Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Aro, farul de pe capota, stanga fata.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
MDshell

MDshell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 17.12.2006
Ca idee, am dat jos unul de pe un tractor U650 ( banuiesc ca e acelasi proiector ca si la ARO IMS etc ) si in curand o sa mai am inca unul identic.

Daca ati folosit, merita sa fac un suport sa le montez deasupra parbrizului, la o duba ? ( nu stiu cat e de legal ) Dar am vazut ca multi au bull-bar cu proiectoare sus

#20
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
asa cum am mai spus, acestea sunt sa lumineze la distanta mica si in stationare .... nu te ajuta prea mult in mers, exista proiectare speciale facute ptr a fi folosite in mers, focalizeaza la distanta mai mare fata de masina

nu este ilegal sa le montezi, ci sa le folosesti .... de ani buni de zile se gasesc "bare LED" in acest scop mult mai eficiente .... dar care bineinteles fara omologare nu sunt legal a fi folosite pe drum public (de obicei vin cu acoperire, le folosesti in padure, pe poligon, etc)

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTarzy, on 04 decembrie 2020 - 13:21, said:

nu este ilegal sa le montezi, ci sa le folosesti ....
asa interpretezi tu articolul din OUG?

Quote

O.U.G.195/2002
Articolul 101
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul și tractor agricol sau forestier, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;


#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La U650 farul acela era omologat ca lumina de lucru, inclusiv unele sus pe cabina.
La IMS era proiector la U650 erau pentru lumina dispersata pe zona de lucru spate, pina la 10m era absolut suficient.
Dispersorul era diferit la prima vedere, clar la M461 si fatetat la U650.

Edited by Ion_Bumbu, 04 December 2020 - 16:29.


#23
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Post_Smiley_, on 04 decembrie 2020 - 16:18, said:

asa interpretezi tu articolul din OUG?


de ce as interpreta altfel?

ce sa aiba de comentat "organul" daca eu pe masina am montat proiector antiaerian tinut sub husa? .... poate ca ies din gabarit, dar atat timp cat nu lumineaza .... nu jeneaza

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
si totusi unii se mira cand vad la televizor stiri despre cati analfabeţi funcţional avem in Romania : https://adevarul.ro/...ee4b/index.html


daca scrie in lege "Constituie contravenție...montarea", inseamna ca montarea e interzisa, nu folosirea lui.

#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
salvarea noastra sunt cei ca tine colegu' .... noi restul de traim pe langa lege (adica mai si folosim propria minte) ... va datoram recunostinta vesnica voua astora mai "literati"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate