Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Vitara vs SX4 S-Cross vs Tucson vs Sportage vs Mazda CX5 vs Kadjar

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postrelu_24, on 16 decembrie 2020 - 09:06, said:

Excluderi din caietul de garantie la Kia https://www.kia.ro/u...19_preview.pdf:

Acumulator 12 V: 24 luni
Sistem audio: 36 luni
Atat
Lasa-l sa se streseze haterul, de ce sa ma stresez eu?Posted Image Posted Image

View PostRamboX, on 16 decembrie 2020 - 09:15, said:

De ce crezi tu ca da cineva o masina inapoi dupa 2 ani?ori era lovita ori proprietarul era nemultumit de dotari,consum sau de cum sta pe drum.
[...], afla ca proprietarul a murit in septembrie si reprezentanta, condusa de un om deosebit la care vin la revizie inclusiv de la 300 de km departare,mi-a pus la dispozitie actul de succesiune pe care era trecuta nevasta-sa, iar ea si-a luat o Kia mica. Stiu sa verific o masina, am si tester, am rapoarte de la CarVertical si de la RAR.  [...]

Edited by Dany_Darke, 16 December 2020 - 10:35.
cu grija la limbaj


#128
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
nu stiu ce masina ai condus tu, dar eu am masina de 3,5 ani si peste 80K km si nu am nici o problema cu bucse sau amortizoare, Sportage 1.6 tgdi manuala 4x2. consumul mediu, neresetat de peste 40k km 7,8.
Referitor la garantie, am un coleg care a schimbat pe garantie distributia pe lant la 6 ani si 11 luni la un ceed.

#129
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Distributia pe garantie...nu cred.
Eu doar caut sa-i spun ca nu e Kia asa cum se spune,supermasina cu 7 ani garantie.
Eu aveam cam 9 in oras si aprox. 7 afara consum la 7dct,motorul era bun dar cv slaba,se incalzea in aglomeratie ambreiajul sau pe drum forestier nu stia ce sa faca.
Cand ai garantie si schimbi piese pe banii tai cum e?le-am facut plangeri peste plangeri dar nimic,consumabil ambreiajul si trenul de rulare.

#130
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
deci tu ai avut 2.0 diesel cu cutie 7 DCT Posted Image , si cu toate pilele tale care ti-au facut o masina unica in lume nu ai reusit sa schimbi niste bucse pe garantie Posted Image ?
Pe 2l diesel Kia a montat manuala sau 6 trepte automata clasica care nu are ambreiaj, 7DCT este doar pe 1.6 turbo benzina, 1.7 diesel (pana in 2019) si 1.6 diesel dupa 2019.
Se vede clar ca nu ai avut Kia, dar te bagi aiurea in vorba.

Edited by relu_24, 16 December 2020 - 10:49.


#131
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Relu, ți-ai pus oil catch can să previi depunerile? Eu mi am comandat ieri

#132
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
nu am instalat catch can, inca nu am probleme.
din ce am mai citit catch canul nu opreste depunerile eventual doar le micsoreaza.

#133
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Păi și așa e ok...

#134
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
nu stiu daca e o asa mare problema, dieselul nu are nici o treaba cu depunerile desi e mult mai murdar si are mult mai multe depuneri.
au fost niste probleme cu vechile motoare, in special la VW, care din cauza depunerilor afectau turbulenta din cilindri.
Din ce am citit la Kia nu prea au fost probleme, adica depuneri erau dar nu afectau mersul motorului.

Problema cu catch canul:
Trebuie golit destul de des
trebuie demontat cand te duci la revizie, pierzi garantia pt. modificari
iarna trebuie demontat ca sa nu inghete

eu am ales sa schimb uleiul mai des (in jur de 10.000 km) si sa merg mai turat plus ca incerc sa evit deplasarile scurte gen 2-3 km, merg pe jos sau iau trotineta electrica

#135
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Din cate am inteles, ca sa nu inghete, trebuie facut traseul furtunelor scurt. O sa il montez daca tot l-am comandat si mai vad in timp

#136
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Uitati aici baieti ca in 2018 motorul 2.0 crdi avea automata cu 8 trepte.a mea era din 2016 si avea 7.
Deci cade vrajeala de mai sus a cunoscatorilor ca 2.0 crdi a fost cu o cutie automata de 6 trepte.
Atentie-vb de gt line nu ieftineala de plus sau clasic

Attached Files



#137
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Nu mai insista in prostiile spuse de tine. Sportage pe 2l diesel nu a avut montata cutie DCT (dublu ambreiaj) a avut doar automata clasica cu convertizor de cuplu, pana in facelift a fost 6AT faceliftul a venit cu 8AT. Aici ai toate modelele de Sportage vandute in toata lumea intre 2016 si 2018 https://www.auto-dat...generation-4681, arata-mi si mie un model care are 2.0 CRDI si cutia 7 DCT.
Ca sa te lauzi ca tu ai avut 2l diesel automat si ai avut probleme cu ambreiajul la DCT e ca si cum unul care are Duster se lauda cu motorul lui V8.
Nu inteleg de ce tot insisti si ce obtii din chestia asta.

#138
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Consum mediu Caransebeș -Cugir- Caransebeș,aprox 300 km, incluzând 40 km autostradă, mers legal , viteza croaziera 72 km/h

Attached Files


Edited by daniMMM, 03 April 2022 - 12:14.


#139
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
nu se vede nimic...sfat: mai bine sa nu faci poze in timp ce conduci, te credem si fara poze ;)

#140
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
5,8 mediu.
Nu țineam eu telefonul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate