Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Exceptii procesuale in procesele civile

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
tholistice

tholistice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2020
Buna ziua!
Sunt nou aici si nu stiu daca acest topic l-am incadrat corect, sau daca cineva imi va raspunde.

Exceptiile procesuale pot fi ridicate de oricare dintre partile implicate intr-un proces.

INTREBARE
La fond, dar si in caile de atac, o exceptie ca sa poata fi primita trebuie sa se priveasca /sa aiba legatura cu unul dintre motivele invocate in cererea de chemare in judecata sau in motivele de apel/recurs?

Caz concret:
Pierd la fond procesul.Nefiind prezent la dezbateri, instanta acorda cheltuieli de judecata partii adverse, pe care separata, fara ca ele sa fie cerute in vreo cerere accesorie sau in intampinare.

Fac apel.Invoc motive, dar omit sa pun ca motiv si aspectul de mai sus.La prima infatisare vreau sa ridic exceptia dar instanta nu mi-o primeste invocand ca acest aspect trebuia sa il mentionez in motivele apelului.
Este corect? Si daca da, conform caror prevederi din cpc?
Multumesc

#2
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
As putea sa câștig in instanta împotriva primăriei Vaslui , consiliul local și unitatea administrativ teritoriala și să cer daune de 50000-100000 euro că au venit și mi-au furat tot din casa din cauza că vecinii au făcut reclamație la primărie și acum nu mai am cu ce să mă îmbrac , nu mai am nimic în casă.Si aragazul mi l-au luat , televizor , laptop , totul , mi-a lăsat casa goala , m-au îmbolnăvit.

Edited by andupustiu, 21 November 2020 - 17:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate