Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Detalii ochelari progresivi - sunt buni sau nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Am de ani buni, fara probleme. Acea banda e foarte ok,nu e ingusta deci  nu am imagine neclara, iar ramele sunt medii (nici mici dar nici foarte mari). Am si astigmatism ca tot  intreba cineva si nu e nicio problema, cred ca mai mult conteaza medicul care iti prescrie dioptriile  dar si cei care fac propriu zis lentilele, ca se fac la comanda, personalizate.  Am incercat sa ii iau on line de la Charlie  Temple ( deci nu China) dar nu erau buni, imaginea era neclara. Asa ca am fost la OptiBlue si a fost ok. Ieftini nu sunt, dar merita . Ced ca sunt Hoya lentilele.

Edited by SharonCollins, 10 February 2024 - 23:26.


#38
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View PostSharonCollins, on 10 februarie 2024 - 23:25, said:

Am de ani buni, fara probleme. Acea banda e foarte ok,nu e ingusta deci  nu am imagine neclara, iar ramele sunt medii (nici mici dar nici foarte mari). Am si astigmatism ca tot  intreba cineva si nu e nicio problema, cred ca mai mult conteaza medicul care iti prescrie dioptriile  dar si cei care fac propriu zis lentilele, ca se fac la comanda, personalizate.  Am incercat sa ii iau on line de la Charlie  Temple ( deci nu China) dar nu erau buni, imaginea era neclara. Asa ca am fost la OptiBlue si a fost ok. Ieftini nu sunt, dar merita . Ced ca sunt Hoya lentilele.

Ce dioptrii ai pentru aproape si pentru departare?

#39
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Nu am dioptrii mari. De ce intrebi?

#40
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Cautam sa gasesc o explicatie cum de eu nu am vazut cu ochelarii progresivi si eram deranjat de acea banda ingusta si tu nu.

#41
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Mai bine te poate lamuri cineva cu experienta in domeniu,  un optician. Nu cred ca sunt eu singura persoana care s- a adaptat usor , eu suspectez ca nu erau ce trebuie ai tai, la fel cum si eu am incercat ceva ( cum am scris deja) in alta parte si vedeam aiurea , neclar .

#42
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005

View PostSwatKat, on 09 februarie 2024 - 23:40, said:

Recent adica de vreo 5 ani diagnosticat cu astigmatism la stangul. (...)
2 controale  separate la 2 cabinete separate mi-au recomandat lentile progresive Hoya Sync Eyas Sensity 1,6 cu inca ceva in plus+cilindru. T

Revin eu ca poate cineva va mai fi in situatia mea sa intrebe de acest tip de lentila.
Sa o zic din prima, ca am sunat iar la cabinet sa ma lamuresc. Hoya Sync NU sunt progresive in adevaratul sens al cuvantului, ci au o zona in partea de jos a lentilei unde magnificarea e putin mai mare. Desi formularea a fost "lentile progresive de inceput" de fapt e o struto-camila cu un cost mult mai mare decat o monofocala clasica.
oi sta eu mai mult de juma de zi cu ochii in calculator, dar sincer as fi preferat sa mi se spuna verde-n fata despre ce e vorba, nu sa caut eu pe net intai si sa vin cu intrebarile directe. M-a asigurat tipa de la cabinet ca trebuie facute aceleasi masuratori ca la o lentila progresiva, ca sa alinieze pe acolo ce trebuie, si de asta sunt marchetate si costa cam cat o lentila "progresiva de incepatori"..

Teoretic deci nici aberatiile nu ar fi atat de pronuntate ca la o progresiva, pentru ca ar fi vorba de primul factor de magnificare, cel de 0.57. Totusi, sincer nu mi-a placut faza asta...asa ca am inceput sa-mi intreb cunostintele cu ochelari cam pe unde au fost si ce grad de multumire au avut :)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate