Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Distributie de succec pentru programare

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Care este distributia cea mai buna pentru programare si vizualizat de continut nerecomandat minorilor ?
Ce resurse imi trebuie ca sa fac deep learning pe linux ?
Vreau sa fac lumea un loc mai bun prin programare pentru ca banii nu aduc fericirea.

Edited by halflife, 20 November 2020 - 19:39.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Aia care ti-o faci tu.

#3
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

 dani.user, on 20 noiembrie 2020 - 19:52, said:

Aia care ti-o faci tu.
Si cat timp im ia sa o fac si cum se face si cum o optimizez pentru deep learning ?

Edited by halflife, 20 November 2020 - 19:55.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
http://www.linuxfromscratch.org/ incerci si ne spui tu noua cat ti-a luat.

#5
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

 dani.user, on 20 noiembrie 2020 - 19:57, said:

http://www.linuxfromscratch.org/ incerci si ne spui tu noua cat ti-a luat.
Si pot face linux nou cu programare windows ? Nu trebuie sa fac pe alt linux ? Aduce experienta multa facerea unui linux nou ?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 halflife, on 20 noiembrie 2020 - 20:00, said:

Si pot face linux nou cu programare windows ? Nu trebuie sa fac pe alt linux ? Aduce experienta multa facerea unui linux nou ?
Posted Image Posted Image
Linux e unu', daca esti la nivelul de a crea un OS nou de la zero nu ai fi pus intrebarile alea. Pana la urma ai aruncat o privire pe ce ti-a dat dani mai sus?

#7
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

 MembruAnonim, on 20 noiembrie 2020 - 20:06, said:

Posted Image Posted Image
Linux e unu'
Si care e treaba cu distributiile ?

Eu vreau sa fac deep learning de succes. Ma ajuta la asta daca fac o distributie noua ?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa iti zic doar atat, o distributie este atat de "buna" cat o face (customize-aza) utilizatorul care o foloseste aka vrei o distributie pentru programare go ahead sunt sute din care poti alege. Mai departe nu am timp de pierdut cu astfel de intrebari inutile. Computer-ul si sistemul de operare atasat sunt doar unelte cu care omul isi face treaba. Nu exista notiunea de "cel mai bun $Insert_OS_here pentru $Insert_whtever_shit_you_can_think_about_here".

#9
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
De ce nu vreti sa ma ajutati sa am succes ? Poate mai sunt si alti interesati. Va e frica de concurenta cinstita ?

 MembruAnonim, on 20 noiembrie 2020 - 20:23, said:

Nu exista notiunea de "cel mai bun $Insert_OS_here pentru $Insert_whtever_shit_you_can_think_about_here".
De ce ma iei cu $ ? E linux pentru manelisti ? Sunt manelist ? Am auzit si eu de php.

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Aia de succec.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 halflife, on 21 noiembrie 2020 - 08:43, said:

De ce nu vreti sa ma ajutati sa am succes ? Poate mai sunt si alti interesati. Va e frica de concurenta cinstita ?
Stii ca succesul ti-l faci singur. Nu vine cineva la tine cu succesul ca sa ti-l faca cadou. Concurenta cinstita? Nu prea e cinstita din start, nu sunt programator si nici nu am pretentii de programator si nici nu visez la deep learning and shit. Din partea mea poti face concurenta cui vrei tu cata vreme ai cu ce sa faci concurenta. In loc sa te plangi pe aici ca nu te ajuta nimeni pune mana si intelege ce ti s-a zis. Pune mana si vezi cu ce distributie GNU/Linux te impaci iar mai apoi vezi de ce ai nevoie sa faci ce vrei sa faci (python???). Cand te impotmolesti undeva vii si postezi frumos pe forum "Folosesc distributia X, limbajul Y si vreau sa fac Z dar nu imi iese W are cineva o idee? Eu am facut asa...". Ai fost ajutat, ti-am zis nu exista "cel mai bun $Insert_OS_here pentru $Insert_whatever_shit_you_can_think_about_here", exista OS-ul cu care te impaci tu bine, te descurci cu el si stii sa il folosesti si exista alte unelte pe care le folosesti. Tu in schimb crezi ca cineva detine cheia succesului si acea persoana refuza sa impartaseasca secretul cu tine. Gresit. Succesul tau tine doar de tine. Vrei sa ai succes ca programator => trebuie sa fii mai bun ca concurenta. Daca eu vreau sa am succes ca inginer de retea trebuie sa fiu mai bun ca ceilalti. E simplu.

 halflife, on 21 noiembrie 2020 - 08:43, said:

De ce ma iei cu $ ? E linux pentru manelisti ? Sunt manelist ? Am auzit si eu de php.
Daca ai auzit de PHP atunci, mai ales ca "Vreau sa fac lumea un loc mai bun prin programare pentru ca banii nu aduc fericirea", inseamna ca ai auzit si de $ si stii unde si cand se foloseste. In schimb din citatul de mai sus nu reiese acest lucru.
Bash scripting:
for i in $(cat /home/ghost/personale/work/opera_ipv4_ranges);
do
	BH=$(ip route show $i);
	if [ -z "$BH" ];

Perl:
foreach my $argNum (0 .. $#ARGV)
{
	if (&validArgument($ARGV[$argNum]))
	{
		my $fh = &getFH("/usr/local/share/macSearch/oui.txt");
		&getOUI($fh, $ARGV[$argNum]);
		&closeFH($fh);
	}
	else
	{
		printf("Sirul de caractere: %s, nu este o adresa MAC valida. Sar peste.\n", $ARGV[$argNum]);
	}
}

PHP:
$a = explode(" ", $a);
shuffle($a);
echo implode(" ", $a);

You dig aka intelegi cum sta treaba cu simbolul ala?

PS: Nu imi plac plangaciosii care au impresia ca toata lumea are ceva cu ei si nimeni nu vrea sa ii ajute. Daca vrei discutii serioase atunci fii serios in ceea ce zici. Dar cand vii cu idei preconcepute cum ca cineva are ceva cu tine, ca competitie, ca nu vrea lumea sa te ajute, etc, atunci eu nu am timp de pierdut cu asa persoane, timpul e valoros si am cacaturi mai bune de facut.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
N-ai cunoscut inca trollul de vineri/sambata? Vezi ce topicuri are... Posted Image

Edited by dani.user, 21 November 2020 - 12:15.


#13
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Deci merge sa fac deep learning si pe Ubuntu nu ? Merge si cu tensorflow pe python ? Ca e la moda.

Ca doar Ubuntu e cel mai raspandit si stiu multi sa l foloseasca si sa te ajute.

 dani.user, on 21 noiembrie 2020 - 12:15, said:

N-ai cunoscut inca trollul de vineri/sambata? Vezi ce topicuri are... Posted Image
Nu vam lipsit ca n am mai scris de mult ?

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Ai incercat?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 halflife, on 21 noiembrie 2020 - 12:24, said:

Nu vam lipsit ca n am mai scris de mult ?
Ba da. Prea erau cu anti-covid, anti-vaccin etc. Numai anti-programare nu era!

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dani.user, on 21 noiembrie 2020 - 12:15, said:

N-ai cunoscut inca trollul de vineri/sambata?
Ba da ca am mai aruncat un ochi si pe alte arii si am vazut subiecte deschise de "distinsul" coleg de forum dar am incercat sa nu o zic pe aia cu troll-ul asa direct :).

#17
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Daca fac o aplicatie in care incarci o poza cu o femeie si unui barbat i se ridica pe cat de buna e ea ajuta la ceva ? Capat experienta ?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca faci in asa fel sa-i afli preferintele, da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate