Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Impactul masurilor de limitare a pandemiei asupra agriculturii

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Criza ar putea sa creasca preturile la alimente, nu sa le scada.

#2
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
E părere personala. În anul 2011 am dat roșii angro cu 35 de bani pe kg.

#3
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Zici tu Vincentiu? E criza de bani, nu de marfa. Nu e nici o calamitate care sa fi distrus culturile ci a afectat doar veniturile unui procent mare de salariati. Multi si-au pierdut joburile, sunt firme care functioneza sub regimul de avarie, mai pe scurt cei mai multi sunt cu ariciul in buzunar. Asta se simte in aproape toate domeniile nu doar la colegul decoservicestil...

Edited by cotzi, 14 November 2020 - 19:38.


#4
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Intr-o criza financiara preturile cresc, cam asta este regula de baza. Asta s-a intamplat si in 2008, asta s-a intamplat si anul asta, dar mai putin, insa au fost cresteri si anul asta.

#5
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Mai Vicentu, după principiu tău, la anu imi cumpăr mertan������

#6
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Deci cand e criza financiara si nu aveti bani voi vreti sa vindeti si mai ieftin ca sa nu aveti bani si mai rau? Cum puteti face fata crizei, scazand sau crescand preturile?

Daca avem inflatie, preturile ce fac?

Edited by Vincentiu_1981, 14 November 2020 - 20:37.


#7
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Sunteți total off-topic.

#8
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

View PostVincentiu_1981, on 14 noiembrie 2020 - 20:20, said:

Intr-o criza financiara preturile cresc, cam asta este regula de baza. Asta s-a intamplat si in 2008, asta s-a intamplat si anul asta, dar mai putin, insa au fost cresteri si anul asta.
Spui prostii pe banda rulanta. Adica daca nu-s vanzari preturile cresc... tu pe ce lume traiesti fratioare?
Dar are dreptate corsica suntem off-topic....

Edited by cotzi, 14 November 2020 - 22:28.


#9
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Da, zic prostii pe banda rulanta, numai ca atat teoria din carti, cat si realitatea actuala si practica te contrazic.

Dar si analizele de viitor, intr-un articol de pe 29 iunie: https://romania.euro...-/30696823.html

Oricum, mai vorbim la anul despre asta si cam gata cu subiectul asta.

Edited by Vincentiu_1981, 14 November 2020 - 22:38.


#10
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Fratioare, conduc o firma de 27 de ani. Am trecut si prin inflatie si prin dobanzile de 120% si prin devalorizarea leului si prin toate crizele care au fost pana acum. Eu nu vorbesc din carti ca tine si din articole de presa ci din proprie experienta. Cand nu exista cerere si nu sunt bani pe piata din cauza panicii, somajului sau cum a fost anul asta din motiv de lockdown preturile scad. E legea cererii si a ofertei. Nu vorbim aici de o criza de lichiditati pe piata bancara, vorbim de criza [CA SA REVENIM ON TOPIC] de la piata de zarzavaturi si legume unde vinde colegul decoservicestil intelegi? Daca omul risca sa-si piarda marfa mai degraba ieftineste ca sa o vanda, sa nu piarda tot, intelegi? Ce a fost anul asta in ce priveste preturile la legume mai mari decat in alti ani se datoreaza faptului ca nu a fost productia din ceilalti ani, in special productia pe spatiile neprotejate, datorita climatului nefavorabil de la inceputul verii. Si asta ti-o pot confirma si alti colegi... nu a fost un an bun. Si cu asta chiar am incheiat, imi cer scuze colegilor!

#11
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Cotzi, ce spui cu jocul cererii si al ofertei este corect, dar tu nu pui la socoteasa criza economica/financiara, care determina modificari la nivel macroeconomic, cresterea euro, cresterea tuturor preturilor inputurilor etc.
Jocul cererii si al ofertei este depasit de alte mecanisme care au loc la nivel macroeconomic, iar in plus in privinta consumului alimentelor situatia nu este chiar atat de flexibila incat sa scada vanzarile in ultimul hal si sa nu mai manance populatia nimic, ca asa ceva nu se poate. Evident ca sunt niste scaderi, dar nu colosale si in mod obligatoriu populatia tot o sa manance.

In timpul crizei de dupa 2008 vanzarile de alimente au scazut, dar preturile au crescut substantial, asta este deja istorie si nu poate fi contrazis, deci poate imi spui unde se vede aici jocul cererii si al ofertei, cand lucrurile au stat exact invers.
Acum cu cat veti vinde voi produsele voastre, asta este treaba voastra, ca poate o sa vreti sa le vindeti sub pretul pietei.

Oricum, nu cred ca va fi o criza ca cea de dupa 2008, dar vom vedea.

#12
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Topic pentru a discuta impactul masurilor de carantina/restrictionare a deplasarii/inchiderea pietelor asupra agriculturii/legumicultorilor.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View PostVincentiu_1981, on 14 noiembrie 2020 - 19:32, said:

Criza ar putea sa creasca preturile la alimente, nu sa le scada.
si ar putea pe  mai multi sa-i determine sa se apuce de agriculura fiindca acum ,,SE,, merita

titlul l-a pus pe stanga si-a comentat pe dreapta de aceea sunt off toti inclusiv initiatorul

zice de impact si-o da cu criza

#14
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
nu mai pupa nimeni rosii la 50 de bani pana la a doua venire

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrvd55, on 15 noiembrie 2020 - 09:08, said:

nu mai pupa nimeni rosii la 50 de bani pana la a doua venire
50 de bani atunci au aproape aceeasi valoare cu 5 lei de azi

Edited by EMPP, 15 November 2020 - 11:37.


#16
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
poate la veniturile bucurestenilor

#17
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Anul asta nu am dat mai ieftin de 5 lei, media pe an mi-a iesit cam la 6,4 lei pe kg, anul trecut a iesit 8,5.

Dar in schimb anul acesta am avut canitati mult mai mari de unde si pretul in medie mai mic, cam 120-180 kilograme/zi timp 3,5 luni.

Anul trecut cum nu aveam asa multe mergea sa tin la pret, avand cam 60-70kg/zi.

Sa vedem noul an ce o sa aduca dar fara programul tomata o sa fie mai putina concurenta, doar eu stiu persoanal 3 fermieri care nu o sa mai puna tomate sau in niciun caz nu o sa se grabeasca cu iesitul pe piata cu ele.

Pentru mine acest an a reprezentat un succes iar la anul ma astept la mai mult.

#18
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Cererea produselor de baza in functie de pret are o elasticitate mica, in sensul ca chiar daca pretul acestor produse creste destul de mult, ele vor continua sa fie achizitionate de consumatori aproape la fel de mult. Adica daca astazi o paine costa 3 lei si peste un an ajunge la 6 lei, vanzarile se vor face la fel de mult ca inainte sau pe undeva pe acolo.
Iar cum produsele agroalimentare fac parte din aceasta categorie a produselor de baza, este de asteptat ca populatia sa continue sa se hraneasca la fel ca inainte, chiar daca preturile alimentelor ar creste cu 50% sa zicem.
Scaderi mai mari ale vanzarilor ar putea sa fie la acele alimente care ar fi considerate mai putin importante in dieta si de care consumatorii ar putea sa se lipseasca, aici fiecare fiind cu preferintele lui.
Oricum, fructele si legumele ar trebui sa se situeze pe o pozitie destul de importanta in alimentatia fiecaruia, dar nu toata lumea consuma la fel de mult aceste alimente, pentru ca unii sunt mai carnivori, iar cei care prefera carnurile consuma cantitati mult mai mici de fructe si legume.

In cazul bunurilor de lux insa, acolo elasticitatea cererii in functie de pret este mult mai mare si pe domeniul ala o criza economica va lovi drastic in vanzari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate