Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cea mai mare inventie a erei noastre?

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
comunicarea prin unde radio ... fara de care nu am avea astazi televiziune, telefonie mobila, retele wifi, sateliti, sonde spatiale, etc.

#56
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Cea mai mare inventie: capacitatea de a crea un lant logistic care poate oferi in mai putin de un an, un vaccin modern.

#57
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Betonul armat. Nu are el biti, octeti, pixeli, sau altele sa ne dea woow...dar fara el,  nu mai ramanea padure, pt a face loc caselor, sau traiam in piramide , probabil mai moderne decat cele antice, eventual cu geamuri.

#58
Dilan

Dilan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2022

View PostObivankenobi, on 20 noiembrie 2020 - 22:57, said:

Cea mai mare inventie inca nu s-a "produs"! Ea va fi un tandem! Acel tandem va fi format din inventia scutului din jurul unei nave spatiale, scut care sa o protejeze de micro-meteoritii ce o pot lovi, si motorul super-luminic, sau daca nu o modalitate de a parcurge distante de ani lumina in timpi rezonabili masurabili in luni sau ani! Aceste doua inventii vor permite expansiunea omului in univers si evitarea extinctiei de care este amenintat in prezent. In mod normal doar un om la cateva milioane/per generatie este capabil sa aduca un real progres tehnologic omenirii. De multe ori aceasta sansa este irosita din diverse motive: ori omul e cu mult inaintea timpului sau (vezi Nikolas Tesla) ori hatisul administrativ, legal sau stiintific il face sa abandoneze! Sau pur si simplu foamea, daca el se naste in Africa!

In ultimii doi ani au obtinut un adevarat efect warp real si chiar practic si acum il dezvolta, dar inca stagnam cu privire la fuziunea nucleara, dar daca reactoarele hibride cu thorium vor deveni comerciale cat mai curand, putem fi multumiti.
Daca o alta initiativa privata va reusi producerea unor rachete-zepelin de tip planor cosmic, atunci si spatiul va fi accesibilizat tuturor oamenilor si vor exista perspectivele terraformarii planetelor Venus si Marte si stabilirea de orase sub domuri pe asteroizi, Luna, samd.

#59
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Teleportarea zic eu. Sau stai ca n-au inventat-o inca.

#60
Android-User

Android-User

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.12.2020
Deoarece traim in epoca informatiei, eu zic ca cea mai mare inventie a epocii noastre e internetul.

#61
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
zborul si computerul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M9Yww9LG3gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
vuratis

vuratis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2022
Cred că este mai corect de spus cea mai mare "descoperire" a erei noastre, pentru că omul nu a inventat ci doar a descoperit cunostiinta care exista inainte ca el sa o gaseasca.

View Postmarco71, on 26 decembrie 2020 - 19:38, said:

comunicarea prin unde radio ... fara de care nu am avea astazi televiziune, telefonie mobila, retele wifi, sateliti, sonde spatiale, etc.

Si eu cred că aceasta este una din marile descoperiri in domeniul tehnologiei, in era in care traim.

#63
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postvuratis, on 09 octombrie 2022 - 12:52, said:

Cred că este mai corect de spus cea mai mare "descoperire" a erei noastre, pentru că omul nu a inventat ci doar a descoperit cunostiinta care exista inainte ca el sa o gaseasca.



Si eu cred că aceasta este una din marile descoperiri in domeniul tehnologiei, in era in care traim.

E bine zis "invenție".
De exemplu: undele radio au fost descoperite, ele existând și în mod natural. Dar a fost nevoie de geniul unuia care a "inventat" o modalitate de comunicare cu ajutorul lor.

Ontopic:
Producerea curentului electric.

Rog un moderator să-mi unească cele două posturi.

#64
A-12

A-12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.03.2023
Is mai multe inventii care merita mentionate.

- bricheta
- containerul de marfa
- curentul alternativ
- antibioticul
- radio

Pt mine curentul alternativ e pe primul loc. desi nu o inventie in sine , Tesla a descoperit felul de functionare si de aplicare al acestui curent. E greu sa de imaginat o lume moderna fara curent electric.

pe locul doi , este bricheta , probabil una din cele mai folositoare inventii ale omului din istorie. a avea foc in mana cand doresti inseamna diferenta dintre viata si moarte. bricheta moderna a aparut o data cu aparitia ferrocerium lui si este de departe cel mai usor mod de a produce o flama cand doresti.

pe locul 3 as pune containerul de marfa si radioul , desi radio are legatura directa cu curentul , unde electromagnetice , etc... radio si folosirea undelor radio a dus lumea in spatiu , pe luna , a trimis probe in afara sistemului solar , permite detectarea undelor spatiale , etc... iar pe pamant , se foloseste la cam orice... de la emiterea de voci , pana la emiterea de informatii sub forma de internet , etc...
Containerul e cam pe acelasi loc pt ca a revolutionat transportul pe glob. globalizarea nu era posibila fara container. pana la container , sa descarci si sa incarci un vapor cu marfuri , dura zile intregi , si vapoarele atunci nu erau de marimea celor de acum. mai mult , incarcarea si descarcarea de vapoarea presupunea zeci si zeci de oameni care munceau fizic la carat produse. containerul face incarcarea/descarcarea usoara, de obicei e nevoie doar de 1 persoana care controleaza o macara.

#65
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Erau containere de marfa binemersi si acum 10000 de ani. Se faceau din cranii de animale, chiar de om.
Curentul alternativ a fost inventat in momentul in care s-a invartit un magnet pe langa un fir, cu mult inainte de a se naste Tesla.
Maxwell de fapt cunostea mult mai multe despre curent, decat forma sa recunoscuta acum a fi curent alternativ. Si cunostea si el de la cei de dinaintea lui, el a reusit sa dea o forma precisa cunostintelor.
Radioul e un termen confuz. Spuem radio si la aparatul care canta in bucatarie, si la undele electromagnetice dintr-un anumit spectru. Primul e o inventie, al doilea e o descoperire. Ca n-a inventat nimeni undele radio ci descoperite de Hertz parca.
Iar inventia aparatului de radio, e dificil sa fie pusa pe seama unui om.
Eu vad unde umbli, Marconi, Tesla. Astia sunt vedetele clasice ale lumii inventatorilor/descoperitorilor, dar de fapt aportul lor e mult umflat si exagerat. Cel mai mare inventator/descoperitor in opinia mea e Canvedish, de care n-a auzit nici dracu. Omul avea si o intelegere temeinica a stiintei (care abia aparuse ca si metoda de cunoastere a lumii), dar si un bun experimentalist, capabil sa construiasca aparate de foarte inalta precizie, in mod sistematic.
Spre comparatie Tesla, avea idei de numerologie in cap si o foarte slaba educatie stiintifica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate