Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cele mai bune seriale vizionate de noi S.F./Fantastic

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Am uitat de O dimensiune paralela, foarte interesant https://m.cinemagia....terpart-956815/

#20
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
Taken si chiar The 4400

#21
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Lost
Heroes

#22
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
din francizele arhicunoscute si care ocupa 90% din nisa numita SF merita mentionat star trek picard.
altfel, singurul SF real e The Expanse. sunt 8 carti, fiecare are dedicata un sezon, deci mai urmeaza 4. Raised By Wolves e iar o idee frumoasa regizata de ridley scott.

genul SF e de nisa, lumea prefera sa se uite la miliarde de star trek-uri si marvel-uri de duzina. pacat.

#23
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostPiticVerde, on 09 noiembrie 2020 - 14:40, said:



Cu Morena Baccarin Posted Image Posted Image Posted Image.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Ea a avut un serial care a fost anulat din păcate. V, un remake.

Cel mai bun SF? Hm. Cred că cel mai investit am fost în Stargate.

Și cea mai mare dezamăgire a fost probabil Falling skies, care a avut un potențial uriaș. Poate pe alocuri și Continuum.

Și Humans a fost bun, dar n-au știut ce să facă cu el.

#24
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Pe langa cele mentionate vad ca nu zice nimeni de Dark Matter https://www.imdb.com/title/tt4159076/
care mie mi-a placut f mult , mai mult decat the expanse .

#25
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View Postc6t9, on 09 noiembrie 2020 - 22:37, said:

Ea a avut un serial care a fost anulat din păcate. V, un remake.

Cel mai bun SF? Hm. Cred că cel mai investit am fost în Stargate.

Și cea mai mare dezamăgire a fost probabil Falling skies, care a avut un potențial uriaș. Poate pe alocuri și Continuum.

Și Humans a fost bun, dar n-au știut ce să facă cu el.

V a fost incheiat brusc se pare din lipsa de fonduri cand incepea sa fie mai interesant,m-am mirat deoarece era chiar un serial foarte bine realizat(idee,interpretare si un remake la ceva de mare succes in trecut).In Falling Skies la un moment dat un 'Stăpân' i-a avertizat pe oameni cand a fost capturat ca acea rasa de  extraterestrii eliberatori sunt cu totul altceva decat cea ce cred oamenii.De fapt serialul ar fi trebuit sa fie mult mai lung iar dictatura extraterestrilor stapani pe Pamant sa fie inlocuita cu cea a eliberatorilor printr-un alt tip de sistem.Poate ca efectele speciale nu au fost printre cele mai bune dar ideile erau interesante. Sfârșitul serialului a fost cat se poate de sec si brusc.

#26
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostDeathRipple, on 09 noiembrie 2020 - 22:22, said:

...altfel, singurul SF real e The Expanse. sunt 8 carti, fiecare are dedicata un sezon, deci mai urmeaza 4.
- În plus mai are vreo 6 completări, povestiri scurte adiționale, le-am citit pe toate, sînt superbe, dar la serial n-am putut trece de episodul trei, n-am înțeles nimic iar actorii jucau slab. Al nouălea volum care va încheia saga (Leviathan Falls) va apare în curînd, deci mai urmează cinci.

Edited by silverflower, 11 November 2020 - 08:47.


#27
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Eu ma mir ca nu a fost realizat serial dupa seria cartilor Fundatia care mi  s-au parut fenomenal de bune,sau Dune.

Edited by PiticVerde, 11 November 2020 - 10:46.


#28
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
După Dune au tot fost încercări. Pe final de an apare încă una. Din ce-mi aduc aminte, trebuie să fie 2 părți.

#29
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Terra Nova mi s-a parut destul de interesant ,dar dupa un sezon au renuntat la el din nefericire...https://www.imdb.com...ref_=tt_sims_tt

#30
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Dune, filmul nou a fost amanat pe oct 2021.
Foundation este in lucru la Apple TV.
Mai este in lucru un serial despre Bene Gesserit: Dune: The Sisterhood

#31
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Multe seriale bune și foarte bune s-au încheiat brusc, din cauza televiziunilor care le difuzau. Dacă un anumit serial scădea sub 8 milioane vizionări per episod atunci ei încercau să scadă mult prețul per episod. Casa de producție în acel moment renunța la serial, pentru că nu era rentabil. În schimb, au fost multe seriale care erau submediocre și care au avut sezoane multe, cu o rată de vizionări între 3-4 milioane, dar care erau extrem de ieftine pentru televiziuni.
În ziua de azi, s-a mai schimbat un pic, doar un pic :)) situația, datorită celor de la Netflix, Amazon, etc.
În exemplu de serial salvat de la un final brusc, ar fi Jericho și asta datorită fanilor care au boicotat televiziunea care transmitea serialul. Au făcut sezon de final scurt și au rezolvat problema cu fanii. Au mai fost și alte cazuri, dar boicotul nu a funcționat.
The Expanse a fost salvat de însuși Bezos, altfel avea și el un final brusc.
BSG-ul, Caprica, SG-Atlantis sunt chiar ok.
PS:Îmi pare rău de SG-Universe, care cred că avea potențial, dar iar costurile de producție erau mari, iar televiziunile zici că erau conduse, de un patronaș(român) de magazin de la colțul străzii! :))

#32
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Ai uitat de ”Dark Matter”, a fost cea mai penibilă întrerupere, 3 sezoane cînd trebuiau să fie 5, personaje bine conturate, oprit în aer (vacuum) înainte de a afla și noi ce-i cu materia aceea întunecată și ce face ea...

Edited by silverflower, 11 November 2020 - 14:49.


#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPiticVerde, on 11 noiembrie 2020 - 10:46, said:

Eu ma mir ca nu a fost realizat serial dupa seria cartilor Fundatia care mi  s-au parut fenomenal de bune,sau Dune.

Vezi că Fundația are deja trailer.

In lucru mai e Wheel of Time la Amazon (ce-i drept, ăsta e fantasy) si mai erau planuri pentru Hyperion Cantos.

View Postc6t9, on 11 noiembrie 2020 - 11:19, said:

După Dune au tot fost încercări. Pe final de an apare încă una. Din ce-mi aduc aminte, trebuie să fie 2 părți.

Denis Villeneuve, Hans Zimmer și actori destul de ok... Sunt șanse să iasă bine.

#34
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
Red Dwarf:))

Edited by Mondeo, 12 November 2020 - 10:54.


#35
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View Postsilverflower, on 11 noiembrie 2020 - 14:48, said:

- Ai uitat de ”Dark Matter”, a fost cea mai penibilă Ăźntrerupere, 3 sezoane cĂźnd trebuiau să fie 5, personaje bine conturate, oprit Ăźn aer (vacuum) Ăźnainte de a afla și noi ce-i cu materia aceea Ăźntunecată și ce face ea...
Unul din colegii de forum a vorbit cu scenaristul și i-a dezvăluit ce urma și parcă a și scris un pic pe site. Nu îmi mai aduc bine aminte, dar cred că era și un link către un blog în care era o parte din scenariu.
Și Terra Nova era interesant, dar iar "niște unii" nu l-au mai vrut!
Deși unii îl laudă, mie mi s-a părut slăbuț rău de tot, cele câteva episoade din mai multe sezoane pe care le-am văzut. Nici povestea, nici efectele și nici jocul actorilor nu m-a încântat. Mă refer la Dr. WHO.
Un serial care mi-a plăcut și care vroiam să-i văd continuarea, dar care nu mai știu cum se numește este acela în care o navă extraterestră s-a prăbușit pe Terra în anii '50, parcă, iar "ei" arătau la fel ca pământenii, doar că îmbătrăneau mai greu. Erau de pe o Terra geamănă din alt sistem solar. Vroiau să-o aducă în sistemul nostru solar. Ceea ce s-a întâmplat la final. De fapt așa a și fost finalul sezonului 1(singurul) și care a dat de înțeles că, chiar soția președintelui american(negrii amândoi- Obama :))) era de pe respectiva planetă. Dar, iar a fost mazilit...

#36
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Battlestar Galactica? Nu-mi mai aduc aminte mult. L-am văzut acum foarte mulți ani. A fost anulat după 2 sezoane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate