Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cum se interpreteaza corect visele

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Nu maestre.
Presupunand ca un om crede in vise. E foarte greu sa-ti dai seama daca au mai multa semnificatie decat un hazard al mintii. 99% din vise sunt hazard. Restul de 1% sunt tot hazard pentru cei neantrenati, dar nu creat de minte ,dar asta doar daca crezi in lucid dreaming. Daca nu crezi, nu intelegi nimic. Posted Image

#20
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tu raspunde cu simbolurile. Procentele alea le-ai pus din burta. Nu pot sa le iau in serios.
Si nu este dupa crezut. Daca au semnificatie normal ca le crezi. Semnificatia conteaza. Semnificatia este personala, nu simbolurile.
A, daca nu crezi din cauza desconsiderarii lor este cu totul altceva. Asa este si in viata cu ochii deschisi, nu este ceva specific viselor.

Edited by Cr1spy, 16 November 2020 - 21:55.


#21
Heart-of-Fire

Heart-of-Fire

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2021

 Cr1spy, on 16 noiembrie 2020 - 21:43, said:

Tu raspunde cu simbolurile. Procentele alea le-ai pus din burta. Nu pot sa le iau in serios.
Si nu este dupa crezut. Daca au semnificatie normal ca le crezi. Semnificatia conteaza. Semnificatia este personala, nu simbolurile.
A, daca nu crezi din cauza desconsiderarii lor este cu totul altceva. Asa este si in viata cu ochii deschisi, nu este ceva specific viselor.

La nivel fundamental sunt trei tipuri de visuri, divine (revelatoare), din mulțimea gândurilor și demonice (coșmarurile)...

#22
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Heart-of-Fire, on 07 ianuarie 2021 - 18:44, said:

La nivel fundamental sunt trei tipuri de visuri, divine (revelatoare), din mulțimea gândurilor și demonice (coșmarurile)...
Ai uitat visele prevestitoare.

Visele demonice pot fi și erotice.
Tot în categoria vise demonice pot fi și vise prevestitoare false, vise înșelătoare.
Tot în categoria vise demonice ar intra și vise în care demonii se joacă cu oamenii, cu mintea lor.

#23
Heart-of-Fire

Heart-of-Fire

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2021
Zisesem la nivel fundamental...

Edited by _-_, 08 January 2021 - 12:59.
citare inutila


#24
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Acum citeva nopti am visat niste tarantule de 10 kg, blanoase si cu niste colti de ziceai ca sint mamuti. Culmea e ca daca vad un paianjen cit un nasture ma cac pe mine dar alea imi placeau, le lua lumea, le dresa, le tundea pe la gura sa iasa coltii in evidenta, bai nene parca erau colti de aia de tigru cu colti in barba din Rahan dar erau blinde dihaniile si asa  de blanoase si pufoase. Normal asta ar fi cojmar 100000000% pt mine dar defapt a fost un vis frumos.

Eu cam visez paianjeni (de aia normali), ce sa fie ?

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Heart-of-Fire, on 08 ianuarie 2021 - 00:03, said:

Zisesem la nivel fundamental...
Te cam inseli. Cosmarurile pot fi si de la Dumnezeu, ptr a te preveni.
De unde ai scos tu categoriile alea, numai tu stii...

 lil debul, on 09 ianuarie 2021 - 10:55, said:

Acum citeva nopti am visat niste tarantule de 10 kg, blanoase si cu niste colti de ziceai ca sint mamuti. Culmea e ca daca vad un paianjen cit un nasture ma cac pe mine dar alea imi placeau, le lua lumea, le dresa, le tundea pe la gura sa iasa coltii in evidenta, bai nene parca erau colti de aia de tigru cu colti in barba din Rahan dar erau blinde dihaniile si asa  de blanoase si pufoase. Normal asta ar fi cojmar 100000000% pt mine dar defapt a fost un vis frumos.

Eu cam visez paianjeni (de aia normali), ce sa fie ?
Paianjenii simvolizeaza anumite frici, de multe ori asociate cu femeile sau cu mama. Frica de autoritate/razbunare sau inselare (a pica in plasa unui paianjen/femeie). Depinde si de felul in care se desfasoara visul si de ceea ce reprezinta anumite lucruri ptr tine.
Daca visezi mereu si tie tie-e frica de ei in vis, inseamna ceva, anumite temeri care persista. Visul cu tarantulele poate insemna ca le-ai depasit, ca oricat de mari ar fi pericolele intalnite, nu te mai temi de ele.

De ce ti-e frica de paianjeni ? In definitiv sunt doar niste ganganii pe care le poti strivi instantaneu. S-a intamplat ceva in legatura cu un paianjen ?

#26
Heart-of-Fire

Heart-of-Fire

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2021

 Cr1spy, on 11 ianuarie 2021 - 00:22, said:

Te cam inseli. Cosmarurile pot fi si de la Dumnezeu, ptr a te preveni.
De unde ai scos tu categoriile alea, numai tu stii...

Din contextul general al Scripturii și din experiența de viață personală...

#27
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Coșmarele vin din întuneric și au scopul de a speria.

Nici mie nu-mi plac păianjenii.
Nu aș simboliza femeile prin paianjeni, mai repede cu un tip de dusman sau boala.

Edited by barbu78, 11 January 2021 - 19:55.


#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Daca toata lumea ar extrapola experienta lui personala la restul oamenilor, nu ne-am mai intelege om cu om. Noroc ca nu este toata lumea asa, unii inteleg ca nu sunt ei vreun sablon universal.

 barbu78, on 11 ianuarie 2021 - 19:54, said:

Coșmarele vin din întuneric și au scopul de a speria.

Nici mie nu-mi plac păianjenii.
Nu aș simboliza femeile prin paianjeni, mai repede cu un tip de dusman sau boala.
Citeste mai atent, ca nu am scris niciunde ca paianjenii sunt femei.

 barbu78, on 11 ianuarie 2021 - 19:54, said:

Coșmarele vin din întuneric și au scopul de a speria.
Tu pana acum ziceai ca Dumnezeu e frate cu Dracul. Acum cand eu spun ca anumite cosmaruri vin de la Dumnezeu, tu nu... ca Dumnezeu nu te sperie.
Ai mania contrazisului ?

#29
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ce am zis este corect.
Îmi pare rău că te-am contrazis dar, n-o mai fac când trebuie.

Chiar dacă Dumnezeu este frate cu satana, trebuie să se comporte conform șablonului, altfel se defectează mecanismul.

 Cr1spy, on 11 ianuarie 2021 - 00:22, said:

(a pica in plasa unui paianjen/femeie)
🤭🤔    🕷️🕷️🕷️🕷️(🤰...)
Simpatico!

#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ai scos cuvintele din context.

Mecanismul cu cei doi diavolii frati... Bravo, asa imaginatie mai rar.

Edited by Cr1spy, 12 January 2021 - 13:47.


#31
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Unde am scos din context?

Nu este imaginație, este realitate și pot dovedi din Biblie și din viață.
Eu nu am o imaginație atât de bogată pe cât oferă viața și Biblia dar, am spirit de observație.

Edited by _-_, 15 January 2021 - 13:54.
Citare inutila.


#32
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostCr1spy, on 11 ianuarie 2021 - 21:40, said:

......
Ai mania contrazisului ?
Poți dezvolta?

#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mi se pare foarte aiurea sa aduci ca argument Biblia, cand tu spui ca Dumnezeu este un alt fel de Satana.
Dar ce sa vezi, chiar in Biblie sunt exemple de cosmaruri venite de la Dumnezeu.
Matei 27:19 "Să n-ai nimic a face cu neprihănitul acesta căci azi am suferit mult în vis din pricina lui".
Este vorba de o scrisoare trimisa de Claudia Procula, sotia lui Pontiu Pilat, acestuia, deoarece avusese un cosmar, in care i se aratase ca se poate infaptui o imensa crima, prin condamnarea la moarte a lui Isus.

Mai mult nu voi continua discutia, fiindca nu stiu daca ne este permisa o abordare religioasa a interpretatii viselor. Plus ca nu-mi face nicio placere subiectul acesta, din motive personale.

#34
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Acolo nu scrie că este vorba despre un coșmar.

Și religia face parte din zona paranormalului.

Nu abordez visele prin ochii religiei. Sunt ateu.

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Dar ce inseamna ptr tine, "am suferit mult in vis" ?  
Dar ca se "cutremura cu aratarile din vis" ?

Vezi că Dumnezeu vorbește când într-un fel, când într-alt fel, dar omul nu ia aminte. Și anume, El vorbește în vis, în vedeniile nopții, atunci când somnul se lasă peste oameni și când ei dorm în așternutul lor. Atunci El dă înștiințări oamenilor și-i cutremură cu arătările Sale. Ca să întoarcă pe om de la cele rele și să-l ferească de mândrie. Ca să-i ferească sufletul de prăpastie și viața lui de calea mormântului” (Iov 33, 14-18).

#36
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postbarbu78, on 19 ianuarie 2021 - 23:50, said:

Nu abordez visele prin ochii religiei. Sunt ateu.
Daca nu le abordezi prin prisma religiei, ar trebui sa-i citesti pe marii psihologi contemporani, nu sa citesti sfaturile babelor si mosilor ultra-religiosi, care vin cu exemple nepotrivite de acum 5.000 de ani...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate