiile astea nu pot ajunge Posted Image

Pana te duci tu in Ungaria e ca noua pisica dupa o operatie clasica. In poza pare micuta , cred ca poate sa mai astepte un pic.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca are 6-7 luni e cazul sa fie sterilizata ca exista riscul sa intre in calduri si sa-ti traga scurt vreo 4 pui. Despre ovariectomie as avea o nelamurire si anume daca previne piometrul sau nu.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ar trebui sa il previna deoarece in lipsa ovarelor nu mai au loc schimbarile hormonale.

Quote

Se considera ca piometrul apare ca urmare a unor modificari hormonale, la un interval de cateva zile pana la 60 de zile de la perioada de calduri.
La pisica, dupa perioada de calduri (estru), nivelul de progesteron ramane crescut, astfel mucoasa uterina fiind stimulata si ingrosandu-se. Altfel spus, uterul se pregateste pentru o posibila gestatie. Daca acest lucru nu se intampla, ciclu dupa ciclu mucoasa se va ingrosa in continuare, cu formare de chisturi si astfel se va  crea un mediu propice pentru bacterii si dezvoltarea lor.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate