Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Exista o pregatire de genul?

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Uitandu-ma pe net dupa jocuri si chestii despre razboi am gasit ceva despre ion canon si alte alea. Realizez ca poate exista ceva de genul asta , lansand o racheta nucleara in ozonul de la polul nord, sau deasupra siberiei, in cazul razboiului cu rusii, ca sa poata sa coboare niste raze gamma. Astfel de raze pot arde rachete si schimba brusc vremea. Ar distruge si topi astfel ca dinspre siberieni spre rusii de est ar veni ape. Schimbarea brusca a vantului ar deranja rachetele lansate instant. Si spre Romania s-ar putea face ca sa vina razele gamma in zona rachetelor rusesti ce se apropie in caz de razboi
Ar putea exista scenarii de genul? Se pregatesc americanii de asa ceva?

Armele puse spre siberieni ar duce pe rusi spre a-si muta arme in zona, astfel eliberand flancul estic

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Gurvenele zic NU. Asa zicem si noi.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
scriitor trebuia să te faci

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Poate ca se zice nu, insa poate exista planuri secrete

#5
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
La ceva mai "pamantean" ne gandim si noi?
Daca oamenii de stiinta ar fi putut mai mult decat se poate acum in materie de aparare si rachete nucleare, ar fi facut, te asigur!
Daca esti asa bazat pe teoriile tale, angajeaza-te la NASA, baga un CV ca nu te costa decat un e-mail!
Poate revolutionezi fizica in general...

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View Postkarax, on 11 noiembrie 2020 - 13:58, said:

................... am gasit ceva despre ion canon si alte alea.................................

Ce ? Ce ? Ce ?

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Chiar acum am avut un meeting pe zoom cu Trump si Biden si au spus ca nu exista asa ceva.

#8
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
sa traim noi pana acolo.Daca vor sa l inceapa ,da nu cred ca mai are cineva chef de razboi la situatia cu pandemie :)) in Siria se duc razboaie ...

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Deci eu am inteles ca Ion si-a luat un aparat foto Canon si vrea s-o pozeze pe bomba sexy Maricica. Ca e focoasa rau... :naughty:

#10
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postkarax, on 11 noiembrie 2020 - 14:14, said:

Poate ca se zice nu, insa poate exista planuri secrete
Il mai stii pe ala cu supertunul pt Sadam ?
Sa nu o iei pe urmele lui.

#11
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postkarax, on 11 noiembrie 2020 - 13:58, said:

Uitandu-ma pe net dupa jocuri si chestii despre razboi am gasit ceva despre ion canon si alte alea.  


Demult, inca din WW2, ba chiar as spune ca inca de pe vremea lui Leonardo da Vinci si a lui   Arhimede   visau unii sa inventeze lupe gigantice care sa prajeasca armate  si sa rada orase intregi  cu ajutorul Soarelui.Hermann Oberth a vrut sa dezvolte o statie spatiala cu "sun gun" .  Nazistii visau sa construiasca si sa trimita la 8200 km inaltime o statie cu "sun gun"  si se specula ca ar dura 50-100 ani.



In ce priveste laserele:
In 1989 au facut americanii niste teste cu laser care sa topeasca orice.

Quote

O armă   cu fascicul de hidrogen neutru a fost lansată la bordul unei rachete cu sunet suborbital din gama de rachete White Sands în iulie 1989 ca parte a proiectului Beam Experiments Aboard Rocket (BEAR)

Momentan, se dezvolta tehnologii laser la scara mica.  
https://en.wikipedia...ki/Laser_weapon



Insa eu cred ca mai usor dezvolti  o  racheta cinetica care poate propulsata la viteza de 10 mach in spatiu si sa fie intoarsa pe Pamant   sa provoace distrugeri masive cum nici macar armele nucleare n-ar putea sa o faca. Si fara radiatii, fara gaze chimice, fara virusi,  deci  o distrugere CURATA si poti ocupa teritoriul ulterior.
https://en.wikipedia...tic_bombardment

A fost o faza in filmul  G.I. Joe in care o racheta cinetica a distrus toata Londra!   Eu cred ca mai degraba asta va fi arma viitorului. In vreo 50-100 ani:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SlrA-vPOGVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Momentan,  nu s-au inventat  nici macar proiectile din astea smart ca-n Iron Man (2008).  Suntem inca in urma  si departe de tehnologiile astea futuriste.Gandeste-te ca au trecut 12 ani de la filmul asta si NICI ACUM nu s-a inventat racheta  smart  care sa se desparta in 16 rachetute mici care sa loveasca tintele strategice.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YBC1Qob27sM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rihan, 17 November 2020 - 11:51.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am vazut si G I  Joe
eu zic  altceva decat astea cu energie cinetica
racheta smart e dezvoltata deja similar cu tehnologiile de pe icmb-uri cu multiple warheaduri

Edited by karax, 17 November 2020 - 17:10.


#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Nu esti tu de vina!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate